mareko
02.04.20,16:14
Milí poraďáci, obraciam sa na vás s prosbou o radu ohľadne studne. Vopred upozorňujem, že otázka je momentálne iba vo všeobecnej rovine. Kúpená staršia chatka, pri nej studňa. Predchádzajúci majiteľ neplatil, preto mu vypli elektrinu, čiže dlho nebolo možné vyskúšať funkčnosť. Momentálne zistenie je, Darling funguje (teda vrčí), no voda netečie, hladina vody je zrejme nízka. Je dáka možnosť "oživiť" vŕtanú studňu svojpomocne alebo je nevyhnutné volať studniara? Nekameňujte ma, nesmejte sa mi, som dievča z mesta, celý život s vodovodom a kanalizáciou ;) . Aké kroky mám urobiť ako prvé? Ďakujem
marjankaj
02.04.20,14:22
A ako má teda tiecť voda, keď je studňa prázdna?:eek:
mareko
02.04.20,14:28
Naozaj duchaplné... že sa ani nedivím, kto to píše
marjankaj
02.04.20,14:32
No ty si predsa písala, že studňa nemá vodu. Či už nepamätáš? V nadpise.
misoft
02.04.20,14:33
No píše správne. A ty - asi budeš sa musieť obrátiť smerom na juhovýchod , kľaqknúť na kolená, skloniť chrbát až k zemi a spustiť ... Allahúúúúú, daaaajjjj, vlahuuuuuu..... :---

Pre upresnenie - prečo juhovýchod? Lebo cca týmto smerom je Mekka.
mareko
02.04.20,14:34
Ty čítaš iba názvy tém ? Ale si evidentne spokojný
annova
02.04.20,14:35
To, ze vrci Darling, neznamena ze saje. A ak saje, tak nenechat dlho "vrcat", aby sa nespalil. Ci je vo vrtanej studni voda zistis iba cerpacou skuskou, mohla sa zaniest, treba obnovit pritokove kanaliky. Idealne je skusit sa opytat u susedov, ci maju v studni vodu a ako maju hlboku studnu. Celkovo je nedostatok spodnej vody. Cize pricin je velmi vela.
mareko
02.04.20,14:40
Ďakujem, konečne seriózna rada. Presne to, že "keď vrčí, neznamená že saje" to ma zaujímalo, pomenoval si to presne.
Chobot
02.04.20,14:41
V prvom rade si zisti, ako je studňa hlboká a aký vysoký je v nej stĺpec vody. Zistíš to tak, že si zoberieš nejaký hrubší špagát (taký, na ktorom dobre vidno, ak je mokrý). Na jeho koniec uviažeš niečo ťažšie (niečo do 0,5 kg, najlepšie z kovu). Ten špagát potom opatrne spustíš do tej studne, až to závažie narazí na dno. Hore si označíš špagát, ako hlboko sa spustil. Potom špagát vytiahneš a odmeriaš:

1. celkovú dĺlžku - to bude hĺbka studne
2. dĺžku mokrého špagátu - to je výška vodného stĺpca

Ak je hladina vody hlbšie, ako 7 metrov od povrchu zeme, tak budeš potrebovať ponorné čerpadlo. Ak je menej, ako 7 metrov, tak ti bude stačiť aj domáca vodáreň.

Studňa tým, že sa nepoužíva nemôže vyschnúť. Buď tam je voda, alebo nie je. Ak je šírka studne cca 20 cm a vodný stĺpec viac, ako 3-4 metre, tak studňa je použiteľná.

Potom už je len otázne, koľko je tam usadenín na dne. Na to treba nejaké kalové čerpadlo, ktoré sa vojde do tej rúry a tým sa dá dno vyčistiť.

Toto sú inštrukcie na začiatok. Až budeš vedieť viac, napíš, môžeme pokračovať. A nezabudni napísať, ako široká je tá studňa.
mareko
02.04.20,14:41
To som práve chcela oddialiť ;)
mareko
02.04.20,14:42
Otázka znela: Je dáka možnosť "oživiť" vŕtanú studňu svojpomocne alebo je nevyhnutné volať studniara? Ale ego nepustí ;)
misoft
02.04.20,14:45
Veď si odpoveď dostal. Hladina vody je nízko, tak kopať, vŕtať. Alebo si zavolaj zo 100 autocisterien vody - susedia okolo sa ti tiež poďakujú.

