Buková
08.09.06,18:07
kto mi poradí, RZ ZP ?
spoločnosť mala v roku 2005 zamestnancov na PP . Všetci skončili PP v 04/2006. Všetci zamestnnaci v 06/2006 si osobne alebo poštou poslali žiadosť o vystavenie dokladu a že RZ si budú vykonávať sami. Ani jeden zo zamestnancov nedoručil potvrdenie naspäť. Mám ako zamestnávateľ nejakú povinnosť? Ako mám vysporiadať nedoplatky za zamestnávateľa, keď neviem, či RZ zamestnanec vykonal? Viem, že by tam boli nedoplatky, lebo sa jedná o zamestnancov, ktorí mali v roku 2005 v niektorých mesiacoch príjem až 100.000.-Sk. Pomôže mi niekto?
Jozef Mihál
09.09.06,08:31
Je to problém samotných zamestnancov, oni majú povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi zamestnávateľove nedoplatky/preplatky, ak sú aspoň 100 Sk a viac.

Ak tak neurobia, ako zamestnávateľ nemáte žiadnu povinnosť. Ak vám nič neohlásia, do Oznámenia zamestnávateľa zasielaného do 31.8.2006 do zdr.poisťovní za takýchto zamestnancov do prílohy nezapíšete nič.

Ak by sa vám zdalo, že ste tým poškodení, môžete zamestnanca nahlásiť na Úrade pre dohľad s tým, že si neplní svoje povinnosti uložené mu zákonom.
Buková
09.09.06,19:47
p. Mihál, ďakujem.

kedže ani jeden zamestnnaec nedoručil oznámenie, neurobila som nič. Ani do poisťovne som neposlala oznámenie. Pracujem v Softipe, a kedže som nerobila zamestnnacom RZ, žiadny doklad pre poisťovňu mi nešiel vytlačiť. Neviem, či je to správne. Stále mám pocit, že som niečo zanedbala. Zamestnanca nahlásiť nemôžem, je to môj nariadený...
alena
11.09.06,05:08
ja mám opačný prípad, mne robil RZ zamestnávateľ, neoznámil mi nedoplatok, len mi v júlovej výplate "stiahol" z výplaty, čo s tým?
Tweety
11.09.06,05:17
ja mám opačný prípad, mne robil RZ zamestnávateľ, neoznámil mi nedoplatok, len mi v júlovej výplate "stiahol" z výplaty, čo s tým?Porušil tým svoju povinnosť, výsledok z RZ mal oznámiť na predpísanom tlačive. Ak bola výška nedoplatku viac ako 100,-Sk bol povinný to zamestnancovi oznámiť. Ja by som ho na to upozornila a žiadala o dodatočné potvrdenie.
Buková
11.09.06,16:54
ja mám opačný prípad, mne robil RZ zamestnávateľ, neoznámil mi nedoplatok, len mi v júlovej výplate "stiahol" z výplaty, čo s tým?

Milá Alena, ak Ti zamestnávateľ vykonal RZ, mal povinnosť Oznámiť Ti, že za Teba podal RZ ZP a mal Ťa upozorniť, že Ti v auguste z výplaty zrazí poistné( nedoplatok za rok 2005). Na výplatnej páske to má byť samostatná položka, ktorá bude odpočítateľnou položkou pre výpočet na daň. Podľa môjho názoru, je to nezodpovedná účtovníčka, ktorá mala upozorniť zamestnancov. Zraziť to musela, lebo do 30.09.2006 to zamestnávateĺ musí zaplatiť.
endrju
11.09.06,17:02
... Zraziť to musela, lebo do 30.09.2006 to zamestnávateĺ musí zaplatiť...
Ak všetko pôjde podľa predpokladov súčasnej vládnej koalície, dátum 30.9.2006 bude nahradený dátumom 31.10.2006. :cool:
Podrobnejšia informácia v tejto téme:

