alla66
08.09.06,21:06
Ahojte.Poradí mi niekto,aká daň sa platí z vydržania nehnuteľnosti?Nemôžem sa nikde o tom dočítať.Dík
liba2
09.09.06,13:27
Ahojte.Poradí mi niekto,aká daň sa platí z vydržania nehnuteľnosti?Nemôžem sa nikde o tom dočítať.Dík
Máš na mysli daň z nehnuteľnosti ....? :)
alla66
09.09.06,14:45
Neviem,ako to myslíš,ja som myslela,že niekto o tom počul a môhol mi poradiť.Zatiaľ dík.
vieroslava
10.09.06,07:50
Žiadna daň z vydržania nehnuteľnosti sa neplatí. Po zíslaní nehnuteľnosti na základe notárskeho osvedčenia o vydržaní nehnuteľnosti si túto listinu dáš zapísať do katastra nehnuteľností a potom postupuješ, ako pri inom nadobudnutí nehnuteľností. Oznámiš správcovi dane z nehnuteľností vznok daňovej povinnosti a podáš daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti. Pozri si príbuzné témy.
alla66
10.09.06,11:18
Dakujem za odpoveď a pomoc. :)
alla66
26.09.06,15:06
Ak predám nehnuteľnosť,ktorú som vydržala podľa § 63 Zák.č.397/2000 Z.z.,musím zaplatiť daň z príjmu?Dostala som dve rozdielne odpovede od 2 daňových úradov /áno i nie / .Platia rozdielne zákony v dvoch mestách?
elims
26.09.06,15:19
Nerozumiem, co znamena 'vydrzala'.

Ale - oslobodenie od dane z prijmu pri predaji nehnutelnosti plati v pripade, ak mate v danom byte trvaly pobyt minimalne 2 roky, alebo ak ste jeho vlastnickou 5 rokov bezprostredne pred jeho predajom (v pripade bytu, ktory sluzil na podnikanie musite byt majitelkou 10 rokov).
Gido
26.09.06,15:21
Rozdielne zákony určite neplatia, aspoň v SR nie (hoci niekedy to tak možno aj vyzerá), ale pokiaľ chceš konkrétnu odpoveď na prvú otázku, je potrebné uviesť, o aký druh nehnuteľnosti sa jedná (dom, pozemok...), akú dobu nehnuteľnosť vlastníš a užívaš (hoci to môže vyplývať zo spôsobu nadobudnutia...). Konkrétna odpoveď môže byť len na konkrétnu otázku a preto je možné aj viacero odpovedí...
alla66
26.09.06,17:40
ide o dom s pozemkom,užívali ho moji rodičia i starí rodičia.Po smrti rodičov som zistila,že nie sú vlastníci i keď prebehlo " 2x dedičstvo"po starých rodičoch.Tak som ho vydržala podľa zákona tento rok a chcem ho predať.
alla66
26.09.06,17:43
Vydržať sa dá nehnuteľnosť,ak ju užívaš viac ako 10 rokov a nie sú živí majitelia,ktorí sú na liste vlastníctva.
Gido
26.09.06,17:55
Podľa ZoDP (§ 8) si povinná platiť daň z príjmu a pokiaľ si nadobudla vlastníctvo vydržaním t.r., nevzťahuje sa na teba oslobodenie od dane podľa § 9 ZoDP, teda pokiaľ predmetné nehnuteľnosti predáš, si povinná platiť daň z príjmu, ktorý získaš predajom týchto nehnuteľností. Iná by bola situácia, keby si nehnuteľnosti zdedila v dedičskom konaní po rodičoch. Podrobnejšie (výpočet...) najdeš v ZoDP v Zákony na Porade.
Monika Kováčová
26.09.06,18:12
Podľa ZoDP (§ 8) si povinná platiť daň z príjmu a pokiaľ si nadobudla vlastníctvo vydržaním t.r., nevzťahuje sa na teba oslobodenie od dane podľa § 9 ZoDP, teda pokiaľ predmetné nehnuteľnosti predáš, si povinná platiť daň z príjmu, ktorý získaš predajom týchto nehnuteľností. Iná by bola situácia, keby si nehnuteľnosti zdedila v dedičskom konaní po rodičoch. Podrobnejšie (výpočet...) najdeš v ZoDP v Zákony na Porade.

mimotemy TY BRĎO!!! :)
alla66
26.09.06,18:13
Nepotešil si ma,dnes ma jeden právnik informoval o opaku.DIK Nenašla som v zákone čo hľadám.Nasmeruj ma bližšie.:)
džana
26.09.06,18:25
ja som dala dnes dopyt do témy "dan z príjmu z predaja nehnutelností", na tento dopyt som dostala mimo porady od "odborníkov" 6 odpovedí, že a/ je správne a 4 odpovede, že b/ je správne, na porade ešte nik nezareagoval....:( čo úrad to iný výklad zákona