Kde nič nie je, ani mareko neberie!
mareko
02.04.20,14:48
Chobot, super :) tomuto sa povie super rada a pomoc. Pochopila som a vidím, že aj ty si pochopil, čo potrebujem vedieť a urobiť. Ešte raz vďaka :) Be continue ;)
mareko
02.04.20,14:52
Vidieť, ako si čítal otázku. Ja som "ona" nie "on" ani to si nedočítal...ďalej už nemienim komentovať. maj pekný deň :)
buchač
02.04.20,14:57
treba obnovit pritokove kanaliky.
================
Tak to by ma zaujímalo, že ako sa to robí.
pavol54
02.04.20,15:16
Ak je vody dosť podľa návodu chobota, môže byť poškodená hermetičnosť od sacieho koša až po tesnenie na čerpadle potom ti nenatiahne vodu ani z metrovej hlbky a miesto netesnosti sa ťažko zisťuje, to musí vodár
mareko
02.04.20,16:05
Uvidím, čo ukáže "meranie podľa Chobota" ;)
bodliak
02.04.20,17:05
Vygoogli si.
annova
02.04.20,21:25
Asi nevies ako funguje vrtana studna. Na dne sa ti moze usadit kal, ktory brani pritoku do hadice- trubky. Tie zanesu pritok. Treba pouzit kalove cerpadlo, nie cerpadlo na vodu , a vycerpat kal a otvorit dotok spodnej vody. Ak zacne tiect cira voda- moze byt zafarbena od mineralov, ale musi byt bez zrnitych primesi a kalov, tak je precistenie hotove.
Chobot
02.04.20,21:53
Voda do vŕtanej studne a nedostáva cez dno. Neviem, či si videla potrubie pre vŕtanú studňu, ale to je po bokoch perforované takými tenkými drážkami cca 1 mm. Cez tie medzierky sa dostáva z podložia voda. - pozri môj príspevok vyššie, tam máš také potrubie.

Takže kal usadený na dne nebráni prítoku vody. Navyše vŕtané studne bývajú zo spodu uzatvorené dnom.

Usadený kal je zlý len preto, lebo môže ovplyvniť čistotu vody, ale nie prítok vody do studne.

Môže sa ešte stať, že nasávacia hadica sa spustí príliš hlboko - až sa zaborí do kalu.
annova
02.04.20,22:02
Nepisala som, ze voda priteka cez dno.
Videla, bola som pri vrtani 2x, robili to profesionali z Malaciek. Prevedenie: 200 mm perforovana trubka v ktorej je spusteny Grundfos. 1x 10 m, 1x15m. Zanesenie sa urobi, pokial sa nepouziva. Vtedy je potreba precistenie. Mozes mat perforaciu aj po vrch, ak je pritokova voda 1-2 m od spodnej casti, kal ti to nepusti, cez vrchnu perforaciu ide len povrchova voda a tej je teraz tiez nedostatok.
Problem moze byt i taka malickost ako je spatna klapka ak netesni. Pricin je velmi vela.
buchač
03.04.20,05:35
annova (Včera 23:25) Asi nevies ako funguje vrtana studna.
====================
...a čuduj sa svete, predstav si, že viem.
Jednu takú sme robili na rodičovskej záhrade.

Na chalupe mám studňu kopanú...;)
-----------------------------
Čiže v tvojom prípade ... nie " treba obnovit pritokove kanaliky "...ale prečistiť prietokové kanáliky.

Capisci ???
annova
03.04.20,09:34
Nechapes asi ty, ked je upchata perforovana trubka tym, ze je tam kal vo vnutri, z vonka sa zanesu tiez "pritokove kanaliky". Tym, ze zacnes masivne odcerpavat az do doby, kym netecie voda bez kalu a piesku, otvoris aj vonkajsie kanaliky /v pode/. Akokeby si zvonka trubky vytvoril filter z piesku, ktory neprejde perforovanim trubky. Skus si o cisteni vrtanych studni nastudovat viacej. Kopana studna funguje na inom principe , velky priemer vacsinou tvoreny z betonovych skruzi. Chobot by ti to mohol vysvetlit, podla jeho prispevkov vie o com pise a rozumie tomu viac ako ty. A snaz sa radsej poradit, nie len kazdeho kritizovat.
mareko
05.04.20,08:46
Prikladám náčrtok (do zadania otázky)podľa mojich meraní. Studňa je vraj kopaná ( podľa susedov ) nie vŕtaná, ako som písala pôvodne.
marjankaj
05.04.20,09:06
No to je úplne "nepatrný" rozdiel. A načo potom tie tvoje tirády okolo toho?:eek:
A 30 cm? Kto to kopal? Krtko?
mareko
05.04.20,09:14
marjankaj choď si honiť to svoje ego dakde inde. Si úplne úbohý a trápny. Viac na tvoje úbohé komentáre nereagujem. Poprosím ťa, nereaguj viac na moje príspevky. Maj pekný deň
misoft
05.04.20,12:03
mimotemy
mareko - 30 cm otvor do skoro 5m hĺbky nevykopeš (to by musel kopať piadimužík :D) - to je skôr vŕtaná.
marjankaj
05.04.20,12:05
Dušan ty do toho prd vidíš.:--- Ona je štíhla.
annova
05.04.20,17:18
Tak si zhrnme tvoju situaciu:

