RazorAWP37
04.04.20,20:27
Dobrý večer, mám takú otázku. Pred domom sme lepili obklad. Po jeho nalepení sme si všimli že nám nebudú sedieť kované vložky ktoré máme. Trebalo ich skrátiť. Tak sme začali nejako sme si ale nevšimli že niektoré iskry z karbobrusky leteli na kamenný obklad. Aši o týždeň na to som si všimol hrdzavé a čierne vypálené bodky v obklade. Dá sa to nejak efektívne odstrániť poprípade prirodzene za farbiť? takto vypálenych je jeden stĺpik kde je asi 5 takto zničených obkladov. Obklad mame pol roka. Dúfam že nebude treba odstrániť a znova nalepiť čistý obklad.
buchač
04.04.20,18:30
Áno, dá sa....všetko sa dá, len treba vedieť a chcieť.
Ja viem...a ty ? ;)
buchač
04.04.20,19:38
Neviem presne, o aké konkrétne bodky ide...nespomínaš ani rozsah, ani hĺbku...proste žiadna konkrétnejšia informácia, alebo dokonca fotka.

ALE z mojich skúseností si s niečim takým poradí flexi brúska s primeraným a vhodným brúsnym kotúčom.
Lenže v takomto prípade ideš do hĺbky v danom mieste a zvyšok bude pôvodný...čiže bude to (možno) nerovné.
Poznámka - ja som takto brúsil prírodný kameň, lenže mne bolo jedno, či bude povrch rovný ako zrkadlo alebo nie.
---------------------
Farieb je na trhu dostatok...počnúc farbením papiera a končiac farbou aj na kameň.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=farba+na+kamenny+obklad
RazorAWP37
05.04.20,17:28
Ja vám zajtra pošlem fotku a aj rozsah toho
RazorAWP37
05.04.20,17:28
Zajtra vám všetko odfotim aj rozsah ah o aké bodky presne ide
RazorAWP37
06.04.20,08:22
Tak poslal som sem fotky. Neviem ci na takýto kamenný obklad môžem použiť flexi brusku lebo neviem ako hlboko ja môžem ísť aby tam ostala farba.
buchač
06.04.20,11:38
Pfúúú....tak na tento obklad flexu nie.
Jeden blbý pohyb a ryha až do het. Skúsil by som na malom mieste a na malej bodke len ten brúsny papier....pekne ručne a jemne.
Chobot
06.04.20,21:06
Tak toto neodstrániš bez toho, aby si výrazne poškodil ten obklad. JEdine to obiť na nalepiť nový obklad miesto poškodených.

To je to isté, ako keď spáliš sklo iskrami z brúseného železa.
PotPalo
06.04.20,21:33
Ten obklad je snáď kameň, nie? To sa nedá len tak poškodiť. Iskry sú roztavený kov. Je to aj vidieť z fotky, sú to kvapôčky kovu nalepené a rozprsknuté na povrchu. Časom začnú hrdzavieť, môžu vzniknúť hrdzavé stekance. Odstrániť by sa mali dať mechanicky. Záleží od tuhosti obkladu. Skúsil by som drôtenú kefu, ale najprv opatrne, aby neostali ryhy v prípade mäkkého obkladu, alebo môžu ostať čierne pásy kovu v prípade moc tvrdého obkladu. Alebo po jednom, starý skrutkovač a kladivko, skúsiť ich odlupnúť, odbúchať zo strany. Ešte ma napadá VAPka, či by to ozaj dala.
buchač
06.04.20,22:27
Kameň, kameň...ale čo je to kameň ?
Ono aj umelý kameň je kameň, ale nie je to kameň.
Žeby to bol tento "kameň" ?
https://obklady-dlazby.heureka.sk/krx-obklad-segment-f01-39_5x9_5cm-umely-obkladovy-kamen-cervenotehlovy/
PotPalo
06.04.20,22:44
"Materiál: betónové". Ešte že to nieje kameň z plastu. :D
ivka70
07.04.20,05:34
Co skusit kyselinu citronovu alebo octovu, miernu koncentraciu?
V podstate potrebujes odtial odstranit to zelezo, ktore koroduje.
To by kyselina naviazala.
Treba skusit na kusku, kedze tazko povedat, ci nebude kysly roztok reagovat s obkladom.
Mikae
07.04.20,07:44
Som toho názoru ako Chobot, že to už nepôjde dole, jedine tie poškodené vymeniť. Nám sa tiež stalo niečo podobné, síce to nebolo na vonkajšom obklade, ale vnútri v kúpeľni na obkladačkách, pri prerábke bolo treba niečo urezať, nejaký plech alebo čo, ani sme si to pritom nevšimli. A potom som len stále chodila a umývala tie obkladačky, že čo sú voľáke ušmudlané a potom mi to došlo, skoro ma piclo. U nás to našťastie bolo také jemnejšie a nie je to až tak moc vidno, alebo som si už zvykla - ale skrátka nešlo to dole ničím.
PotPalo
07.04.20,12:08
Obkladačky majú vrchnú glazúru zo skla. Do neho sa roztavený kov pekne zataví, a aj keby sa odstránil, ostanú maličké krátery.
PotPalo
07.04.20,12:12
O kyseline som tiež uvažoval (HCL+H2O2), tá kov zlikviduje za pár sekúnd, ale tiež môže vsiaknuť do obkladu a škár. A mať kyselinovú stenu nieje bohvie čo. :D O nebezpečnosti takejto práce ani nehovorím.
buchač
07.04.20,13:00
...a sere, že by tam boli krátery ?
Aspoň by to bolo iné...;)...a v podstate vyzeralo ako naozajstný kameň. :D
radyc
07.04.20,14:43
No ja neviem, citronku som bežne používal na kilá -pri čistení -aj kovov -používa sa aj na čistenie varných kanvíc -zatiaľ mi to kov nepoškodilo nikdy -mám obavu či by sa to tých spálenín nejako vôbec dotklo..
radyc
07.04.20,15:19
Mne toto vykonali "majstri" čo robili rekonštrukciu stúpačiek v bytovke -obklad som oblepil kartónom -strhli ho dole a rezali flexou stúpačky -skoro sme sa tam pobili -resp. oni mne sa vyhrážali keď som trval na prekrytí -že čo si to vymýšľam a len ich zdržujem... To je tak keď sa vyberá najlacnejšia firma -a prídu arogantní burani od hraníc... Takže mám pamiatku -a tiež by ma zaujímalo, ako si s tým šikovne poradiť -ja to mám na bledom obklade...
PotPalo
07.04.20,17:07
Nalepiť handru, pravidelne mokriť, ono to vyhrdzavie. Ale ostanú krátery. ;)
marjankaj
07.04.20,17:21
Zdokumentuj to, nájdi si "drahšiu" firmu, ktorá to opraví a burani nech to preplatia.
radyc
07.04.20,21:34
Nj... a už je to viac rokov dozadu... a nie oni mňa, ale ja som ich mal pochytať za límce a vyhádzať ich z bytu... ono by to chcelo zdokumentovať celú "modernizáciu" -inšpektori by si zgustli -ale v dome nemal takto nik o podobné záujem -pre nich je podstatné aby sa úkon odfajkol -a bolo ticho -a nie aby tu niekto o tom mudroval -a nedajbože sa znovu chodilo po bytoch, opravovalo, búchalo...

Možno by šlo tomu hrdzaveniu nejako dopomôcť ozaj nejakou vhodnou kyselinou -ak to nie je nekovová spálenina... otázka, ako by vyzerali tie krátery potom -predpokladám že snehobiele by asi neboli, hm...