fatima
10.09.06,11:24
Zdravím všetkých,

mám taký problém, na ktorý som tu zatiaľ nenašla odpoveď.
SZČO má nárok na uplatňovanie si cestovného z vlastného automobilu - teda nemá ho zahrnutý v majetku.
Ako je to, ak si SZČO automobil prenajme súkromne? Dá sa takého auto považovať za vlastné a uplatňovať si z neho cestovné náhrady.
Alebo si ho má prenajať na firmu a uplatňovať len spotrebu PHM a ostatné veci podľa zmluvy? To dá ale menej do nákladov.

Poraďte prosím ...:confused:
Chobot
11.09.06,08:38
Zdravím všetkých,

mám taký problém, na ktorý som tu zatiaľ nenašla odpoveď.
SZČO má nárok na uplatňovanie si cestovného z vlastného automobilu - teda nemá ho zahrnutý v majetku.
Ako je to, ak si SZČO automobil prenajme súkromne? Dá sa takého auto považovať za vlastné a uplatňovať si z neho cestovné náhrady.
Alebo si ho má prenajať na firmu a uplatňovať len spotrebu PHM a ostatné veci podľa zmluvy? To dá ale menej do nákladov.

Poraďte prosím ...:confused:

Vidím, že zatiaľ Ti nikto neodpovedal. Myslím, že otázku chápem a skúsim Ti dať podloženú odpoveď.

Začnem citáciou § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"

Ako vidno, zákon jednoznačne ukladá, že to musí byť vlastné motorové vozidlo. Ak si od niekoho požičia, nemôže si to uplatniť do nákladov. Na druhej strane náklady na požičianie auta napr. z požičovne by si mohol zahrnúť do nákladov.

Je to bohužiaľ, na rozdiel od bežného zamestnanca, tak, pretože pre zamestnanca a zamestnávateľa sú to 2 rozdielne zákony. Pre zamestnancov sa náhrady riadi zákonom o cest. náhradách, pre SZČO to nie sú cest. náhrady, ale daňové náklady v takej výške, ako paltia pe zamestnancov.

Skús pozrieť aj moje príspevky k tejto téme v nasledovných linkoch:

http://www.porada.sk/t12655-cestovne-nahrady-otazka.html

http://www.porada.sk/t2195-cestovne-nahrady-za-pouzitie-vlastneho-vozidla.html
fatima
13.09.06,04:47
Ďakujem moc za odpoveď.

Takže ešte dokončim druhú časť otázky - ak si podnikateľ prenajme auto na firmu, môže si uplatniť náklady vzniknuté na jeho prevádzku - spotrebu PHM, nájomné a v prípade ak je to v zmluve aj opravy a ost.
Chobot
13.09.06,07:00
Ďakujem moc za odpoveď.

Takže ešte dokončim druhú časť otázky - ak si podnikateľ prenajme auto na firmu, môže si uplatniť náklady vzniknuté na jeho prevádzku - spotrebu PHM, nájomné a v prípade ak je to v zmluve aj opravy a ost.

Áno, v tom prípade všetko, čo uhradí na základe faktúry alebo účtenky firme, čo prenajíma autá sú náklady firmy plus spotrebované PHM.
ajobs
03.10.06,16:22
Ak som SZČO a chcem zaplatiť DzMV, z akého účtu to mám zaplatiť - súkromného alebo podnikateľského ?
JankaO
03.10.06,16:33
z podnikateľského