stasko
19.03.20,20:24
Dobrý deň,
mám zámer predať byt, získané peňažné prostriedky dať pod vankúš, začať vybavovať všetky veci k stavbe domu, čiže kúpiť pozemok, projekt, povolenia atď., nájsť nejakú serióznu firmu a chcem si nechať postaviť dom -postupne vyťahovať spod vankúša peniaze na to.

Predstavu, ako má dom vyzerať a kde má na pozemku stáť už mám, ale s čímkoľvek ďalším začnem až po úspešnom predaji bytu. Potom začne kolotoč, ktorý potrvá predpokladám rok? viac?

Chcel som sa už pred prepuknutím súčasných vírusových problémov opýtať skúsenejších a zbehnutejších, k čomu môžem prísť, ak by medzi získaním peňazí a vyplatením stavby prišla kríza. Zrejme ku serióznejšej firme -keďže by asi bolo práce pomenej (poznatok z krízy minulej), ale aký dopad by to malo na peniaze pod vankúšom versus schopnosť neskôr vyplatiť stavbu však posúdiť neviem... Súčasný vírusový problém = jeho ekonomické dôsledky to ešte skomplikovali...

Rád by som do toho šiel čím skôr, ak však pokazím niečo, nebudem mať ani byt (čiže majetok na získanie peňazí pre dom), ani dom... Ako to vidíte, je rozumné za týmto účelom teraz predať byt??
marjankaj
19.03.20,19:29
No neviem, ak nebudeš mať byt, tak by si mohol skúsiť tú karanténu.:---
misoft
19.03.20,21:53
Rada: radšej sa neponáhľaj. Sama nevieš, ako sa bude situácia vyvíjať. Predáš, peniaze pod vankúšom, kúpiš pozemok, zadáš firme stavbu a firma môže aj krachnúť. A nebudeš mať ani dom, ani peniaze a ani byt. A to nehovoriac aj o problémoch teraz na úradoch, všade sa robí v obmedzenom režime. T.z. aj niekoľkonásobné predĺženie lehôt na vybavenie.
chandler
20.03.20,09:29
podla mna to vyzera ako celkom dobry plan, byt predas teraz ked su ceny vysoke. chvilu pockas, pride kriza ceny pojdu dole a potom budes lacnejsie kupovat pozemok aj stavat. firme nedavas peniaze dopredu (alebo len po malych castiach-postupne ako stavaju) takze tam nejake velke riziko nie je.
misoft
20.03.20,10:55
Plán dobrý... ale do tej doby bude bývať? V stane? Pod mostom? U rodičov? V azylovom dome?
Nepíše, že má možnosť dočasne bývať inde.
ivka70
20.03.20,13:10
Oplatí sa teraz kúpiť byt alebo radšej počkať, pretože ceny klesnú? A môžu úroky na hypotéky stúpnuť?
Piati odborníci vysvetľujú, ako môže šírenie koronavírusu ovplyvniť ceny bytov, či môžu klesnúť a aký to môže mať vplyv na úroky na hypotéky.

https://e.dennikn.sk/1800101/oplati-sa-teraz-kupit-byt-alebo-radsej-pockat-pretoze-ceny-klesnu-a-mozu-uroky-na-hypoteky-stupnut/
stasko
20.03.20,18:23
Veľmi pekne ďakujem za nasmerovanie -len pre čítanie tam vyžadujú predplatné...
stasko
20.03.20,18:45
Plán dobrý -len od získania peňazí do ich použitia uplynie dosť dlhá doba -neviem si ani tipnúť -možno dva roky -čiže než si na mňa nájde čas architekt/projektant, než prejdem všetkými povoleniami, atď atď... Splesnivieť by nemali, len sa obávam o stratu ich hodnoty -neviem čo také by mohla narobiť kríza a pod.... Stačí keď z nich odčiarknu nulu, alebo ju pripíšu materiálu a službám... na "špekulácie" mám obyčajne smolu... Preto ma zaujímali názory tu...
stasko
20.03.20,18:52
Firmu by som neriešil -to je ešte veľmi ďaleko -a snáď platby pôjdu kúskovať -tam mám skôr z kvality obavu... Z rodinných dôvodov mi predaj dosť ponáhľa -preto by som šiel do toho už dnes -ak je to čo len trocha rozumné... Zaujíma ma teda každý názor...
zk24
20.03.20,20:38
Ja si hlavne myslim, ze ten kolotoc urcite nebude trvat rok. Rok bude trvat samotna vystavba, ale rok budes hladat pozemok, a rok budes tvorit s projektantom projekt, a potom pol roka vybavovat stavebne povolenie. Určite to nie je otazka roka, ak naozaj nemas, ani pozemok, ani predstavu...
stasko
20.03.20,22:25
Ako som písal pozemok mám (v rodine) prisľúbený -len to celé spustiť, dom mám na štvorčekovom papieri =viem presne čo chcem - zložitejší "multi" L bungalov -no zatiaľ je to bez odbornej konzultácie -videl to v rýchlosti načrtnuté náhodne stretnutý projektant, v princípe mi to odkývol... Takže pôjde už o ich konkrétnu prácu -ideal by asi bol len projektant -s nejakým tým nadaním architekta -uvidíme neskôr... Teraz musím posúdiť či je vzhľadom na môj zámer vhodný čas predaja toho bytu...Prosím o názory...
chandler
23.03.20,07:37
za normalnych okolnosti je to riziko straty hodnoty realne. teraz by tie peniaze stracat hodnotu az tak nemali. takze ak to chces spravit tak teraz je ten najlepsi cas. lepsie to uz nebude :)