meto
10.09.06,02:26
V roku maji 1997 som ukoncil studium na vysokej skole. Hned po jej skonceni som nastupil do pracovneho pomeru. K 31.8.2006 som ukoncil pracovny pomer a od 1.9.2006 som nastupil do noveho zamestnania. Z predchadzajuceho zamestnania som dostal zapocet odpracovanych rokov vo vyske 9 rokov aj 64 dni. Na buduci rok dovrsim vek 33 rokov, resp. budem mat odpracovanych 10 rokov, co spolu s 5 rokmi vysokoskolskeho studia predstavuje 15 rokov po 18. roku zivota, takze si myslim, ze by som mal splnit podmienku na priznanie 5 tyzdnov dovolenky. Mam vsak problem v tom, ze personalne oddelenia z byvaleho a sucasneho zamestnania maju rozny nazor na to, ci ma byt vysokoskolske studium obsiahnute v zapoctovom liste alebo nie. Personalistka z byvaleho zamestnania ma nazor (vraj podlozeny aj stanoviskom Socialnej poistovne), ze do zapoctu sa uvadzaju iba odpracovane roky (cize bez vysokoskolskeho studia). Personalistka v novom zamestnani tvrdi, ze ked nebudem mat vysokoskolske studium zapocitane v zapoctovom liste - cize 14 rokov a 64 dni namiesto 9 rokov a 64 dni, tak mi nebude mat na zaklade coho priznat 5 tyzdnov dovolenky. Kto z nich ma pravdu? Kde by som mohol ziskat odborne stanovisko, ktore by bolo pre jednu zo stran zavazne (bud vystavenie opraveneho zapoctoveho listu z predchadzajuceho zamestnania alebo uznanie dlzky vysokoskolskeho studia na zaklade diplomu, aj ked nie je zapocitana v zapoctovom liste).
Vopred dakujem za radu.
Origos
10.09.06,04:52
Čauko! Keby si bol študoval externe, roky by sa Ti započítavali. Ale takto...bohužial.
Ale aj tak Ti držím palce.
P.S.:Buď rád, že si o 5 rokov mladší! Čo já by som za to dal ?!! :-)
Monika Kováčová
10.09.06,05:30
Zákonník práce § 103 :

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
Paula
10.09.06,05:36
Zita4
10.09.06,08:54
V zápočte rokov sa na účely dovolenky započíta úspešne ukončené štúdium po 18. roku veku, evidovaná nezamestnanosť, základná vojenská služba, materská a rodičovská dovolenka a práca na základe pracovnej zmluvy.
Pozri Zákonník práce § 103 ods. 5
vladan
10.09.06,16:46
podľa mňa, dokladom o tom, že štúdium na vysokej škole sa započítava do odpracovaných rokov, je práve diplom ;)
meto
10.09.06,19:24
Suhlasim s tym, ze diplom je dokladom, ktory potvrdzuje splnenie § 103, odst. 5 písm. c) Zákonníka práce. Ale nikde sa neupravuje, ci to ma byt obsiahnute v zapocte rokov, ktory dostanem od zamestnavatela alebo nie. Je iba napisane, ze zamestnanec je povinny preukazat narok na dlhsiu ako zakladnu dovolenku najneskor do konca kalendarneho roka, v ktorom si uplatnuje narok na dlhsiu dovolenku. Aj ked, odst. 2 podla mna hovori, ze narok na 5 tyzdnov je v pripade, ze zamestnanec dovrsi 15 rokov pracovneho pomeru po 18. roku, cize konkretne v mojom pripade by som mal mat na potvrdeni od predch. zamestnavatela uvedenych 14 rokov a 64 dni, a nie 9 rokov a 64 dni. Ale mozno sa mylim. Len neviem, s kym sa mam teraz hadat - ci s byvalym zamestnavatelom alebo s terajsim.
Dakujem za pomoc.
Paula
10.09.06,19:30
cize konkretne v mojom pripade by som mal mat na potvrdeni od predch. zamestnavatela uvedenych 14 rokov a 64 dni.

