Gottwik
10.09.06,23:41
Som student VS a chcel by som predavat ambulantne(v skolach vo firmach) prilezitostne ovocnu stavu. Mohol by mi niekto poradit ze ci si musim vybavit zivnostensky list, ako to je z prevadzarnou ci ju musim mat, ci sa musim prihlasit u hygienika. ci budem musiet podavat danove priznanie aj ked za mesiac nic nezarobim... prosim poradte
Braňo
11.09.06,04:10
Odpovede na všetky Tvoje otázky sa tu dajú nájsť, ale skúsim stručne:
1) živnostenský list určite
2) budeš potrebovať aj potravinársky /hygienický/ preukaz na manipuláciu s potravinami
3) prevádzkareň - závisí, akým spôsobom to budeš predávať (v Tvojom prípade môže byť aj Tvoje trvalé bydlisko)
4) pri daňovom prizaní sa neposudzuje mesačný, ale ročný príjem - povinnosť podať priznanie je aj vtedy, ak by si nič nezarobil
Zita5
11.09.06,04:31
Ja len doplním Braňa ....hygiena je v prípade predaja ovo štiav veľmi dôležitá .
sac
11.09.06,07:17
"odstavnovanie" ???? Nechcem rýpať , ale si študent VS a chceš predávať ambulantne(v skolach vo firmach) prilezitostne ovocnu stavu a ani nevieš , že je to odšťavovanie a nie odšťavňovanie ? Ja len , aby si nemal neplatný ŽL.
Gottwik
11.09.06,08:12
velmi som vdacny za odpovede

mal by som ale este otazky

1, zarobim povedzme 20 000, kedy musim podat danove priznanie? ako velmi to je zlozite?

2, musim mat aj registracnu pokladnicu?
Gottwik
11.09.06,08:34
este daco:

musim si prv vybavit potravinarsky preukaz a potvrdenie ze ho mam prilozit k ziadosti o zivnost? staci mi zdravotny preukaz alebo musim mat aj nieco od hygienikov?

co si mam dat ako predmet zivnosti?
Gottwik
11.09.06,12:18
prosim prosim poradte mi niekto
Gottwik
11.09.06,13:41
potrebujem na prilezitostne odstavnovanie jablk bez prevadzky potravinarske minimum?
veget
11.09.06,14:55
Myslím, že by si si to mal ešte raz dobre zvážiť. Nielen, že budeš potrebovať zdravotný preukaz, ale aj povolenie od hygieny a aj od SPPK. Tiež je dôležité ak tú šťavu budeš ty vyrábať-odšťavovať mať v živnostenskom liste spracovanie, balenie ovocia a zeleniny. Viem, že sa čerstvá jablková a mrkvová šťava distribuje už spracovaná v obaloch s 24 hod. spotrebou a firma, ktorá zásobuje napr. aj hypermarkety ju distrubuje aj iným predajcom - môžeš sa skúsiť spojiť s touto firmou a budeš to mať jednoduchšie, ako distribútor už balenej šťavy.
Gottwik
11.09.06,16:12
ja by som to praveze chcel priamo na mieste odstavovat. ma to iste caro... nebude sa to balit, pojde to do poharov
Johanka
11.09.06,19:06
Nooo, šťavy sú teraz in (ja si ich vyrábam doma :) ), len sa nenechaj znechutiť tým čo Ti tu píšeme :D .
Výroba ovocných štiav je potravinárska záležitosť, tak si prečítaj http://www.porada.sk/t7104-obchod-s-potravinami-a-haccp.html?highlight=HACCP

Daňové priznanie pre daň z príjmov sa podáva do 31.3. po skončení zdaňovacieho obdobia(kalendárneho roka). Otázkou si ale preskočil dosť dôležitú vec - účtovníctvo .... Máš možnosť uplatňovať ( pri splnení zákonom stanovených podmienok ) tzv. paušálne výdavky, pre tento rok sú 40 percent z príjmov, nemusel by si viesť účtovníctvo, iba predpísané evidencie.
Podliehaš povinnosti evidovať tržby na ERP. Ak by si mal viac stálych predajných miest, každé z nich je prevádzka, v ktorej budeš mať zamestnanca a z toho Ti vyplývajú povinnosti voči poisťovniam a daňovému úradu.