memer
10.09.06,14:24
Ahojte,
hladám informácie na tento problém:

po matkinej smrti zostali dvaja súrodenci ako potencionálni dediči nehnuteľnosti (RD + záhrada). Jeden z nich dal vyhotoviť znalecký posudok na objekt a zhruba o mesiac by malo byť dedičské konanie.

Moja otázka je, či sa dá tento posudok nejak právne napadnúť, kedže je tu podozrenie, že nehnuteľnosť nebola objektívne ocenená (chýbajú detaily o záhrade, o pivnici pod časťou domu, atď. a pri porovnaní predajných cien podobných nehnuteľností v okolí (do 1 km v centre mesta) je o 30 % nižšia) ?


Ďakujem,
Gabo
DanielaSL
10.09.06,16:06
Najlepšie riešenie je dať urobiť znalecký posudok inému znalcovi a potom ich porovnať . Je to však finančne nákladné. Je potrebný vôbec znalecký posudok pre dedičské konanie? Z praxe viem, že napríklad v našom meste notárky nepotrebujú ku dedičskému konaniu znalecké posudky.
Monika Kováčová
10.09.06,16:11
Pri dedičskom konaní je podstatná trhová cena. Upozorňujem, že od výšky majetku, ktorý je predmetom dedičského konania sa odvíjajú trovy, ktoré dedičia platia notárovi za jeho právne úkony...
auctovnicka
10.09.06,17:58
Kedze som svojho casu pracovala na sude aj nejake obobie na dedicskom oddeleni, takze viem, ze znalecky posudok by mal vyhotovit znalec, ktory je zapisany na prislusnom Krajskom sude v zozname znalcov. To, ze sa Ti nepozdava tento konkretne vypracovany znal.posudok a odhadnuta ceny nehnutelnosti, to je vec, ktora sa da namietat na prislusnom sude pri dedicskom konani a odvolat sa na zaujatost znalca. Sudca, ktory ma na starosti tuto agendu by mal zvazit a mal by dat vypracovat znal.posudok novy nestrannemu znalcovi, ktoreho urci on.Neviem v akom stadiu je toto konkretne ded.konanie?
Gido
10.09.06,19:18
Dedičské konanie vykonáva notár ako súdny komisár a jeho povinnosťou je zistiť celý predmet dedičstva a jeho hodnotu. Pokiaľ dedičia nesúhlasia ani s celkovým predmetom dedičstva alebo jeho hodnotou, môžu to namietať a vtedy notár konanie preruší a uloží tomuto dedičovi, aby v stanovenej lehote, spravidla do mesiaca podal návrh na súd, aby určil predmet a hodnotu dedičstva. Po rozhodnutí súdu sa v dedičskom konaní pokračuje. Memer, stačí toľko? Súhlasíš, alebo treba doplniť?
memer
11.09.06,16:14
Ďakujem Vám za odpovede, všetci ste mi pomohli.
stavar
24.02.07,18:20
Znalci nie sú vedení na krajských súdoch, ale na ministerstve spravodlivosti v rámci Slovenska. Na internete MS SR je možné zoznam znalcov nájsť. Notári , ak aj nemusia zo zákona žiadať o znalecké posudky, neberú na seba rozhodnutie o výške hodnoty nehnuteľností, čím sa vyhnú neobjektivite a prípadným sporom medzi dedičmi. Preto je stále potreba na požiadanie notára posudok vypracovať.