Nemusíš, mnohí zamestnávatelia dávajú zápočet iba za dobu, kedy bol zamestnanec u nich v prac. pomere (teda nie kumulovane ). O rokoch úspešne ukončeného štúdia doklad máš, takže nový zamestnávateľ ho musí uznať pre výpočet nároku na dovolenku.
meto
10.09.06,19:33
Odpoved pre ORIGOS-a:
Podla mna je to presne naopak. Externe studium, kedze sa vykonava pocas pracovneho pomeru, sa nezapocitava. Do zapoctu rokov sa podla Zakonnika prace, v pripade subeznosti studia a zamestnania, zapocitava iba jedno z nich.
meto
10.09.06,19:36
Takze by som mal mzdovu uctovnicku u svojho noveho zamestnavatela niekam poslat? :D Ked vravi, ze musim mat v zapocte aj dlzku studia.
Paula
10.09.06,19:37
Ja už nemám čo dodať:)
azuz
11.09.06,04:31
Takze by som mal mzdovu uctovnicku u svojho noveho zamestnavatela niekam poslat? :D Ked vravi, ze musim mat v zapocte aj dlzku studia.
Keď dĺžku úspešne ukončeného štúdia nemáš započítanú v zápočtovom liste, predlož novej mzdárke všetky potrebné doklady pre vypočítanie odpracovaných rokov pre dovolenku a pžiadaj ju o prepočítanie. Keď má doklady, je povinná ich zohľadniť.
Sociálna poisťovňa nerozhoduje o zápočte rokov pre dovolenku ale len pre dôchodok. Keby si mal naďalej problém obráť sa (s dôverou) na Inšpektorát práce.
A ešte paragrafy (skrátene):
§103 ods. 2 - 5 týždňov dovolenky po dovŕšení 15 odprac. rokov po 18.roku života
§103 ods. 4 - musíš to vydokladovať (nikde nie je napísané, že len zápočtovým listom)
§ 103 ods. 5 písm. c - do času trvania PP sa započítava doba úspešne ukončeného štúdia.
Veľa šťastia.
Chobot
11.09.06,06:21
Suhlasim s tym, ze diplom je dokladom, ktory potvrdzuje splnenie § 103, odst. 5 písm. c) Zákonníka práce. Ale nikde sa neupravuje, ci to ma byt obsiahnute v zapocte rokov, ktory dostanem od zamestnavatela alebo nie. Je iba napisane, ze zamestnanec je povinny preukazat narok na dlhsiu ako zakladnu dovolenku najneskor do konca kalendarneho roka, v ktorom si uplatnuje narok na dlhsiu dovolenku. Aj ked, odst. 2 podla mna hovori, ze narok na 5 tyzdnov je v pripade, ze zamestnanec dovrsi 15 rokov pracovneho pomeru po 18. roku, cize konkretne v mojom pripade by som mal mat na potvrdeni od predch. zamestnavatela uvedenych 14 rokov a 64 dni, a nie 9 rokov a 64 dni. Ale mozno sa mylim. Len neviem, s kym sa mam teraz hadat - ci s byvalym zamestnavatelom alebo s terajsim.
Dakujem za pomoc.

Ako Ti už viacerí poradili, jednoznačne sa štúdium zarátava do doby pracovného pomeru - tu máš presné znenie § 103 odst. 5:

"(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d)..."

Tiež ma rozčuľuje, keď si niekto tvrdí svoje, aj keď to nevie dokázať a nenechá sa presvedčiť. Vytlač si ten § zákonníka práce a spolu so všetkými podkladmi choď za ňou. Okrem diplomu si však zober aj nejaký iný doklad (napr. index), ktorým preukážeš dĺžku štúdia, na samotnom diplome to nie je, či si študoval 4, 5 alebo 6 rokov. Možno preto Ti to nechcela započítať.

Štúdium sa určite započítava, pretože ja som končil v r. 1991 4-ročné štúdium a v roku 2002 som už mal nárok na 25 dní dovolenky.

Odpracované roky (alebo štúdium) však musíš hodnoverne preukázať.
carduelis
18.09.06,05:21
Ahojte,
počíta sa do odpracovaných rokov kvôli dovolenke aj doba, kedy som bola SZČO a neplatila som si dôchodkové? 5 týždňov doovolenky sa počíta len podľa odpracovaných rokov, alebo súčasne aj podľa veku (kedysi to bolo 33 rokov)

Ďakujem
jankasm
18.09.06,05:23
Ahojte,
počíta sa do odpracovaných rokov kvôli dovolenke aj doba, kedy som bola SZČO a neplatila som si dôchodkové? 5 týždňov doovolenky sa počíta len podľa odpracovaných rokov, alebo súčasne aj podľa veku (kedysi to bolo 33 rokov)

