malyklaun
26.03.20,13:24
dobrý deň všetkým,

Kedy mám právo nahliadnuť do statického posudku?

Som budúci majiteľ bytu v novostavbe. Po kolaudácii novostavby sa na tejto stavbe objavili dočasné podpery vo veľkom množstve. Zároveň developer dal vypracovať statický posudok. Dostal som sa po naliehaní k vyjadreniu projekčnej kancelárie, že po vykonaní stavebných úprav navrhovaných touto projekčnou kanceláriou bude stavba zo statického hľadiska vyhovujúca. Nedozvedel som sa však príčinu a doteraz som ani nemohol nahliadnuť do statického posudku.
Ako budúci majiteľ bytu v tejto novostavbe, mám nárok vidieť taký dokument?
Mám za to, že mám právo vedieť aký problém tam vznikol. Veď to kupujem, dávam svoje peniaze do toho. Viem moju požiadavku, dozvedieť sa dôvod dodatočných stavebných úprav a vidieť statický posudok, oprieť o nejaký platný zákon, nariadenie?

Možno mám zbytočné obavy, ale stále mám v hlave stavbu Apollo Business Center... bolo v užívaní pár rokov a teraz ho búrajú. Nechcem takto dopadnúť aj s bytom, že sa nasťahujem a po piatich rokoch sa budem musieť vysťahovať a všetky úspory budú v ...viete kde.
buchač
26.03.20,13:22
K poslednému odstavcu snáď poznámka, otázka.

Plánuješ uzatvoriť patričnú poistku na nehnuteľnosť ?
Ak áno, tak sú obavy zbytočné.
Ak nie, ........
----------------------------------
...a ozaj...dočasné podpery majú svoj patričný význam.
Podľa vyjadrovania nebudeš stavbár...takže nahliadnutie do statického posudku ti bude na dve veci.
malyklaun
26.03.20,13:27
Ďakujem za zaradenie... táto odpoveď mi fakt pomohla...teda v úvodzovkách... niekto nejakú užitočnú odpoveď?
marjankaj
26.03.20,13:31
A čo by si v tom posudku chcel uvidieť? Žeby pravopisné chyby?
dmc
26.03.20,15:52
zbytocne obavy ? Naozaj ?

Dodatocne podpery az po kolaudacii urcite niesu s kostolnym poriadkom. Naznacuju ze sa vykonavali upravy - spevnovanie podlah (stropov) - to znamena ze povodne stropy uz nebudu monolit - ano opravit sa to da ale ja osobne by som urcite ziadal staticky posudok a je dost mozne ze by som si na svoj byt zaplatil samostatny staticky / znalecky posudok. Su to jeho peniaze - bude to jeho problem.

Co zisti zo statickeho posudku ?- napriklad to z akeho dovodu bolo a co vlastne spevnovane - upravovane a urcite by som si tuto skutocnost osetril v kupnej zmluve
chandler
30.03.20,13:32
Obavy su opravnene, ak si tam byt nekupil tak ho ani nekupuj. Ak sa tam robili take vazne upravy po kolaudacii, ktore navyse developer taji tak tam bol velmi vazny problem so statikou, ktory mozno odstranili a mozno neodstranili. V zaujme developer je byt predat a teda poskytnut Ti staticky posudok. Ak si byt uz kupil tak si zozen tu najlepsiu poistku aka sa da - a ries ju s pravnikom.
malyklaun
31.03.20,20:41
ak tam mám pravopisné chyby, tak najskôr preklep. Ak to tak vadí, tak sa ospravedlňujem.
Áno statický posudok som chcel kvôli tomu, aby som poznal príčinu poruchy statiky. Či to je nestabilná zem, alebo konštrukčná chyba.
A samozrejme, že som chcel vidieť aj návrh statika na odstránenie tejto poruchy a tiež nejakým spôsobom dosiahnuť aj nejakú záruku, že developer zabezpečil vykonanie v plnom rozsahu ako je v návrhu statika...
takže niekto nejaký návrh o čo, alebo o aký zákon, či paragraf môžem oprieť moju požiadavku?... a prosím nepíšte mi o pravopisných chybách, lebo to mi fakt nepomôže a ani takú odpoveď nepovažujem za relevantnú.
marjankaj
31.03.20,22:42
Prepáč, netušil som že si vyštudovaný statik.
Ale že dočasné podpery sa robili až po kolaudácii - to myslíš vážne?:eek:
malyklaun
02.04.20,11:34
Takže takto. Nikoho tu nezosmiešňujem. Áno, nie som vyštudovaný statik. Možno niekto cíti potrebu byť nadradený, ok, chápem. Ja sa iba snažím chrániť svoje investície do bývania, keďže bývanie nekupujem denne...
A na druhú otázku, áno podpery až po kolaudácii.
Možno som sem zablúdil nesprávne, keď som chcel právnu radu... no nič, skúsim to niekde inde...