rabadka
03.04.20,16:12
Dobrý deň, mám otázku ohľadom pomoci SZČO počas krízy koronavírusu. Mám zmluvu s jazykovou školou, ktorej fakturujem za poskytnuté služby - kurzy cudzieho jazyka. Kurzy boli počas krízy prerušené na neurčitú dobu. Chcela by som požiadať o pomoc poskytovanú štátom, ale neviem, ako rátať pokles tržieb. Priemer za min. rok som mala 470 eur. Za tržbu v mesiaci marci sa u mňa rátajú faktúry vystavené za mesiac marec, alebo to, čo mi v marci prišlo na účet za predchádzajúci mesiac február? Ďakujem vopred.
marjankaj
03.04.20,15:20
Záleží od toho, či účtuješ v JU alebo PU.
rabadka
03.04.20,16:05
Len jednoduchá daňová evidencia s uplatnením paušálnych výdavkov ... Ako som pochopila, asi to nebudú faktúry, ale reálne prijaté úhrady faktúr v danom mesiaci... Alebo sa mýlim?
kn-alka
03.04.20,17:57
Zatial som našla toto:

Pod pojmom "tržba" si treba v prípade subjektu, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, predstaviť sumu výnosov (to čo fakturoval).

V prípade subjektu, ktorý neúčtuje v podvojnom účtovníctve (účtuje v jednoduchom účtovníctve alebo vedie evidenciu príjmov, uplatňuje si paušálne výdavky) ide o sumu skutočných príjmov prijatých na účet alebo do pokladne.

https://www.aktuality.sk/clanok/779549/koronavirus-velky-prehlad-financnej-pomoci-ktoru-dostanu-ludia-od-statu/?utm_source=pokec.azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok1
rabadka
04.04.20,05:08
Ďakujem, toto som našla aj ja... :) V tom prípade ale podpora pre szco za polovicu marca patrí predovšetkým tým, ktorí prijímajú platby cez ekasu resp. v hotovosti v danom mesiaci a majú v porovnaní s minulým rokom pokles tržieb. Ja fakturujem na konci mesiaca za celý mesiac spätne a príjmy mám až v nasledujúcom mesiaci. A keďže som tento rok začala po RD pracovať normálne, a teda príjmy mám vyššie ako minulý rok, na podporu zatiaľ nárok nemám. Paradoxne, keby som si otvorila živnosť na začiatku roka a porovnávala stratu oproti februáru, vyšla by mi takmer maximálna podpora... :(
Siporka
05.04.20,16:45
Príjem z prenájmu /a príjem služby spojené s nájmom/ započítať do tržby? Tržby treba brať s DPH?
liviag
05.04.20,17:02
Aj mňa zaujíma ten prenájom.
marjankaj
05.04.20,17:27
Počkaj si ako schvália zákon. Potom počkaj, či ho prezidentka podpíše.
Matovič furt opakuje: Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Tak čakaj. A seď doma.