jana87
11.09.06,09:47
Dobry den,

chcem sa spytat, ak je niekto zamestnanec a dostane niekde inde odmenu na zaklade mandatnej zmluvy, plati si odvody len do ZP alebo treba aj do SP? Co som pozerala v zakonoch, tak mi vychadza, ze len do ZP. Je to tak spravne?
bazil
25.09.06,11:13
Prosím Vás, môže mať mandátnu zmluvu uzavretú aj zamestnanec? . popri svojej práci som si našiel aj inú prácu ale tam by som to chcel riešiť nie ako zamestnanecký pomer s tým, že si po skončení roka urobím dańové priznanie. je to možné?
Jozef Mihál
25.09.06,11:24
Dobry den,

chcem sa spytat, ak je niekto zamestnanec a dostane niekde inde odmenu na zaklade mandatnej zmluvy, plati si odvody len do ZP alebo treba aj do SP? Co som pozerala v zakonoch, tak mi vychadza, ze len do ZP. Je to tak spravne?
Je potrebné vedieť, na akú činnosť je tá mandátna zmluva. Ak ide napr. o mandátnu zmluvu na výkon funkcie konateľa v s.r.o., zdravotné poistenie sa platí, sociálne sa neplatí.
Jozef Mihál
25.09.06,11:25
Prosím Vás, môže mať mandátnu zmluvu uzavretú aj zamestnanec? . popri svojej práci som si našiel aj inú prácu ale tam by som to chcel riešiť nie ako zamestnanecký pomer s tým, že si po skončení roka urobím dańové priznanie. je to možné?
V zásade to možné je, ak to nebude v rozpore s ustanoveniami danými vo vašej súčasnej pracovnej zmluve.
bazil
25.09.06,11:39
V zásade to možné je, ak to nebude v rozpore s ustanoveniami danými vo vašej súčasnej pracovnej zmluve.

Ide o výkon účtovnickej práce u podnikateľa. Od svojho zamestnávateľa mám súhlas na výkon tejto činnost. Takže podľa toho asi môžem pracovať aj na zákalde mandátnej zmluvy s tým, že celý príjme z tejto činnosti si zdaním naraz v rámci daňového priznania?
Jozef Mihál
25.09.06,11:52
Ehm, takéto riešenie by sa dalo kvalifikovať ako nedovolené podnikanie - alebo obchádzanie živnostenského zákona.
abel
26.09.06,06:12
Ak na tú činnosť nemáš živnostenské oprávnenie, tak ju nemôžeš vykonávať na základe mandátnej zmluvy. Potom by si to chcel priznať ako čo v daňovom priznaní? Ako náhodilý príjem?