marek_a
05.04.20,15:30
Ahoj, v skratke: od roku 2019 som živnostník (študent). Bolo mi povedané, že pokiaľ neprekročím hranicu na podávanie daňového priznania, nemusím skoro nič riešiť. Tak som začal živnostníčiť (elektronické služby) - s klientmi s USA (aj firmy, aj súkromné osoby). Platby som dostával na paypal hlava-nehlava - raz ako uhradenie paypal faktúry, inokedy mi len prišli na paypal účet, niektoré v eurách, druhé v dolároch. Tieto peniaze som si priebežne vyberal na podnikateľský účet. Teraz sa však dozvedám, že to asi nebude také jednoduché, a mám obavy, že som v maléri a posledné dni kvôli tomu takmer nespím. Čo si myslím, že viem:



nemusel som sa registrovať ako platca DPH, ani podľa §7a - služby som nedodával do EÚ
nemusím platiť ani sociálne a zdravotné odvody (minimálne do tej hranice 2206 €)
miesto dodania služieb je v USA

Vedel by mi niekto ochotný poradiť, čo všetko som spravil zle? A ako je to vôbec s tými faktúrami - musím ich do USA vystavovať? Podľa FS asi áno, no na iných weboch som našiel aj informácie, že nie - alebo len podnikateľom.

Musím viesť nejakú formu účtovníctva, pokiaľ si nechcem uplatňovať výdavky?



Za každú odpoveď veľmi pekne ďakujem, a prosím o zhovievavosť, viem, že na toto som mal myslieť skôr a je to moja chyba.
marjankaj
05.04.20,14:08
§72/2
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá dodá službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte alebo treťom štáte, je povinná vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri dodaní služby a prijatí platby pred dodaním služby.
Onko
05.04.20,17:02
Každý podnikateľ musí viesť nejakú formu evidencie alebo účtovníctva. Treba si uvedomiť, že o forme sa rozhoduje na začiatku, viesť to treba priebežne a až na konci sa zistí, či treba podať daňové priznanie. Keď nepodávaš DP, tak síce nič nepodávaš, ale sa ti môžu ozvať, že prečo si nepodal, a potom budeš práve potrebovať tú evidenciu, aby si preukázal, že si mal malé príjmy a nemal povinnosť podať.

Najjednoduchšia forma oproti obidvom účtovníctvam je daňová evidencia, kedy v tvojom prípade (iba príjmy a služby, žiadne výdavky, tovar ani majetok) by znamenalo viesť si jednu tabuľku s príjmami (podľa výpisu z PayPalu či banky) a jednu tabuľku s pohľadávkami (vystavené faktúry či iné pohľadávky).

Ako tu už bolo spomínané, pri dodávaní služieb do zahraničia si povinný vystavovať faktúry, a aj keby to nebolo do zahraničia a oficiálne faktúry vystavovať nemusíš, tak aj tak by si musel pohľadávku zaevidovať podľa odseku vyššie, takže to už je za jedno a môžeš robiť faktúry vždy. Pokiaľ budeš používať nejaký ekonomický softvér, tak sa ti tam z faktúr bude rovno generovať tá evidencia o pohľadávkach.

Ešte pár slov k DPH, písal si "ani podľa §7a - služby som nedodával do EÚ". V prvom rade, §7a nie je iba o dodávaní služieb, ale aj o prijímaní služieb (ods. 1). No a v druhom rade nejde iba firmy z krajiny EÚ, ale aj o firmy registrované v EÚ. Veľa začínajúcich podnikateľov sa na tomto nechajú "nachytať", možno aj keď o paragrafe vedia, ale neuvedomia si, že sú príjemcom nejakej spoplatnenej služby. Príklad: Svoje služby predávaš cez nejakého sprostredkovateľa, ktorý si za to strhne poplatok. Síce nič priamo neplatíš, ale prijímaš službu v hodnote toho strhnutého poplatku. Ak je tá firma registrovaná s európskym IČ DPH, tak si povinný sa vopred zaregistrovať podľa §7a a potom odviesť DPH z tohoto poplatku v SR. Tak pozor na to!
PS: Poplatkov strhnutých PayPalom sa to netýka, finančné služby sú od DPH oslobodené.
marjankaj
05.04.20,17:21
Aj v daňovej evidencii, je vhodné evidovať výdavky, lebo v prípade kontroly ti nič neuznajú. Na rozdiel od výdavkov percentom z príjmov. Tam stačí evidovať iba odvody.
marjankaj
05.04.20,17:25
Zostáva ti iba každý deň si opakovať: "Otče náš, ktorý si na nebesiach...", ďalej si vygoogli . A dúfať 5 rokov, že ti nepríde daňová kontrola.
Onko
05.04.20,17:25
No však ja som to myslel tak, že nemusí evidovať výdavky, lebo si ich bude uplatňovať percentom. A odvody zatiaľ neplatí.
pavol54
05.04.20,19:49
Na rozdiel od Baštrnáka a ďalších milionových podvodníkov tam bude pracovať, možno im bude robiť sluhu:)