Denisa185
24.03.20,16:17
Dobrý deň!

Dovolím si Vás požiadať o radu v komplikovanej situácií:
Vlastníme maloobchodnú prevádzku. Jeden zákazník od nás opakovane odoberal tovar a v začiatkoch s ním neboli žiadny problémy - boli sme dohodnutí na platbe v hotovosti.

Takíto zákazníci, ktorí u nás často odoberajú tovar vo väčšom množstve u nás majú zošit, kam predavačka píše, aký tovar brali, príp. priniesli naspäť a na konci dohodnutého obdobia alebo akcie tovar vyúčtujeme a vysporiadame. Niekedy sa samozrejme stane, že je "otvorených" viac pracovných akcií naraz.

Tento zákazník, však po tom, čo samozrejme od nás vzal tovar na viacero akcií, jednak nedvíha telefón a ani ho neviem nijak kontaktovať.

Poznala som len meno a priezvisko tohto zákazníka, doteraz bol tovar predávaný klasicky cez kasu. Ani infomácia od iných o tom, kde býva, nebola správna, avšak podarilo sa mi pomocou katastra nehnuteľností zistiť jeho adresu a faktúru za tovar som mu tam poslala doporučene.

List u pani poštárky neprevzal a na eph.posta vidím, že je stále na pošte, takže predpokladám, že ani nemá v úmysle faktúry prevzal.

Chcem sa teda spýtať:
- čo robiť v prípade, že dlžník odmieta prebrať faktúru,
- aké máme možnosti pri riešení tohto sporu - samozrejme súdu by som sa najradšej oblúkom vyhla, to považujem až za naozaj krajné riešenie,

avšak jedná sa o nemalú sumu a nemôžem to nechať len tak.

Veľmi pekne ďakujem za Vás čas a odpoveď
Dáša_
24.03.20,15:23
žiaľ, ťaháte za kratší koneic lana. Nebudete mať ako dokázať, že zákazník tovar prebral. Nemáte ani len jeho podpis. Nedal vám presnú adresu. Nemáte vlastne nič. Neviem, o akú sumu ide, ale nevidím to priaznivo. Aj ked by som ťa chcela potešiť
veronikasad
24.03.20,15:29
máš od neho podpísané prevzatie tovaru ? Predpokladám, že žiadna písomná obj. neexistuje ...
marjankaj
24.03.20,16:25
Možno ho skolil koronavírus. Pošlite sústrastný telegram.
jslancik
24.03.20,17:16
meno a priezvisko nemusí byť jeho. kľudne si ho mohol "požičať" od niekoho. predpokladám, že OP ste od neho určite nepýtali.

riešenie? poučiť sa do budúcna a vyhnúť sa takto stupídnym postupom.
Mária27
24.03.20,18:16
Ak by išlo o obchodný vzťah, pozri § 340 až § 343 obchodného zákonníka. Predpokladám však, že dlžník nie je obchodník.

Podľa občianskeho zákonníka môže ísť o § 563 - čas plnenia nie je dohodnutý, alebo o § 564 - čas plnenia je ponechaný na vôli dlžníka.

Ak nebol čas dohodnutý, dlžník je povinný plniť deň po tom, čo ho vyzveš - inak je v omeškaní a platí aj úroky. Nemusíš ho vyzvať písomne, ale lepšie sa to dokazuje. Dôkazom by bola aj vrátená zásielka. Skús ale zavolať z iného telefonu pred svedkami, asi vtedy zdvihne a bude počuť výzvu. Potom máš 3 roky na vymáhanie dlhu.

Ak nebol čas dohodnutý, môže ho určiť len súd, bez ohľadu na to, či ho vyzveš skôr. Vtedy sa nahrádza vôľa podľa § 229 CSP (prv § 161 ods. 3 OSP). Ak by to potom nesplnil, výkon rozhodnutia by však mohol byť až po ďalšom rozhodnutí súdu, ktorým by dlžníkovi uložil povinnosť plniť.
misoft
24.03.20,20:30
Hmmmm.... predávať tovar a "evidovať" to v nejakom zošite... bez akýchkoľvek záruk, overenia... mám dojem, že peniaze za tovar NIKDY neuvidíte.
Poznáte len meno, priezvisko - neoverené...mohol dať meno svojho suseda, ktorého nemá v láske. A vy potom mu pošlete faktúrku - jasne že nepreberie, veď nemá dôvod.