vojteks
10.09.06,17:16
Dobry den, mam 2 pocitace, od ktorych mam dodacie listy a faktury, ale nemam pokladnicny blok. Mozem tieto PC zaradit do nakladov a odpisat z dane?
Dakujem
Tweety
10.09.06,17:07
Dobry den, mam 2 pocitace, od ktorych mam dodacie listy a faktury, ale nemam pokladnicny blok. Mozem tieto PC zaradit do nakladov a odpisat z dane?
Dakujem Bez dokladu o ich zaplatení to nie je možné, pretože práve tento doklad potvrdzuje, že boli nakúpené, zaplatené a tým naozaj vznikol výdavok.:cool:
andrej_rv
10.09.06,17:35
Bez dokladu o ich zaplatení to nie je možné, pretože práve tento doklad potvrdzuje, že boli nakúpené, zaplatené a tým naozaj vznikol výdavok.:cool: Pokiaľ by šlo o odpisovaný majetok, až tak jednoznačne by som to ani v JÚ netvrdil. Podmienkou pre zaradenie do užívania (a zároveň postupné zahŕňanie do nákladov formou odpisov) nie je zaplatenie faktúry. Ak faktúra a dodacie listy jednoznačne dokazujú, že Vojteks sa stal vlastníkom PC prevzatím dodávky a PC začal užívať v súvislosti s dosahovaním, zabezpečovaním či udržaním zdaniteľných príjmov, podľa mňa stačí, ak sa rozhodne, že PC budú odpisovaným majetkom a začne o nich účtovať (Zaúčtuje faktúru a zaeviduje majetok do príslušných pomocných kníh v JÚ). PC sa mu tak do nákladov dostanú - síce nepriamo a postupne, ale predsa. A stratený doklad sa dá riešiť jeho kópiu, potvrdením odberateľa, že záväzok bol uhradený, alebo v krajnom prípade čestným prehlásením o strate dokladu o úhrade...
Novela ZDP platná od 1.1.2004 umožňuje v § 24 ods. 1 písm. b) uplatňovať daňové odpisy aj z dlhodobého hmotného hnuteľného majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny (s tzv. výhradou prevodu vlastníckeho práva úplným zaplatením kúpnej ceny). Podmienkou je, že kupujúci o tomto majetku účtuje (zaradí ho do evidencie) a aj ho užíva.
domacnost
14.09.06,11:21
Ahojte, prosím Vás poraďte:

SZČO účtujúci v JÚ kúpil nový PC v hotovosti.
- notebook 29500,00
- myš 400,00
- taška na notebook 500,00

Myš k PC budem brať ako súčasť počítača, takže navýšim o to cenu počítača, ale čo s taškou? Mám ju účtovať do spotreby alebo bude tiež navyšovať cenu počítača, ak by navyšovala tým pádom by som PC musela odpisovať. Neviem čo stou taškou? Taška bude slúžiť len na prenášanie PC. Poraďte. Ďak.
Tweety
14.09.06,11:28
Ahojte, prosím Vás poraďte:

SZČO účtujúci v JÚ kúpil nový PC v hotovosti.
- notebook 29500,00
- myš 400,00
- taška na notebook 500,00

Myš k PC budem brať ako súčasť počítača, takže navýšim o to cenu počítača, ale čo s taškou? Mám ju účtovať do spotreby alebo bude tiež navyšovať cenu počítača, ak by navyšovala tým pádom by som PC musela odpisovať. Neviem čo stou taškou? Taška bude slúžiť len na prenášanie PC. Poraďte. Ďak. Tašku dáš priamo do spotreby, ona netvorí súčasť PC.
domacnost
14.09.06,11:44
Ďakujem aj som si to myslela, len som si nebola istá.