Diamant
10.09.06,10:43
Dobrý deň všetkým čo sa trápia ako ja.
Dostali sme z banky , kde sme žiadali o úver, podmienky. Medziiným tam stojí, že spoločnosť má k 30.06. 2006 navýšiť vlastné imanie z finančných výpomocí o 200.000,- Sk. Priložili kópiu našej súvahy, kde to zaznačili.
Urobím správne ak:
1) Zápis z valnej hromady bude obsahovať rozhodnutie o zvýšení základného imania
2) Zápis z valnej hromady bude obsahovať rozhodnutie o presune 200.000,- z účtu 24910/41110
3)Dám návrh do OR o zmene výšky základného imania?
Ďakujem vopred za rady
Danila
10.09.06,09:17
Zvýšenie základného imania možno vykonať dvoma základnými spôsobmi:
-prevzatím nových vkladov- efektívne zvýšenie ZI
-z prostriedkov spoločnosti- nominálne zvýšenie ZI
Pre zvýšenie ZI zo zdrojov spoločnosti je podklad ročná účtovná závierka overená auditorom.
Účtovanie: Zvýšenie ZI - pohľadávka voči spoločníkom, ak sa jedná o peňažné a nepeňažné vklady 353/419
Zvýšenie ZI z vlastných zdrojov spoločnosti 431,42...41.../419
Zvýšenie ZI po zápise do OR 419/411
Gido
10.09.06,09:32
Doplnim Danilu z právneho hľadiska: O zvýšení ZI musí rozhodnúť VZ(valné zhromaždenie), na základe ktorého by mala byť dodatkom zmenená SZ(spoločenská zmluva), ktorý musí byť podpísaný všetkými spoločníkmi a ich podpisy osvedčené (notárom alebo prísl. úradom).
Následne treba vyhotoviť úplné znenie SZ v znení tohto dodatku, podpísané konateľom a podaný návrh na zápis zmien pri spoločnosti do Obchodného registra na osobitnom tlačive, ktoré nájdeš na stránke Obchodného regidtra (www.orsr.sk), vyplniš podľa predtlače, doložiš rozhodnutie VZ a prísl. doklady dvojmo, 1x do zbierky listín a overený podpis navrhovateľa zápisu zmien. Myslím, že som na nič nezabudol. Pekný deň.
bredikova
10.09.06,09:40
No to je teda papierovačky. Dúfam, že pri navýšení vlastného imania sa toto všetko nemusí robiť? Podnikateľ FO presunul do s.r.o. , kde je jediný spoločník autá , ktoré boli v majetku FO. Ako to mám presne zaúčtovať a čo všetko ktomu musím ešte papierovo doložiť. Prosím poraďte.
Gido
10.09.06,09:55
Kým ti odpovedia účtovníci, z právneho hľadiska musíš vykonať VZ, ktoré schváli navýšenie ZI a spôsob jeho splatenia, len pôsobnosť VZ vykoná jediný spoločník svojim rozhodnutím, vecný-nepeňažný vklad musí byť ocenený znalcom, musiš si stanoviť hodnotu, v akej vkladáš veci, zmena zakladateľskej listiny, jej úplné znenie a návrh na zápis zmien do OR spôsob ako predchádzajúce. Stačí? Súhlasíš? Pekný deň a dobrú chuť.
bredikova
10.09.06,10:22
Dík. Ja som si myslela, že Základné imanie je niečo iné ako vlastné imanie. Každé sa vedie na inom účte a v spoločenskej zmluve sa nehovorí o vlastnom imaní. Alebo sa mýlim. V múdrych knihách som vyčítala, že tie autá môžem vložiť do firmy ako kapitálový vklad v nepeňažnej forme na účet 413. Ešte otázočka, môžem vložiť ich v zoztatkovej hodnote , ktorá zostala po odpisovaní z FO.