1. mas vrtanu a nie kopanu studnu
2. trubka v studni je pravdepodobne 32 mm plastova
3. vyska tebou nameraneho vodneho stlpca 2,45 m, co je priblizne 170 l vody.

Pokus sa vycerpat studnu a zistit za ako dlho ti dotecie voda do povodnej vysky.

Podla toho bude dalsi postup.
buchač
05.04.20,18:20
annova (Dnes 19:18) Tak si zhrnme tvoju situaciu:

1. mas vrtanu a nie kopanu studnu
==================
Ááááááničkáááá, dúúúúúšička....kdeeeee si booooola...
Kéééééď mareko obrááááážťok pripojila ?

Bola som v hááájičku, nevšimla som si poznámočku, duša moja...
;) :D :D :D
mareko
05.04.20,18:26
Aj som sa zasmiala :)
mareko
05.04.20,18:30
annova díky za radu, uvidíme čo z toho bude ;)
pavol54
05.04.20,20:04
Tá hlbka nie nič moc dalo by sa povedať buď výdatný zdroj alebo povrchová voda. Podľa toho to vyzerá na falošný vzduch v sacom potrubí, tých 5 m rúry ako píšeš colovej by som nechal vymeniť.
buchač
05.04.20,20:13
Mám kamennú studňu o priemere 1 m.
Na čerpanie vody používam obyčajné čerpadlo z Lidla, čiže položím saciu hadicu.
Občas sa stane, že voda proste "spadne" a po zapnutí čerpadlo len hučí, nuž ho vypnem.
Aby začalo čerpadlo ťahať vodu, tak je potrebné vytvoriť ten podtlak (naliatím vody do čerpadla) a následne spustiť čerpadlo. Niekedy sa nepodarí spustiť na prvý krát, takže je potrebné úkon zopakovať.
marjankaj
05.04.20,21:48
buchy presne. Aj ja som to tak kedysi robil. Ale moja studňa vodu mala, takže to fungovalo.:cool:
marjankaj
05.04.20,22:10
A keď som to robil asi sedemnástykrát, tak ma to omrzelo. Brat priniesol čerpadlo, vytiahli sme všetku vodu, spustili rebrík a ja som potom odmontoval sací kôš a namontoval nový. Museli sme byť dvaja, lebo voda rýchlo pritekala a rebrík sme museli vytiahnuť, aby som mal priestor v studni. Ale v tej jej 30 cm "kopanej" by som asi neuspel.
pavol54
06.04.20,08:45
to je snáď ako samozrejmé že sa najprv zaleje vodou, a ak pri tej výške hladiny sa nenakopne, tak prisáva vzduch a to sa môže zalievať donenkonečna, treba nájsť netesnosť v sacom potrubí alebo je vadné tesnenie
Chobot
06.04.20,20:45
Studňa bude skôr vŕtaná. 30 cm studňu a 5 metroiv hlbokú by bola hlúposť vykopať. To by niekto musel vykopať cca meter širokú jamu hlbokú 5 metrov a potom by tam musel spustiť 30 cm rúru a zasypať ju. Je to možné, ale je to nelogické.

Mňa by zaujímalo, čo je tá rúra do šachty, prečo je jej vrchný konie až meter pod povrchom zeme? To je tam hodená? Alebo prečo končí tak hlboko?

Ale v každom prípade by som tú rúru najprv vyhodil alebo vytiahol, aby som pozrel, v akom je stave a čo je na spodku.

