IVEB
01.04.20,09:22
Vysvetlite mi pojem tržba u SZČO s porovnaním na sro . definícia tržby je: Tržba je suma penažných prostriedkov získaná za predaj tovarov, vykonané práce alebo poskytnuté služby.
kn-alka
01.04.20,09:35
V jednoduchom účtovníctve je tržba príjem, ktorý už bol uhradený.
V s.r.o. je to celkový príjem, nezávisle na tom, či už bol, alebo nebol uhradený.
marjankaj
01.04.20,09:54
A na aký účel to potrebuješ?
marjankaj
01.04.20,09:55
zákon o registračnej pokladnici
§2
z) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami, ktoré nahrádzajú hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou, ktorá oprávňuje na nákup tovaru alebo na poskytnutie služby, okrem platby prijatej bezhotovostne prevodom na účet podnikateľa; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

Teda je to samozrejme platba s DPH.
veronikasad
01.04.20,12:27
Predpokladam, že kvoli uplatneniu naroku na príspevok z dôvodu poklesu trzieb. P. Mihal v odpovedi na TA3 uviedol len porovnanie tržieb cez eKasu, zabudol na platby cez ucet
ingridpa
01.04.20,14:08
tiež to tak chápem. Ešte mi ale nie je jasná jedna vec, či nárok na príspevok má aj szčo jednotlivec bez zamestnancov a bez prevádzky. Mám na mysli elektrikár napr. , alebo poskytnuté služby pre cestovnú kanceláriu - práca z domu
marjankaj
01.04.20,15:16
Ale ak platia cez účet, tak nemusia mať prevádzku otvorenú, či?
Tí ktorí sa do parlamentu nedostali, tak najviac mudrujú(Mihál, Mikloš...)
marjankaj
01.04.20,15:27
Príjem v sro je niečo celkom iné, tam sa používa pojem "výnos".
No pojem tržba je definovaný iba v zákone o registračnej pokladnici. V iných zákonoch som nenašiel a tak si to vykladá každý po svojom. Češi to majú podobne.
http://www.businessvize.cz/financni-analyza/trzby-obrat-vynosy-prijmy-a-zisk-zakladni-pojmy-ktere-se-pletou
IVEB
05.04.20,17:08
Tak stále neviem či vzhľadom k poskytnutiu príspevku z dôvodu poklesu tržieb mám porovnať tržbu- príjem u SZČO / to je čo mi prišlo na účet ako úhrada faktúry / u platcu DPH aj s DPH/ alebo suma bez DPH.
veronikasad
05.04.20,17:45
POKLES TRŽIEB

Pod pojmom "tržba" si treba v prípade subjektu, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, predstaviť sumu výnosov (to čo fakturoval).

V prípade subjektu, ktorý neúčtuje v podvojnom účtovníctve (účtuje v jednoduchom účtovníctve alebo vedie evidenciu príjmov, uplatňuje si paušálne výdavky) ide o sumu skutočných príjmov prijatých na účet alebo do pokladne.

http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=307
marjankaj
05.04.20,18:14
Veronika treba to brať zatiaľ ako návrh. Každý zákon si ne svoj účel definuje niektorí pojmy. A teda aj "tržbu" a tá sa môže v jednotlivých prípadoch líšiť. Ak to dajú do zákona, tak by tam malo byť presne definované, čo je to tržba a nespoliehať sa ako je to definované v postupoch účtovania(aj to iba tak mimochodom)
Také potraviny nič nefakturujú a predsa to ide do výnosov.
Siporka
05.04.20,18:34
Príjem z prenájmu započítať do tržby? Tržby brať s DPH?
veronikasad
05.04.20,18:40
Janko, prepáč, nerozumiem poslednej vete. Je to predsa tržba cez eKasu (v hotovosti)
veronikasad
05.04.20,18:41
V účtovníctve tržby aj výnosy predsa eviduješ bez DPH. Ten príjem z prenájmu by zaujímal aj mňa.
marjankaj
05.04.20,18:42
A čo na tom záleží?
Ak tržby s DPH klesnú napr. o 20% tak rovnako klesnú aj tržby bez DPH.
Počkaj si na znenie zákona. Predpokladám, že odborníci to tam napíšu a nebudú iba vykecávať na tlačovkách.

V tom materiáli bolo jasne napísané:
UPOZORNENIE (NEDEĽA 5.4.2020 13:00) - Vzhľadom na veľký počet zmien v systéme poskytovania pomoci zamestnávateľom, zamestnancom a SZČO, urobených na poslednú chvíľu, berte informácie v článku ako nezáväzné a zatiaľ len orientačné.
Siporka
05.04.20,18:50
Zatiaľ ďakujem, uvidíme ako sa rozhodnú. Neviete náhodou kedy to budú zverejnené?
marjankaj
05.04.20,18:56
Veronika viem, že si to iba citovala, a preto to ľudia chápu rozdielne.
"predstaviť sumu výnosov (to čo fakturoval)."
marjankaj
05.04.20,19:40
Pojem "Tržba" sa v zákone o účtovníctve nevyskytuje. Ani v postupoch účtovania pre jednoduché účtovníctvo.
V postupoch účtovania PU tiež nie je definované, ale označujú sa tým účty triedy 6xx, teda je to bez DPH.
Môžeme iba tipovať ako to bude v novom zákone. A potom aj diskutovať. Zatiaľ nech si diskutujú na tlačovkách.
marjankaj
13.04.20,18:55
Mila123
13.04.20,19:06
https://www.epi.sk/zz/2020-76
vládne nariadenie čo je tržba pre opatrenia č. 2
Siporka
13.04.20,23:43
Ďakujem, ale stále neviem ako treba vyplniť žiadosť s DPH alebo bez?
marjankaj
14.04.20,00:21
No v PU je to výnos, teda u platiteľa bez DPH.
A v JU sú to príjmy podľa §6/1 a 2, u platiteľa bez DPH.
Neplatiteľ zrejme DPH nevyčísľuje.
Siporka
14.04.20,10:02
Takže, do žiadosti tržby bez dph, ďakujem krásne. ☺