Gido
10.09.06,10:42
Bredikova máš pravdu, ja som sa držal pôvodnej témy, kde sa hovorilo o ZI a bol som v tom, že keď používaš termín navýšenie, myslíš tým ZI. Pri vlastnom imani nie je potrebný jeho zápis do do registra ani ho netreba schvaľovať spôsobom, ako som popísal. Myslím, že je to skôr ekonomická, resp. účtovnícka parketa. Prepáč za zmätok v informovaní.
bredikova
10.09.06,11:00
Nevadí, hlavne že sme to uviedli na správnu koľaj. Ale aj tak asi by sme mali spraviť nejaký zápis. Aby to bolo z právneho hladiska v poriadku.
Danila
10.09.06,11:02
No to je teda papierovačky. Dúfam, že pri navýšení vlastného imania sa toto všetko nemusí robiť? Podnikateľ FO presunul do s.r.o. , kde je jediný spoločník autá , ktoré boli v majetku FO. Ako to mám presne zaúčtovať a čo všetko ktomu musím ešte papierovo doložiť. Prosím poraďte.Vlastné imanie - pojem, ktorý má význam len z účtovného hľadiska. Tvoria ho vlastné zdroje financovania obchodného majetku a záväzkov spoločnosti. Do vlastného imania patrí základné imanie, rezervný fond a ďalšie fondy spoločnosti, ak boli zriadené a zisk spoločnosti. Pre posúdenie Tvojho prípadu je potrebné poznať režim nadobudnutia v s.r.o od FO. Predaj, dar, navýšenie ZI nepeňažným vkladom. Potom platí, čo napísal Gido. Ale ak sa jedná o ostatný kapitálový vklad spoločníka, ktorý nezvyšuje ZI účtuješ:

peňažný 211,221/413
nepeňažný 04.,06.,1..,25.,/413
mudroš
10.09.06,11:53
Vlastné imanie - pojem, ktorý má význam len z účtovného hľadiska. Tvoria ho vlastné zdroje financovania obchodného majetku a záväzkov spoločnosti. Do vlastného imania patrí základné imanie, rezervný fond a ďalšie fondy spoločnosti, ak boli zriadené a zisk spoločnosti. Pre posúdenie Tvojho prípadu je potrebné poznať režim nadobudnutia v s.r.o od FO. Predaj, dar, navýšenie ZI nepeňažným vkladom. Potom platí, čo napísal Gido. Ale ak sa jedná o ostatný kapitálový vklad spoločníka, ktorý nezvyšuje ZI účtuješ:

peňažný 211,221/413
nepeňažný 04.,06.,1..,25.,/413

V zásade súhlasím.
Stále mám ale pochybnosti o tom, či je možný do s.r.o. iný vklad ako vklad do základného imania.
Ak je to dar od spoločníkov, potom sa to naozaj účtuje 221,211/413.
Ak by to bol vklad od iných, tak sa to bude účtovať do výnosov (648) ak ide o peniaze alebo iný neodpisovaný majetok. pri odpisovanom by sa to časovo rozlíšilo cez 384 a do výnosov by sa zúčtovalo vo vzťahu k odpisom (384/648). Výnos ide do základu dane.
V otázke ale asi ide o to, že spoločníci majú v s.r.o. vklady, ktoré sú vlastne pôžičky. Banka chce, aby to neboli pôžičky.
Potom je možné kapitalizovať pohľadávky spoločníkov ako zvýšenie základného imania (to je potrebné urobiť všetky tie operácie, ktoré už boli uvedené).
Bola by ešte možnosť, odpustiť zo strany spoločníkov záväzok. Bol by to výnos nezahrňovaný do základu dane, zvýšil by sa zisk a tým vlastné imanie. Potom by sa dal vytvoriť zo zisku nejaký fond na 427.
Obidva spôsoby (dar alebo odpustenie záväzku) ale nie sú posudzované z hľadiska spoločníkov ako vklad a pri prípadnom predaji podielu by sa im neuznali za výdavok na obstaranie podielu.
Treba si dobre rozmyslieť ako sa to urobí. Jedna vec je, že teraz potrebujú úver. Ale v budúcnosti môže byť úplne iná situácia a potom sa to už nebude dať zmeniť.
Danila
10.09.06,14:15
V zásade súhlasím.
Stále mám ale pochybnosti o tom, či je možný do s.r.o. iný vklad ako vklad do základného imania.