Ďakujem

Do zápočtu na nárok dovolenky sa počítajú odpracované roky bez ohľadu na platenie alebo neplatenie dôchodkového poistenia, takže ja myslím, že áno, počíta sa aj doba keď si bola SZČO.
Zita4
18.09.06,05:26
Ahojte,
počíta sa do odpracovaných rokov kvôli dovolenke aj doba, kedy som bola SZČO a neplatila som si dôchodkové? 5 týždňov doovolenky sa počíta len podľa odpracovaných rokov, alebo súčasne aj podľa veku (kedysi to bolo 33 rokov)
Ďakujem
Počíta sa dokonca aj obdobie evidovanej nezamestnanosti. Kedysi to tiež nebolo podľa veku 33 rokov, ale podľa "odpracovaných" rokov tak, ako je to aj teraz - 15 rokov po 18. roku veku. ;)
veronika
18.09.06,19:18
Takze by som mal mzdovu uctovnicku u svojho noveho zamestnavatela niekam poslat? :D Ked vravi, ze musim mat v zapocte aj dlzku studia.

Účtovnícku nikam neposielaj, prines jej zápočet od predchádzajúceho zamestnávateľa, originál a kopiu maturitného vysvedčenia a diplomu a ak budeš mať spolu viac ako 15 rokov, určite ti tých 5 týždnov dovolenky dá.

Veronika
mimuška
07.12.06,10:17
zamestnanec mal 18 rokov 18.7.2000 a úspešne ukončil VŠ 8.6.2005
Do odpracovaných rokov mu napočítam obdobie 18.7.2000-8.6.2005, t.j.4 roky 326 dní ?
alebo sa to ráta od školského roka 1.9.2000-8.6.2005 ?
prosím prosím poraďte , dnes mi to nejak nepáli :-(
Zita4
07.12.06,10:21
zamestnanec mal 18 rokov 18.7.2000 a úspešne ukončil VŠ 8.6.2005
Do odpracovaných rokov mu napočítam obdobie 18.7.2000-8.6.2005, t.j.4 roky 326 dní ?
alebo sa to ráta od školského roka 1.9.2000-8.6.2005 ?
prosím prosím poraďte , dnes mi to nejak nepáli :-(
Rátaš od 18. roku veku, veď predtým chodil na strednú školu. Nie?
mimuška
07.12.06,10:28
veď práve že 1.9.2000 splnil obe podmienky t.j.mal 18 rokov a už bol na VŠ
ale pochopila som z tvojej odpovede ,že sa to ráta od "narodenín" po štátnice a začiatok školského roka na to nemá vplyv
dík za rýchlu odpoved
mimuška
07.12.06,10:31
Rátaš od 18. roku veku, veď predtým chodil na strednú školu. Nie?

bože , hovorím že mi dnes nepáli
jasné - ukončené štúdium strednej školy je tiež úspešné ukočenie štúdia,takže začiatok školského roka na VŠ ne to nemá vplyv

to bude tým škaredým počasím ......
mimuška
14.12.06,09:41
Ak by som mohla , doplnila by som ešte svoju otázku pootázkou :


zamestnanec mal 18 rokov 18.7.2000 a úspešne ukončil VŠ 8.6.2005
Do odpracovaných rokov mu napočítam obdobie 18.7.2000-8.6.2005, t.j.4 roky 326 dní .
potom začal študovať externe , bez toho aby sa zamestnal alebo prihlásil na úrade práce(štúdium ešte nedokončil) a u "mňa" sa zamestnal v 11/2006
Ak by ukončil pracovný pomer ešte bez ukončeného externého štúdia štátnicou , tak by vlastne obdobie od 8.6.2005 do 11/2006 nemal potvrdené v zápočte ???

vopred ďakujem za radu
Zita4
14.12.06,12:03
Ak by som mohla , doplnila by som ešte svoju otázku pootázkou :
potom začal študovať externe , bez toho aby sa zamestnal alebo prihlásil na úrade práce(štúdium ešte nedokončil) a u "mňa" sa zamestnal v 11/2006
Ak by ukončil pracovný pomer ešte bez ukončeného externého štúdia štátnicou , tak by vlastne obdobie od 8.6.2005 do 11/2006 nemal potvrdené v zápočte ???
vopred ďakujem za radu
No, keďže tú dobu nemá vykrytú nijako (pretože sa započítava len úspešne ukončené štúdium), nemôže sa zarátať do zápočtu rokov.