jales
02.04.20,12:52
SP to vysvetľuje takto
Ako to bude s náhradou príjmu, ak prvých desať dní mojej práceneschopnosti z dôvodu karantény prekračuje dátum 27. marca 2020, keď začala platiť novela upravujúca tieto záležitosti? Moja PN sa začala 25. marca. Dva dni mi vyplatí náhradu príjmu zamestnávateľ?

Ak dočasná práceneschopnosť vznikla 25. marca 2020, tak za dni 25. marca a 26. marca budete mať nárok na náhradu príjmu od vášho zamestnávateľa a od 27. marca (od účinnosti novely) budete mať pri splnení všetkých ostatných podmienok nárok na dávku nemocenské zo Sociálnej poisťovne. Potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti vystavené v súvislosti s koronavírusom posiela lekár priamo Sociálnej poisťovni, ktorá pri PN začínajúcich sa do 27. marca IIa. diel potvrdenia (žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti) ešte sama zašle zamestnávateľovi. Zamestnanec je však povinný bezodkladne o svojej PN (prekážke v práci) informovať svojho zamestnávateľa.

Pán Mihal to má uvedené takto:
Príklad

Zamestnanec je v karanténe, pretože sa vrátil z pracovnej ceste v zahraničí dňa 26.3.2020. Keďže karanténa začala dňom jeho návratu (26.3.2020) a to bolo ešte pred účinnosťou novely zákona o sociálnom poistení, postupuje sa podľa dovtedy platného zákona. To znamená, že prvých 10 dní má nárok na náhradu príjmu počas PN od zamestnávateľa podľa zákona č. 462/2003 Z. z. a na nemocenské má nárok od 11.-teho dňa karantény.
Čo je správne?
Tweety
02.04.20,12:57
Nárok na pandemické nemocenské je od 27.3., tak je to na stránke SP. Od začiatku PN, teda od 25.3.- 26.3. dostaneš náhradu príjmu od zamestnávateľa.
https://www.socpoist.sk/pandemicke-nemocenske/68337s#12
milagros208
03.04.20,07:30
Po novele zákona od 27. 3. 2020 – teda len v čase trvania krízovej situácie v súvislosti s COVID-19 (mimoriadna situácia, núdzový stav, výnimočný stav):

Zamestnanec, SZČO a DNPO, ktorý bude uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, bude mať nárok na nemocenské vo výške 55% DVZ od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, tzn. nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti bude vyplácať Sociálna poisťovňa.

Síce to tu nie je jednoznačné, ale ja to chápem takto. Po novele zákona, teda od 27.03. zamestnanec, SZČO a DNPO, ktorý bude uznaný (nie bol) za dočasne práceneschopného bude mať nárok na tzn. nemocenského od prvého dňa dpn a bude ho vyplácať SP (píšu od prvého dňa, nie od druhého alebo piateho). Možno sa mýlim, ale ja to chápem tak, že sa to týka PN, ktoré boli vystavené od 27.03.2020
Tweety
03.04.20,07:35
Ale tu je PN skôr.
Katy a R
03.04.20,07:43
keď je skôr - postupuje sa podľa vtedy platných pravidiel - či? ...ako je to správne - už je to v tom doplnenom linku vysvetlené :)
milagros208
03.04.20,07:48
Veď práve. Keď už začal PN vyplácať zamestnávateľ, tak podľa mňa ju nemôže prerušiť. A čo s tými, ktorí napr. začali PN 19.3.? Deväť dní bude platiť zamestnávateľ a jeden SP, keď sa píše, že od prvého dňa prepláca SP? Podľa môjho názoru ak sa PN začala pred 27.03. a začal ju preplácať zamestnávateľ, tak tých 10 dní by mal aj pokračovať.
Tweety
03.04.20,07:52
doplnila som link zo SP
milagros208
03.04.20,08:05
Tak na základe tohto linku je to už jasné. Bude problém, ak som zamestnancovi, ktorý mal tiež karantenne opatrenie od 23.03.2020 vyplatila náhradu príjmu do konca mesiaca? PN som nevidela a predtým som sa stretla s tým, že niektoré PN-ky vystavené z tohto dôvodu boli označené ako choroba a nie ako karantenne opatrenie.
Tweety
03.04.20,08:11
klasická PN, tam sa nič nemení, pandemická tak, ako je to v tom linku