Ak je to dar od spoločníkov, potom sa to naozaj účtuje 221,211/413.
Ak by to bol vklad od iných, tak sa to bude účtovať do výnosov (648) ak ide o peniaze alebo iný neodpisovaný majetok. pri odpisovanom by sa to časovo rozlíšilo cez 384 a do výnosov by sa zúčtovalo vo vzťahu k odpisom (384/648). Výnos ide do základu dane.
V otázke ale asi ide o to, že spoločníci majú v s.r.o. vklady, ktoré sú vlastne pôžičky. Banka chce, aby to neboli pôžičky.
Potom je možné kapitalizovať pohľadávky spoločníkov ako zvýšenie základného imania (to je potrebné urobiť všetky tie operácie, ktoré už boli uvedené).
Bola by ešte možnosť, odpustiť zo strany spoločníkov záväzok. Bol by to výnos nezahrňovaný do základu dane, zvýšil by sa zisk a tým vlastné imanie. Potom by sa dal vytvoriť zo zisku nejaký fond na 427.
Obidva spôsoby (dar alebo odpustenie záväzku) ale nie sú posudzované z hľadiska spoločníkov ako vklad a pri prípadnom predaji podielu by sa im neuznali za výdavok na obstaranie podielu.
Treba si dobre rozmyslieť ako sa to urobí. Jedna vec je, že teraz potrebujú úver. Ale v budúcnosti môže byť úplne iná situácia a potom sa to už nebude dať zmeniť.Súhlasím, samozrejme v takomto spektre možností je v prvom rade potrebné zadať dostatočné informácie. Tie zväčša v dotazoch chýbajú. Postupne však zadávatelia prídu nato, čo ešte opomenuli, a tak krok za krokom spoločne snáď nájdmeme, čo hľadajú.
Jana Acsová
10.09.06,14:20
Stále mám ale pochybnosti o tom, či je možný do s.r.o. iný vklad ako vklad do základného imania. Tiež upozorňujem na predmetnú poznámku.
Danila
10.09.06,15:02
1/ V téme sa prelínali dva rôznorodé príspevky. Vzhľadom na ZI a VI
2/ Áno, je možný iný vklad.Kapitálový vklad, ktorý je mimo ZI.
3/ Privítam jednoznačné stanovisko auditora.
bredikova
10.09.06,20:49
Ďakujem za rozpútanie debaty. Potrebovala by som poradiť, či to robím dobre. FO založila sama s.r.o. , lebo mala veľké zisky, ktoré sa už nedali ukorigovať a potom vychádzali maximálne odvody. FO má 4 autá, ktoré používala na rozvoz materiálu. Ja viem , mohli sme autá predať s.r.o. , ale nakoľko FO už pomaly končí , nechcem aby platil veľa DPH ( z predaja tých aút - sú v podstate rok až dva staré). Preto som hľadám nejaký spôsob, aby to neovplyvňovalo FO ani s.r.o ale pritom to bolo OK.
Ak môžete poraďte ako to najlepšie spraviť.
Danila
10.09.06,21:06
Tiež očakávam reakciu. Mám zato, že ak je spochybnený názor niektorého člena Porady, mala by nasledovať minimálne alternatíva. Každé tvrdenie predsa musím niečim podložiť.Aj z dielne zákonodárcov vzíde občas paškvil. A nasleduje novela. Rada sa z chýb poučím, ale čakám argument. Takže počkaj, za tejto situácie by som si neodvážila v tejto téme pokračovať. Aj keď priznám, veľmi rada.
andrej_rv
10.09.06,22:23
Ja viem , mohli sme autá predať s.r.o. , ale nakoľko FO už pomaly končí , nechcem aby platil veľa DPH ( z predaja tých aút - sú v podstate rok až dva staré). Ale o DPH v podstate nepríde - čo zaplatí ako FO, odpočíta sa mu zase v s.r.o. Je tam síce časový posun medzi platbou a vrátením odpočtu, ale predaj je podľa mňa stále v tomto prípade najvhodnejším riešením. Najmä ak sa v náväznosti na § 8 ods. 3 ZDPH podľa môjho názoru nejakej forme platenia DPH z prevádzaných automobilov aj tak vyhnúť nedá...
