maaam
05.04.20,07:44
Dobrý deň, od 1.5.2020 by som mala nastúpiť do práce v Španielsku na pracovnú pozíciu čašníčka. Mam podpísanú pracovnú zmluvu so Španielskym zamestnávateľom a sprostredkovateľská zmluvu so slovenskou agentúrou ktorú uvedenú prácu sprostredkovala. Vzhľadom na situáciu v súvislosti s korona vírusom, si myslím ze nebude možné do uvedenej práce 1.5. 2020 nastúpiť. Ako mám postupovať, aby som sa vyhla prípadným sankciám za odstúpenie od pracovnej zmluvy, pripadne za sankciu ze nenastúpim 1.5. 2020 do zamestnania. Ďakujem za radu, Martina
veronikasad
05.04.20,06:25
Kontaktuj sprostredkovatelsku agentúru
maaam
05.04.20,07:55
Ďakujem, to aj budem, ale ide mi hlavne o to, že keď nenastúpim 1.5.2020 do prace v Španielsku, porusim pracovnú zmluvu za co je sankcia. Zaujíma ma ci vzhľadom na situáciu je možné vypovedať pracovnú a aj sprostredkovateľsku zmluvu bez platenia sankcie
ivka70
05.04.20,08:32
Situacia nic nemeni na tvojej zmluve.
Prestuduj, ci je tam osetrena nejaka mimoriadna situacia a storno zmluvy pri nej. Napr. choroba, uraz, karantena.
Inak sa mozes len spolahnut na to, ze pozicia nebude zo strany zamestnavatela vobec otvorena.
Preto treba komunikovat s agenturou.
misoft
05.04.20,10:40
Zmluvu neporušíš. Dôvodom je aj to, že nie je možné pre uzatvorenie prevádzok nastúpiť na pracovnú pozíciu.
Ak chceš mať 100% istotu - komunikácia s agentúrou, ale navyše by sa hodilo aj od zamestnávateľa v Španielsku, aby potvrdil, že nástup z uvedených dôvodov nie je teraz možný. A s týmto operovať. A potom odstúpiť aj od zmluvy v agentúre - ty si to nezavinila, takže agentúra by nemala nárok na nejakú pokutu.

Okrem toho - ako by si sa tam dostala? AT - neobčania vstup zakázaný, DE detto, FR, detto, ESP - detto - lietadlá nelietajú, vlaky sú obmedzené (priamy spoj žiadny - autobusy detto. Individuálna doprava - tranzit nebude povolený, ten platil len pri návrate do vlasti. A ak by agentúra náhodou sa dostala za hranice - je možné, že odrazu bude karanténa.
maaam
05.04.20,11:27
Ďakujem za pomoc, určite sa obrátim na agentúru a verím ze sa dohodneme