http://www.porada.sk/t32129-termin-vysporiadania-nedoplatkov-a-preplatkov-z-roeneho-zuetovania-sa-posuva.html
alena
12.09.06,06:59
Porušil tým svoju povinnosť, výsledok z RZ mal oznámiť na predpísanom tlačive. Ak bola výška nedoplatku viac ako 100,-Sk bol povinný to zamestnancovi oznámiť. Ja by som ho na to upozornila a žiadala o dodatočné potvrdenie.
v mzdovej učtárni sa najprv divili, čo po nich chcem, že boli na školení a tam ich na to neupozornili a zo zákona im nič také nič nevyplýva, že ani v programe nič také nemajú, ale bola som asi dosť presvedčivá, lebo potom zistili, že v programe také potvrdenia majú a hneď ich aj začali tlačiť a rozposielať zamestnancom. Niekedy je ťažko presvedčiť zamestnávateľa, že vy sa v tom tiež vyznáte a máte pravdu.
katkaj
12.09.06,07:06
v mzdovej učtárni sa najprv divili, čo po nich chcem, že boli na školení a tam ich na to neupozornili a zo zákona im nič také nič nevyplýva, že ani v programe nič také nemajú, ale bola som asi dosť presvedčivá, lebo potom zistili, že v programe také potvrdenia majú a hneď ich aj začali tlačiť a rozposielať zamestnancom. Niekedy je ťažko presvedčiť zamestnávateľa, že vy sa v tom tiež vyznáte a máte pravdu.

mimotemy Tak asi neboli na tom správnom školení :D
Jozef Mihál
12.09.06,15:12
Len vďaka vrodenej skromnosti k predošlému príspevku súhlas nepripájam.
Buková
12.09.06,18:21
Tak asi neboli na tom správnom školení .

Nesúhlasím, aj pre mzdové účtovníčky bolo vypracovanie RZ ZP náročné popri svojej práci, pripájam sa k názoru p. Mihála.
tonkat
21.07.07,13:41
Ako zaúčtujem preplatok zo ZP, ktorý mi neoznámil zamestnanec. ZP nám ho poslala na účet. 336/524 a 221/336 ?
Ďakujem
Llívia
10.06.08,17:30
[quote=Jozef Mihál;296048]Je to problém samotných zamestnancov, oni majú povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi zamestnávateľove nedoplatky/preplatky, ak sú aspoň 100 Sk a viac.

Platí aj pre r. 2007, že sa zamestnávateľovi nahlasujú nedoplatky/preplatky 100 a viac Sk?
Ďakujem.
Andyke
10.06.08,17:34
Áno.
jana32
30.08.08,06:57
Prosím Vás čo so zamestnancom, ktorý mi nenahlásil nedoplatok z RZZP za rok 2007, prakticky to ešte mohol do 2.9.2008 urobitť, ale on sa bál, tak ten nedoplatok za zamestnávateľa uhradil za našu firmu sám. Mám s tým niečo ešte ja urobiť? Takýto prípad som totiž ešte nemala. Ďakujem.
jana32
30.08.08,07:06
Prosím Vás ak môžete niekto poraďte, ak by totiž z toho sme mali voči nemu uplatniť nejaké sankcie, tak to vybavím inak, už len preto, že ide o jedného zodpovedného človeka, ktorý to akurát poplietol a myslel, že ten nedoplatok mal nahlásiť tiež do 30.6.
jana32
30.08.08,07:17
Prosím Vás ak niekto viete poraďte mi!
JanoL
01.09.08,07:34
Prosím Vás čo so zamestnancom, ktorý mi nenahlásil nedoplatok z RZZP za rok 2007, prakticky to ešte mohol do 2.9.2008 urobitť, ale on sa bál, tak ten nedoplatok za zamestnávateľa uhradil za našu firmu sám. Mám s tým niečo ešte ja urobiť? Takýto prípad som totiž ešte nemala. Ďakujem.

Jano by tento problém riešil nas. spôsobom:

Vyžiadaj si 2.9.2008 jeho oznámenie o nedoplatku zamtela Form16 odd III. (Pre mňa by stačilo aj neskoršie a antedatované do 2.9.2008.) Potom pošli oznámenie - Form14 - Oznámenie zamtela o prepl./nedoplatkoch zdravotnej poisťovni. Ak si už za danú zdr. poi. oznámenie poslala za ostatných zamcov, pošli opravné, aj s údajmi toho nešťastníka. Tu máš termín - citujem Drak-porada:
"30. september 2008 = lehota podľa § 19 ods. 15 zákona, oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni o výslednom preplatku alebo nedoplatku, ktorý sa uhrádza medzi zamestnávateľom a zdravotnou poisťovňou."

Uhradený nedoplatok firmy by som zamcovi vyplatil naradšej cez pokladňu a od neho by som žiadal fotokópiu dokladu - zloženku resp. riadok z jeho bank. výpisiu so sumou uhradeného nedoplatku firmy. Ten by slúžil pre firmu ako podklad pre jeho zúčtovanie do nákladov. (Účtovní-čky/ci prosím odobriť.)

Ak má niekto lepšie riešenie, prosím pridajte.

Prajem pekný sviatočný deň všetkým roduverným poraďákom.

Ak som porušil tento deň ústavu porady tak sa hlboko kajám............:)

Jano