Amme
25.03.20,09:16
Dobrý deň,
-ak uchádzačovi o zamestnanie priznali predčasný star. dôchok a zostane naďalej evidovaný, musí plniť povinnosti vyplývajúce z evidencie UoZ – pravidelne/mesačne navštevovať kontaktnú osobu na ÚP?
-ak uchádzačovi o zamestnanie priznali predčasný star. dôchok a požiada o vyradenie z evidencie, aké povinnosti mu vznikajú? - myslím na sociálne a zdravotné. Musí sa registrovať a odvádzať poistné?
Ďakujem
Katy a R
25.03.20,08:31
Je to na ňom - ak chce byť v evidencii (napr žeby sa nejaká robota našla??) - tak musí dodržať podmienky eviedencie. Svoje povinnosti dostal (sú aj na ich stránke) .
Ale ak nechce - nemusí byť (evidencia pre nikoho nie je povinná) . V podstate nemá žiadne povinnosti, ak sa dá vyradiť. Aj do ZP to nahlási UPSVaR (platiteľom bude štát) . môže si to skontrolovať v el. pobočke. (len pre istotu) . A SP nikto neplatí.
veronikasad
25.03.20,08:32
Rozhodnutie o priznanie predcasneho SD treba ihned doručiť na UP, stačí elektronicky. Za evidencie UP ho vyradia spätné ku dnu priznania PSD.

Platilelom zdr.poistenia bude štát
veronikasad
25.03.20,08:33
PSD nemoze byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie
Katy a R
25.03.20,08:34
veronika - priznanie predčasného dôchodku nie je dôvodom na vyradenie z evidencie UoZ!!! kuk zák 5/2004☺ vyradia ho, len ak požiada - a spätne nie.
Katy a R
25.03.20,08:36
a veru môže! pozri lepšie v zák.
veronikasad
25.03.20,08:55
Brata hned vyradili z evidencie. Aky zmysel by mala evidencia, ked môže robit len na dohodu s prijmom do 200€ mesacne s odvodovou vynimkou..? Sko uchadzac o zamestnanie by mohol odrobiť len 40 dni
Katy a R
25.03.20,08:58
musel požiadať on sám, bez toho by ho nevyradili - však si pozri dôvody na vyradenie ;) ... a ak je niekto v evidencii - tak najdôležitejším dôvodom by malo byť hľadanie si práce .... najlepšie riadny, dobre platený PP;)
veronikasad
25.03.20,09:07
Poberal davku v HN, ked dovŕšil vek na predčasný SD, donutili ho, ze mu dávku zastavia. To bolo asi pred dvoma rokmi, povedali mu ze plati taky zakon, nestudovala som ...
Katy a R
25.03.20,09:14
keď by som si nehľadala robotu (prípadne nejakú inú výhodu služieb zamestnanosti) - tiež sa dám vyradiť ... načo by som tam stepovala ? (a dodržiavala tie ich pravidlá?)
Amme
25.03.20,11:52
Ďakujem Vám za info, pekný deň