miroslav48
21.03.20,18:46
Milí priatelia prosím poradíte niekto ako pripojiť tento motorček ? Po zapojení do prúdu ho musím rozbehnúť ručne. Na statorových cievkach som nenašiel prívod na rozbehovú cievku . Pomôže kondenzátor ? Aká hodnota a ako ho pripojiť ? Ďakujem vopred.screen motorčeka : https://prnt.sc/rkaox8 , https://prnt.sc/rkn53x , https://prnt.sc/rkn6lp . V zapojení vo vypínači (7) je zapojená fáza na prívod (vrchný samostatný kontakt) na ľavý kontakt je pripojený nulák aj drôt z motorčeka, z nuláku na pravý kontakt je tlejivka do ktorej nejaký mudrc priletoval medzi prívod do tlejivky do série asi kondenzátor, alebo odpor - je to ten malý pišišvor - okrem červenej a zelenej pásky na tom nič nevidieť a nejde ani zmerať ako odpor -takže asi kondík. druhý vývod tlejivky je pripojený na vypínač pravý kontakt, kde je zároveň pripojený druhý vodič k motorku. Po zapnutí vypínača som nameral fázu na pravom spodnom kontakte, odkiaľ ide cez tlejivku s tým pišišvorom na ľavý spodný kontakt, kde je pripojený nulák s vodičom k motorku. Motorček po ručnom otočení sa rozbehne - tlejivka svieti. Ak zapnem motorček odpojený z tohto bordelu priamo na 220 V, tak po roztočení beží taktiež, ale sa prehrieva. Takže neviem. Ten motorček je uchytení v Delicia skrinke ako ventilátor a nahrádza mechy - je to taký verklík z 80 rokov na báze akordeonu. Je to škoda kvôli tomu vyhodiť je to už dnes muzeálny kus.
misoft
21.03.20,18:28
No je divné, že nemá pomocné vinutie, pretože pre rozbeh 1f asynchrónu je potrebné + kondenzátor. Buď bude to vinutie, alebo mechanický rozbeh (dosť nepraktické).
Pozri sa lepšie, či tam nie je tak trochu skryté.
besttracker
21.03.20,18:47
daj do googla :zapojenie 1f motora s kondenzatorom,, skus pohladat na statore ci tam neni nejaky kontakt...
miroslav48
22.03.20,13:57
Ďakujem - mali sme obaja rovnakú myšlienku, ale bohužiaľ som nič neobjavil na motorčeku. Pre istotu som rozšíril o popis pripojenia do otázky - neviem však či to tak niekedy fungovalo i s rozbehom. Prosím Ťa videl si už niečo také ?
miroslav48
22.03.20,14:13
Ďakujem za radu. Už ma to napadlo, dokonca som objavil i výrobcu, bohužiaľ o tomto type ani slovo, ani obrázok. Jediná možnosť asi bude kontaktovať výrobcu - ak ešte existuje. Preto skúšam tu lebo - viac hláv-viac rozumu.
bodliak
22.03.20,14:25
Na tej fotke (53x) vidím hore dva vodiče smerujúce do motora a ešte jeden svetlý (nulák od vypínača alebo zem na kostru) na opačnej strane motora ?
Predpokladám, že ten hnedý iba "ide okolo". Koľko kontaktov máš na vstupuje do motora ? Tri ?
misoft
22.03.20,15:52
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcRNpVCEUZCriS36wUjL-eX3AISsgHnyxQ1APRWqdCm-T6kmYu3r
Z jedného čierneho by sa muselo cez rozbehový kondík pripojiť na hnedý.. Druhý čierny je späť. Vtedy pracujú oba vinutia, pričom jedno je (magnetické pole) posunuté cca 90°. Pokiaľ sa prehrieva - to preto, lebo pracuje len jedno magnetické pole.
Ak bude treba - zožeň si rozbehový kondík - ale nie elektrolytický (je na jednosmerné napätie), ale zvitkový, tantalový, keramicky od 2,7uF do 4,7uF na 400V.
miroslav48
22.03.20,15:53
s kostrou 3 - 1 biely + 2 hnedé .. Ukostrený je stator. a vodič je vedený priamo na uzemňovaciu dierku vidlice - nie cez vypínač. hnedý kábel zprava iba prechádza vedľa motorčeka a je pripojený do svorkovnice . Zle som to odfotil sorry.
canbo
22.03.20,15:59
Jednofázový motorček s pomocnou cievkou vo vnútri vinutia .Rozbeh je riešený cez spínač odpor pomocná cievka ,po rozbehu sa spínač prepne a odpojí pomocnú cievku..
miroslav48
22.03.20,21:30
žiadna cievka ani žiadny kontakt sa v motorčeku nenachádza. Do motora idú 2 vodiče.
mr.dred
28.03.20,09:10
Motor takejto konštrukcie vôbec nemusí mať rozbehové vinutie - teda ani rozbehový odstredivý spínač či rozbehový / behový kondenzátor.
Volá sa to " motor s tienenými pólmi ".
To že sa nechce rozbehnúť, môže byť spôsobené medzizávitovým skratom niektorej cievky.
Dvojcievkové motory podobnej konštrukcie sa používali napr. v kotúčových magnetofónoch Tesla (výrobca tiež MEZ) jednocievkové ako ventilátory - napr. v mikrovlnkách , čerpadlá v práčkach atď.
miroslav48
28.03.20,12:09
Ďakujem pekne - to by mohlo vysvetlovať aj to, že sa nespustí ani cez priradený odpor, ale mechanicky sa rozbehne, čím sa potvrdzuje, že odpor a aj tlejivka sú v poriadku.