Danila
11.09.06,17:13
Tiež upozorňujem na predmetnú poznámku.413- Ostatné kapitálové fondy
Na účte 413 Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné kapitálové vklady peňažné aj nepeňažné, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie podniku a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtujú najmä prijaté dary.........str.205 Podvojné účtovníctvo podnikateľov, Ing. Anna Cenigová
andrej_rv
11.09.06,17:57
413- Ostatné kapitálové fondy
Na účte 413 Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné kapitálové vklady peňažné aj nepeňažné, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie podniku a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtujú najmä prijaté dary.........str.205 Podvojné účtovníctvo podnikateľov, Ing. Anna Cenigová
Aj ja som dal k tej poznámke súhlas, tak skúsim uviesť, čo ma k tomu viedlo. V novelizovanom znení § 33 - Účtovanie obstarania dlhodobého majetku - ods. 4 Postupov JÚ, účinnom od 1.1.2006 sa uvádza:
"...Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy."
Ťažisko vidím v tom slovku "bezodplatne". Ak niekomu niečo dám bezodplatne, tak mu to - podľa mňa - darujem. Rovnako vklad pohľadávky bez protihodnoty, vklad peňazí (ktorý nezvýši môj podiel na majetku spoločnosti - t.j. v podstate bez protihodnoty) je podľa mňa darom. Ja si pod vkladom (aj kapitálovým) predstavujem skôr niečo, čo môžem neskôr vybrať alebo na niekoho previesť (tak ako je to s vkladom do ZI - či už zapísaným alebo nezapísaným, bežným napr. u družstiev). Podľa mňa sa pojem "kapitálový vklad nezvyšujúci základné imanie" uvedený aj v § 59 ods. 6 PPÚ týka skôr iných foriem právnických osôb (napr. bytových družstiev) a jeho aplikácia na s.r.o. je možná len teoreticky. Prakticky pri každom vklade od spoločníkov s.r.o. ide podľa mňa buď o vklad do ZI alebo dar. Teda presne to, čo uvádzal Mudroš.
Zase netvrdím, že objektívna skutočnosť nemôže byť iná. Nakoniec, aj Mudroš spomínal len pochybnosť, nie istotu. A ja sa (zatiaľ :) ) k jeho pochybnosti pripájam...
Danila
11.09.06,19:33
andrej_rv, ďakujem za reakciu. Chronologicky som sa chvíľku venovala celej téme a príspevkom. Som rada, že som nemusela sama začať pochybovať. A musím podotknúť, že je to celé o komunikácii. Na záver jeden postreh. Ak majú odlišné názory právnici, vedia si svoje stanoviská, aj keď odlišné, detailne popísať a priblížiť ostatným na Porade. To veľmi oceňujem a považujem za prínos. My ekonómovia sa uspokojíme s jednoslovným vyjadrením a nezainteresovaní získajú možno väčší zmätok, než akým disponovali pred zadaním otázky. To považujem za nedostatok. Týmto je pre mňa táto téma uzavretá.
bredikova
11.09.06,20:41
Ako povedala Danila, mám z toho väčší zmätok ako na začiatku, ale pre mňa to ešte nie je uzavretá téma. Nie so taká zbehlá ako právnici a niektoré veci z účtovníctva tiež ešte celkom neovládam. Preto sa obracám na múdrejších. Takže podľa Vás môže spoločník darovať tie auta s.r.o. ( je to vlastne spločník , ktorý tú s.r.o. sám založil a ako ho poznám ani iného spoločníka nepriberie) a môžem to potom účtovať na 413. Alebo bude lepšie ak ich ako FO predá s.r.o.
