LydaLyda
19.03.20,18:39
Som opatrovateľka v Rakúsku na rakúsku živnosť, pracujem v 2-týždňových turnusoch, chcela by som si privyrobiť aj na Slovensku a to napríklad na niektorú z dohôd podľa zákonníka práce. Otázky: 1. je to možné? 2. na ktorú z dohôd? 3. odvody z dohody na SK pôjdu so SP na Slovensku? alebo mi to ovplyvní odvody v Rakúsku? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
19.03.20,17:47
1. je to mozne
2. na ktorukolvek
3. budes musiet poziadat socialnu poistovnu o urcenie uplatnitelnej legislativy. Ak to bude AT, bude tvoj slovensky zamestnavatel platit poistenia do rakuskych poistovni. Ak by to bolo SK, zasa naopak, z rakuskej zivnosti by si platila odvody do SK poistovni.
hanelie
20.03.20,07:34
podľa európského nariadenia je vždy zamestnanecký pomer ten, ktorý rozhoduje o tom , ktorého platná legislatíva sa použije - čiže vo Vašom prípade sa použije SK legislatíva, čo znamená, že odvody sa platia na Slovensku aj z rakúskych príjmov ( výška odvodov sa určí z DP )
hanelie
20.03.20,07:37
slovenský zamestnávateľ nebude platiť odvody do Rakúska -
hanelie
20.03.20,07:42
ak by bol status v obidvoch štátoch rovnaký - zamestnanecký pomer - tak sa určuje legislatíva štátu, kde má osoba stredisko záujmov, rodinu, trvalý pobyt atď
hanelie
20.03.20,07:45
ešte doplním, že si to treba zvážiť, či sa to vôbec oplatí, podľa toho koľko rokov ste už v AT, lebo ak budete platiť odvody na SK, nebude sa Vám to počítať do rokov v AT - čiže tam sa preruší platenie do SVS a tým pádom aj do AT penzijneho systému
ivka70
20.03.20,08:28
napisala som len moznosti, tak ci tak k tomu treba ziadost a rozhodnutie SP
LydaLyda
16.04.20,11:05
Prišla mi odpoveď zo sociálnej poisťovne, ktorú prikladám
Od:
Dátum: po 6. 4. 2020 o 15:51
Predmet: RE: [www] - Callcentrum, ..................
Komu: .........................................


Vážená pani ............................
Odpovede uvádzame priamo do textu Vášho podania.

Som opatrovateľka v Rakúsku na rakúsku živnosť, pracujem v 2-týždňových turnusoch, chcela by som si privyrobiť aj na Slovensku a to napríklad na niektorú z dohôd podľa zákonníka práce

Otázky: 1. je to možné?
Áno, je to možné.

2. na ktorú z dohôd?
K pracovno-právnej problematike sa Sociálna poisťovňa nevyjadruje.

3. odvody z dohody na SK pôjdu so SP na Slovensku? alebo mi to ovplyvní odvody v Rakúsku?
Za predpokladu, ak budete vykonávať pracovnú činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba na území Rakúska a súčasne by ste vykonávali pracovnú činnosť ako zamestnanec v SR, bude sa na Vás vzťahovať legislatíva slovenská, tzn., že v plnení odvodových povinností tak zo zamestnania ako aj z rakúskej SZČO budete postupovať podľa zákona o sociálnom poistení. V tomto prípade je potrebné požiadať o formulár A1 z dôvodu určenia uplatniteľnej legislatívy v mieste Vášho bydliska. Ak Vaše bydlisko je na území SR o formulár A1 by ste požiadali prostredníctvom žiadosti https://www.socpoist.sk/ext_dok-14112018-ziadost_o_urcenie_uplatnitelnej_legislativy_osoby_ ktora_zvycajne_vykonava_cinnost_ako_zamestnana_oso ba_a_cinnost_ako_szco_v_odlisnych_clenskych_statoc h_eu__int/66839c .
V prípade potreby Vám bližšie informácie môže poskytnúť pobočka Sociálnej poisťovne v mieste Vášho trvalého bydliska ako aj Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne na t.č. 0906171989 voľba č. 3.
S pozdravom

Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk