loco
29.03.20,09:25
Dobrý deň,
prosím o radu. So zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou k 31.3. Momentálne som PN. Zamestnanie trvá už 20 rokov, PN začala tento týždeň. Okrem toho mám živnosť, príjmy zo živnosti sú pár stovák ročne, poistenie do sociálnej poisťovne neplatím.
Ak bude PN pokračovať v čase, keď sa skončí môj pracovný pomer, budem mať nárok na nemocenské dávky, aj keď živnosť nezruším?
Ďakujem za pomoc. Buďte všetci zdraví.
veronikasad
29.03.20,07:43
Aktivna živnosť nema nič spolocne s narokom na nem.davky. problém nastane keď ukoncis PN a budes sa chcieť evidovat na UP, nezaeviduju ta.
Po ukonceni PN budes zo živnosti platiť preddavky z minimálneho vymeriavacieho zakladu.
loco
29.03.20,08:30
Ďakujem, išlo mi konkrétne o nárok na nemocenské dávky, na úrad práce nechcem ísť.
veronikasad
29.03.20,12:19
Samozrejme, pocas PN musis dodržiavať liečebný režim, týka sa aj vykonu prace na zivnost.
loco
29.03.20,16:20
Vykonávať prácu na živnosť teraz nebudem, chcem sa dať zdravotne do poriadku. Ide mi o to, či nemusím pozastaviť živnosť, aby mi vznikol nárok na nemocenské zo zamestnania.
Mila123
29.03.20,16:21
nie, nemusíš, ale keď budeš chcieť ísť na UPSVaR musíš si živnosť aspoň pozastaviť, inak ťa odmietnú v evidencii
Katy a R
29.03.20,16:36
Je úplne jedno, či máš živnosť, alebo nie. Nemocenské dávky ti bude SP vyplácať dovtedy, dokedy lekár neukončí tvoju DPN. ALE!!! - si povinný dodržiavať liečebný režim - toť vsjo!;) Potvrdenie o trvaní DPN (prechodku) na konci mesiaca treba odovzdať do SP. Sleduj stránku SP - zrejme budú k tomu inštrukcie , že akým spôsobom to bude možné v súvislosti s terajšou situáciou.
loco
29.03.20,16:46
Ďakujem Katy.
loco
29.03.20,16:48
Ďakujem vám obom za usmernenie.