Potom by som kúpil (aj na inzarát) kalové čerpadlo, ale aby sa vošlo do tej 30 cm rúry. Tým čerpadlom by som odčerpal to, čo je na dne.

Zároveň by si mohla tým kalovým čerpadlom zistiť, aká je výdatnosť studne. Najprv musíš odmerať, aký má čerpadlo prietok (napr. so stopkami dáš napustiť 10 litrovú bandasku a vpočítaš prietok). Potom odmeriaš hladinu. Spustíš čerpadlo a necháš ho ísť nejaký čas. Ak sa voda vyčerpá a čerpalo prestane tlačiť vodu, tak znovu odmeriaš hladinu a vypočítaš, koľko sa odčerpalo, či to zodpovedá tomu, čo si čerpadlom vyčerpala. Potom počkáš, za ako dlho sa studňa naplní znovu na pôvodnú hladinu.

Potom sa treba rozodnúť, či chceš dať ponorné čerpadlo a spustiť ho do studne. V takom prípade by sa mohlo spustiť až na meter od dna.

Ak chceš ale domácu vodáreň, treba spustiť potrubie so sacím košom a spätným ventilom na konci tiež cca meter odo dna.

Komplet poradenstvo sa nedá popísať v jednom príspevku. Ak sa v tom vôbec nevyznáš, je lepšie zavolať vodára.
marjankaj
06.04.20,22:10
Tibor ten 1m pod terénom je asi kvôli nezamrzajúcej hlbke. Či to nezamrzne v chatke to netuším, zrejme tam v zime nekúria stále.
buchač
06.04.20,22:35
Chobot (Včera 22:45) Studňa bude skôr vŕtaná. 30 cm studňu a 5 metroiv hlbokú by bola hlúposť vykopať. To by niekto musel vykopať cca meter širokú jamu hlbokú 5 metrov a potom by tam musel spustiť 30 cm rúru a zasypať ju. Je to možné, ale je to nelogické.
==================
Prečo nelogické ?
Ide o staršiu chatku a kto vie, v akom teréne.
Za oných čias neboli také možnosti, ako sú teraz...respektíve boli solídne drahé.
Takže sa studne robili presne takýmto spôsobom, ako spomínaš...a či veríš alebo nie, aj ja s bratom sme takto robili studňu na rodičovskej záhrade.
Najprv sa vykopala jama, potom sa postavila trojnožka s bucharom a hajde biť rúru ďalej do hĺbky. Po narazení na vodu sa nasadila pumpa, prečistila rúra a jama sa zasypala.
bjuty smis
07.04.20,05:06
A narázali ste 30 cm šírku ?
mareko
07.04.20,05:55
Chobot ďakujem za rady. To, že je nelogické robiť studňu tak, ako si popísal je pravda, no tam je rôznych nelogických vecí množstvo. Napísala som iba to, čo mi povedali starousadlíci susedia. Tá rúra ide pravdepodobne do "vodomernej" šachty (umiestnenej vonku prei chatke) je v nej Darling, a následne prívod do chatky. Toľko na upresnenie. Z vyššie napísaného mám aspoň akú takú predstavu, čo urobiť (či už svojpomocne alebo s vodárom). Verím, že sa studňu podatí oživiť a nebude potrebné vŕtať novú. Ďakujem všetkým za seriózne odpovede.
Chobot
07.04.20,06:07
Aha, takže v tej hĺbke 1 meter potom rúrka ide z rúry do zeme a pokračuje v zemi až k domu?

Podľa mňa bude problém v tej rúrke. Treba dať novú, tak ako som písal vyššie.
mareko
07.04.20,06:27
áno, ten meter pod povrchom zvislá rúra končí kolienkom a pokračuje vodorovne do šachty, v ktorej je čerpadlo a uzáver vody. Presne to aj mne napadlo, že tá rúra bude upchatá alebo poškodená...alebo :)
buchač
07.04.20,06:47
Logicky vychádza, že predsa nie.
Pumpa ručného charakteru predsa nemá taký priemer.
bjuty smis
07.04.20,16:56
Ale na ine si reagoval
Ty pises o narazanej studni, chobot o zasypanej, alebo obsypanej kopanej
Chobot
08.04.20,08:04
Presne tak. Však keď už raz vykopem jamu širokú 1 meter, tak je jednoduchšie spustiť tam betónové skruže a mať meter široký stĺpec vody, než vsunúť tam 30 cm potrubie a zvyšnú jamu okolo zasypávať štrkom.