Danila
11.09.06,21:01
Ako povedala Danila, mám z toho väčší zmätok ako na začiatku, ale pre mňa to ešte nie je uzavretá téma. Nie so taká zbehlá ako právnici a niektoré veci z účtovníctva tiež ešte celkom neovládam. Preto sa obracám na múdrejších. Takže podľa Vás môže spoločník darovať tie auta s.r.o. ( je to vlastne spločník , ktorý tú s.r.o. sám založil a ako ho poznám ani iného spoločníka nepriberie) a môžem to potom účtovať na 413. Alebo bude lepšie ak ich ako FO predá s.r.o.Odpoviem Ti v ss, ak máš záujem. Tu je pre mňa téma uzavretá.
evae
22.03.07,12:50
chcela by som sa spytat. v novembri 2006 sme navysili ZI z 200 na 800 tis. poslali sme podklady na register, avsak nam chybali nejake dokumenty, tak nam to ku dnesnemu dnu nebolo vpisane do registra. ako to uvediem na konci roku 2006? riadim sa valnym zhromazdenim a zmenou SZ alebo pravoplatnym vypisom z registra? nevie niekto? :confused:
Fany
02.05.07,11:37
Ja sa spýtam, z pohľadu budúceho predaja sro-čky, je lepšie vkladom hotovosti zvýšiť ZI, alebo radšej účtovať na 413-kapitálový fond? Mám zvyšné peniažky a nechcem urobiť krok, ktorý by ma neskôr mrzel.
mudroš
02.05.07,12:46
Ja sa spýtam, z pohľadu budúceho predaja sro-čky, je lepšie vkladom hotovosti zvýšiť ZI, alebo radšej účtovať na 413-kapitálový fond? Mám zvyšné peniažky a nechcem urobiť krok, ktorý by ma neskôr mrzel.
Znovu sa zapojím do debaty. Už tu to bolo uvedené, ale radšej to zopakujem.
Ak Obchodný zákonník nepozná pri SRO iný vklad spoločníkov ako je vklad do základného imania, tak sa pravdepodobne takýto vklad bude považovať za dar (nie som právnik a preto to slovíčko "pravdepodobne"). Pri normálnom fungovaní spoločnosti je to v zásade jedno:
vklad do ZI sa zaúčtuje na 411
dar (vklad nie do ZI) na 413.
Obidva spôsoby zvýšia vlastné imanie.
Ale čo ak niektorý zo spoločníkov bude predávať svoj podiel? Príjem z predaja nešbude oslobodený (s výnimkou podľa 52 ods. 21). Vkad do ZI sa zohľadní ako výdavok pre určenie základu dane. Podľa môjho názoru ale dar nie. A v tom môže byť rozdiel !!!
Fany
17.05.07,08:35
Ďakujem za odpoveď, to som potrebovala vedieť. Znamená to teda, že zvýšenie ZI je pre vyhnutie sa prípadných budúcich problémov a aj z pohľadu celkového kreditu firmy lepšie ako iba dar na 413. Pochopila som to správne?
Jana Acsová
18.05.07,14:16
Ďakujem za odpoveď, to som potrebovala vedieť. Znamená to teda, že zvýšenie ZI je pre vyhnutie sa prípadných budúcich problémov a aj z pohľadu celkového kreditu firmy lepšie ako iba dar na 413. Pochopila som to správne?Áno. Je to vec pohľadu, ale rovnako by som sa priklonila radšej k navýšeniu ZI.
ZuzkaT
13.06.07,09:44
Dobrý deň, chcem sa opýtať na nasledovné:
S.r.o. má jedného spoločníka – FO zo zahraničia, ZI vo výške 200 000,- Sk. Chce navýšiť ZI. Jedná sa o to, že ten spoločník – FO, je takisto majiteľom v zahran. spoločnosti, ktorá uhrádzala svoje záväzky voči slovenskej sro, avšak poslala viac peňazí ako boli jej záväzky ( rozbiehajú novú výrobu a potrebovali krytie).Tie sa účtovali na účte 249. Navýšiť ZI chce spoločník ako FO , nie ako zahran. spoločnosť (bola by tak druhým spoločníkom).
1. ak chce navýšiť ZI ako FO peniazmi z účtu 249 (od zahran.spoločnosti) stačí doklad o úhrade záväzku voči tej zahran. spoločnosti , na základe ktorého by slovenská s.r.o. dlhovala jemu a nie tej zahran. spoločnosti
2. ak je na účte 249 hodnota evidovaná aj v EUR, akým kurzom, alebo akú hodnotu v SKK môžem dať do návrhu na navýšenie ZI. Chcú použiť celú čiastku, ktorá predstavuje cca 45 mil. SKK.
