Max791777
28.03.20,18:11
Caute dneska som vybral baterku z pc a neako som ju zanudol vratit a daco mi zhorelo lebo mi to strasne smrdi vidno na fotke, chcem sa opytst ci je to vazne a ci mozem pc este zapnut ????
misoft
28.03.20,17:15
Nič nevidno!
Je to vážne, keďže nič nevidíme, nič nevieme, čo máš za stroj.
Veštecké gule pre coronavírus sa dočasne nedodávajú.
Max791777
28.03.20,17:18
Nejde mi pridat fotku aj ked som ju tam daval, napiste mi na mail, je to pri ramkach a absolutne sa nerozumiem ani do pc :D
Chobot
28.03.20,17:40
Pošli fotku(y) na chrobak7@post.sk, ja ti ich sem dám.
Chobot
28.03.20,18:33
Z fotky to síce nie je presne vidieť, ale mohli sa ti odpáliť 2 veci:
1. ten kondenzátor, čo je vľavo hore toho zakrúžkovania. Mohol sa vypáliť a "vyfučať" smerom dole. Pozri sa na neho, či nie je nafúknutý a či zospodu nie je vytečený. Ak áno, tak možno by ho stačilo vymeniť.
2. ten integrovaný obvod (alebo dióda), čo je napravo dole od kondenzátora. Podľa datalistu ten IO slúži na nejaké usmernenie napájania.Dá sa tiež kúpiť, ale neviem, či má zmysel ho meniť. S ním sa mohli odpáliť ešte ďalšie prislúchajúce kondenzátory.

Na tvojom mieste by som neriskoval opravu, pokiaľ to nie je len ten kondenzátor. Kúp si druhú základnú dosku, ak nechceš riskovať požiar PC. Ja som taký požiar zažil, mne sa vznietil plošný spoj predného USB konektoru.
misoft
29.03.20,15:48
Je to usmažené pod švábom = doska na odpis. A nielen ten šváb je usmažený, ešte i ten vedľa.
Inak - je to FDD6230A - MOSFET
http://www.farnell.com/datasheets/2729242.pdf
Chobot
29.03.20,16:49
Aká je to základná doska? Nejaké mám doma, ak by ti sedeli komponenty, tak ti nejakú môžem predať za babku.
PotPalo
29.03.20,22:04
Ten zhorený pin na slote RAMky nevidíte?
Skratovala sa RAM a následne preťažilo ten tranzistor, alebo naopak, skratoval sa tranzistor a následne vyhorela RAMka. Alebo odišiel zdroj, pustil vyššie napätie a prásk.... Doska a RAM to má už za sebou. Inak zapnúť môžeš skúsiť, ale asi to aj tak nenabehne. Vyber RAM a pozri ako je pekne obhoretá na tom kontakte.

Šikovný rádioamatér by to dokázal opraviť, ale otázne je či sa to oplatí. Je s tým piplačka, a ani sa to nemusí podariť.

A ozaj, aby som nezabudol, toto sa vybratím baterky z PC stať nemôže. Príčina mohla byť povytiahnutá karta alebo RAM, alebo ti tá baterka padla do PC, ktoré bolo pod napätím (a to je aj keď je vypnuté), alebo sa nejaký nezapojený konektor dotkol kovovou časťou čoho sa nemal.