fann-1
09.09.06,13:36
Dobrý den prosila by som poradit nastupila som na nove pracovisko v marci v aprili sa mi stala na prevadzke finančna škoda . na ukor zamestnavatela jednym slovom mi ukradli tržbu z predajne v tom čase som nemala pracovnu zmluvu ani hmotnu zodpovednost ta mi bola vystavena až 1.5 2006 ale šefka mi každy mesiac stahuje 2000sk z vyplaty ma na to pravo? prosim odpoved
Paula
09.09.06,11:45
K vzniknutej škode v apríli predpokladám nebol spravený žiaden zápis, nakoľko sa to prihodilo "čiernej duši" na pracovisku. Napíš, na základe akého dokladu Ti z výplaty strhávajú. Takýto krok musí byť niečim podložený. Môj názor.
Danila
09.09.06,11:45
Za týchto okolností na to právo nemá. A pracovnú zmluvu Ti antidatovala? Aký dátum je na ohlasovacích povinnostiach zamestnávateľa o Tvojom nástupe do práce? Akú funkciu zastávaš, keď si mala na pracovisku peniaze od zamestnávateľa? Na základe čoho Ti šéfka stŕha z výplaty? Podpísala si nejakú dohodu? Prešetroval niekto škodu spôsobenú organizácii? Musíš vedieť najlepšie za akých okolností ku škode došlo. S týmito informáciami od Teba sa nedá poradiť absolútne zodpovedne.
fann-1
09.09.06,12:33
som predavačka v predajni ,ked mi ukradli tržbu v predajni som bola sam ,hned ako som na to prišla oznamila som to šefke a zavolala som policiu čiže o tom bol spisany zaznam policiou s šefkou nemam spisany žiaden doklad len povedala že peniaze boli jej a ja som povinna jej ich uhradit vysvetlovala som jej že nemam s nou spisanu prec.zmluvu a že ma tam držala na čierno nema ani zabespečeny šuflik na peniaze v pokladni tržba sa drži v papierovej krabičke čo je aj zaznamenane na policii čo mam robit ?
Danila
09.09.06,13:01
Dôležité je, či si mala v čase krádeže, a spísania zápisnice políciou podpísanú pracovnú zmluvu. Pracovná zmluva síce môže vzniknúť aj ústnou formou, ale pracovný pomer vznikol, ak Ťa šéfka nahlásila na SP, a nebola si zamestnaná "načierno". Dôležité je aj to, za akých okolností sa krádež stala. Aj koľko ukradli. Lebo ani pokuty za zamestnávanie načierno nie sú malé. Ale na Porade sú právnici, takže buď trpezlivá, určite Ti poradia.
fann-1
09.09.06,13:19
nahlasena som bola od 1.5.2006 a prac. zmluvu som podpisala tiež 1.5 2006
Danila
09.09.06,13:45
nahlasena som bola od 1.5.2006 a prac. zmluvu som podpisala tiež 1.5 2006Na základe uvedeného, nemá právo na strhnutie 2000.- Sk z Tvojich výplat, pretože to nie je škoda, ktorá súvisí s prácou po vzniku pracovného pomeru. Môže si takúto škodu vymáhať, ak Ti bude preukázaná, inou cestou / asi si tam bola v tom čase ako súkromná osoba/. Zo mzdy iba na základe súdneho, alebo iného relevantného rozhodnutia.
fann-1
09.09.06,13:49
si zlata dik za radu
Gido
09.09.06,14:16
Odpoveď Danili považujem za správnu, no považujem za potrebné doplniť, že ak sa jedná o väčšiu čiastku, bude potrebné sa pripraviť aj na ďaľšie možné postupy šéfky a doporučujem vec rozobrať po právnej stránke a postupovať ďalej tak, aby nebolo možné fann-1 preukázať zodpovednosť za takto vzniknutú škodu.
majernikova
10.10.06,09:24
Ahojte poraďáci,
mám na vás otázku vo veci zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom.
Zamestnanci svojim zlým prístupom k práci zapričinili to, že zamestnávateľovi v priebehu dvoch mesiacoch strhli z FA 9000EUR. Ako má postupovať?
Ďakujem
Modranka
10.10.06,09:51
Ak je v pracovnej zmluve zakomponovaná hmotná zodpovednosť za škody spôsobené zlým prístupom k práci....treba škodu zosobniť....ak to tam jednoznačne nie je, škodu znáša zamestnávateľ. Otázne je, ako uvedenú sumu vymôcť od zamestnanca. Asi by som nevyplatila žiadne odmeny všetkým tým, ktorí si ich nezaslúžia. Odmena nie je nárokovateľná a aspoň týmto spôsobom sa zamestnávateľ "zahojí".
Modranka
10.10.06,09:56
Podľa môjho úsudku po právnej stránke nemá na uvedené vymáhanie (keď ešte nebola podpísaná hmotná zodpovednosť a bol spísaný škodový záznam) právo. Otázne je však do akej miery ste vy škodu spôsobili. Ak ste nechali otvorenú pokladňu a vyšli ste z miestnosti, potom by som povedala, že nielen z právneho, ale aj z morálneho hľadiska máte povinnosť škodu firme nahradiť. V opačnom prípade sa vám môže stať, že ako pokladníčka ste zlyhali a zamestnávaľ má právo s vami rozviazať pracovnú zmluvu. Takže si položte otázku, čo je pre vás výhodnejšie. Prísť o prácu, alebo škodu, ktorú ste "neúmyseľne" spôsobili nahradiť