3. ak sa bude u notára spisovať zápisnica o navýšení ZI, je nutné doložiť doklad o splatení čiastky navýšenia alebo je potrebné niečo také posielať do OR

Ďakujem za všetky cenné rady
ZuzkaT
13.06.07,11:47
Fakt mi nevie nikto poradiť? Dosť mi to súri. Ďakujem
Danila
13.06.07,13:22
Fakt mi nevie nikto poradiť? Dosť mi to súri. ĎakujemZuzka, rada by som Ti poradila, ale tie informácie sú pre mňa veľmi chaotické.
l/ Kto je zakladateľom slovenskej s.r.o ?
2/Kto je to tá zahraničná firma?
3/ Čo to je zúčtované na 249- krátkodobá finančná výpomoc? Od koho je to prijaté? Kto to chce navýšiť do ZI?
ZuzkaT
14.06.07,11:09
Danila, ďakujem za ochotu, tu je upresnenie:

1) zakladateľom slovenskej s.r.o. je zahraničná FO (nazvem ju Peter)
2) zahraničná firma ( nazvem ju ABC )odoberá od slovenskej (nazvem ju SK)výrobky ., vo firme ABC je Peter tiež spoločníkom
3) na 249 sa účtovali prijaté platby od ABC. Peter che tie peniaze použiť pre seba, t.j. pre navýšenie ZI ako FO. Preto som sa pýtala, či stačí nejaký doklad , potvrdenie, že peniaze, ktoré evidujeme ako záväzok voči firme ABC, Peter uhradil za SK, a tým pádom by sa tie peniaze z 249 mohli preúčtovať v Petrovom mene na navýšenie ZI - navýšenie jeho vkladu.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. :confused:
Dáša_
19.01.08,09:10
Rada by som otvorila opat túto tému - t.j. navýšenie VI vo firme formou kapitálového vkladu.

Doteraz sme vo firme vytvorene zisky po roku 2OO4 vždy vyplatili spoločníkom v presne stanovenom pomere. Oni túto čiastku vrátili okamžite ako požičku späť do firmy. Nakoľko chceme žiadať o úver vieme, že by sme potrebovali navýšiť VI.
Vklad do ZI nechceme, musí to ísť na súd, naviac, do budúcnosti, keby sme chceli ZI znížiť, tak je s tým zase problem.

Náš návrh je taký, že urobíme so spoločníkmi zmluvu o kapitalovom vklade, v podstate dare. A priamo v zmluve uvedieme podmienky, za akych moze byt tento kapitalovy vklad vzaty spat. Tu by sme ošetrili podmienky, čo napríklad v pripade dedenia, predaja podielu, darovania podielu.
Vidí niekto v tomto postupe problem?

A ešte druhá otázka, keby sme takto chceli "kapitalizovat" nerozdeleny zisk z rokov 2002, 2003 existuje cesta ako sa vyhnut plateniu 19% dane zo príjmu?
KEJKA
19.01.08,10:28
vklad spoločníka nad rámec ZI zapisovaného do OR sa účtuje na 413-Kapitálový vklad a nepodlieha dani.
Môžeš urobiť všetko tak ako píšeš, dokonca aj kapitalizovať zisk 2002,2003 - tiež nepodlieha dani.
Odporúčam však aj to riadne ošetriť, lebo v prípade ukončenia firmy, resp. zmenách v nasl.rokoch musí byť preukazný zdroj kapitálových fondov aj pre účely zdanenia.
Takže asi voliť analytiky
413.1 - pre vklad z 249
413.9 - vklady z 428 daňovo nevysporiadané.
Dáša_
19.01.08,12:10
Ďakujem.

Len ma teraz napada, že presun z nerozdeleneho zisku z rokov 2002, 2003 mi vlastné imanie neovplyvni. Tak to tam asi skor necham. Ak by nebodaj niekedy prislo ku strate :), radšej by som s tým započítavala.
413 členim podľa majiteľov, naviac to ošetrujem aj v zmluve. Tak snáď bude všetko OK.

Ešte raz ďakujem