mmm1
09.09.06,15:20
Ahojte,
potrebujem radu...ako zaúčtovať bankové výpisy v cudzej mene...na výpise je uvedený kurz ku koncu mesiaca, ktorým preratávam dané operácie v cudzej mene na sloveskú, ale háčik je v tom, že v PC mi potom nesedia zostatky s výpisom kvôli pohybujúcim sa kurzom....myslím tým to, že keď mám napr. zostatok v jednom mesiaci xx Eur, tak prerátaním daným kurzom mám xx Sk...ale nesedí to v ďalšom mesiaci keďže zostatok xx Eur sa preráta opäť aktuálnym kurzom za daný mesiac, pričom už vyjde íná čiasta v Sk. Ako vypočítam a zaúčtujem kurzový rozdiel, tak aby som si bola istá, že je to správne...
Danila
09.09.06,13:49
Kurzové rozdiely vznikajú pri prepočte majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, resp. ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
mmm1
09.09.06,18:55
hmm...tak teraz vás chcem ešte požiadať o čo najpolopatistickejšie vysvetlenie ako sa učtujú bankové výpisy v cudzej mene, lebo ja som z nich už mimo...
durisovad
10.09.06,06:14
Mesacne vypisy zauctujes v aktualnom kurze, na konci roka zostatok prepocitas kurzom k 31.12. a zauctujes kurzovy rozdiel. Zostatky v Sk v jednotlivych mesiacoch Ta vobec trapit nemusia.
mmm1
10.09.06,16:40
takže keď tomu dobre rozumiem, tak vôbec nevadí, že mi nebude sedieť zostatok v hlavnej knihe (v Sk) so zostatkom na bankovom výpise (v Sk)?

(cudzia mena mi sedieť bude, ale Sk mi sedieť nebudú, a v hlavnej knihe sú zostatky uvedené s Sk a nie v cudzej mene, pri kontrole z toho nič nebude?)

Ak by som mohla na to dostať niečo, kde sa o to opiera zákon, tak by bolo fajn...vďaka
Orsz
10.09.06,17:21
takže keď tomu dobre rozumiem, tak vôbec nevadí, že mi nebude sedieť zostatok v hlavnej knihe (v Sk) so zostatkom na bankovom výpise (v Sk)?

(cudzia mena mi sedieť bude, ale Sk mi sedieť nebudú, a v hlavnej knihe sú zostatky uvedené s Sk a nie v cudzej mene, pri kontrole z toho nič nebude?)

Ak by som mohla na to dostať niečo, kde sa o to opiera zákon, tak by bolo fajn...vďaka

Neboj sa, je to tak dobre. Kurzový rozdiel pri účtovaní bankového účtu v cudzej mene musíš počítať až k 31.12. Práve naopak, keby si účtovala kurzové rozdiely priebežne mesačne, nebolo by to správne. Stretla som sa s tým, že za takéto priebežné účtovanie kurz.rozdielov dali pokutu, pretože robí sa to na konci roka. Ale samozrejme, že nie každý kontrolór dáva za to pokuty. Pri účtovaní výpisu v cudzej mene je dôležité, aby sedela cudzia mena, pretože prepočet na Sk je len informatívny - účtovný zostatok.l
apo
16.09.06,18:44
Neboj sa, je to tak dobre. Kurzový rozdiel pri účtovaní bankového účtu v cudzej mene musíš počítať až k 31.12. Práve naopak, keby si účtovala kurzové rozdiely priebežne mesačne, nebolo by to správne. Stretla som sa s tým, že za takéto priebežné účtovanie kurz.rozdielov dali pokutu, pretože robí sa to na konci roka. Ale samozrejme, že nie každý kontrolór dáva za to pokuty. Pri účtovaní výpisu v cudzej mene je dôležité, aby sedela cudzia mena, pretože prepočet na Sk je len informatívny - účtovný zostatok.l
Pri účtovaní bankového výpisu počas roka sa musíš správne vyrovnať s kurzovými rozdielmi medzi kurzom vzniku záväzku a pohľadávky a kurzom dňa úhrady.

Nezabudni 31.12.2006 pepočítaš jedným kurzom všetky zostatky na devízových účtoch, valutových pokladniach a aj pohľadávok a záíväzkov v cudzích menách. Tu ti budú vznikať kurzové rozdiely a budeš musieť zosúladiť hodnotu účtov 321, 311 vyjadrenú v Sk s hodnotou neuhradených záväzkov a pohľadávok tiež vyjadrenej AJ v Sk. Samozrejme, že musíš mať všetko aj v cudzej mene.

AK máš dobrý softvér nebude to problém, inak veľmi dobre pomáhajú tabuľky v EXECLi.

apo