Pukluš
11.09.06,09:47
Zdravím, potrebujem poradiť ohľadom odstúpeného leasingu.
Sme s.r.o., ktorá prevzala leasing na tlačiarenský stroj. Šéf mi dal len splátkový kalendár od leasingovky, prepísaný na našu s.r.o., kde len doplatíme leasing 24 mesiacov.Čo k tomu ešte ďalej potrebujem? Nestretla som sa s takým niečím?
andrej_rv
11.09.06,10:21
Podľa mňa by si mala mať k dispozícii minimálne kópiu zmluvy s pôvodným nájomcom (pre správne určenie obstarávacej ceny a výšky doteraz uplatnených odpisov prevzatého predmetu zmluvy) a trojstrannú dohodu o postúpení leasingu medzi vami, pôvodným nájomcom a leasingovou spoločnosťou. Súčasťou dokladov o postúpení býva aj dohoda o finančnom vysporiadaní leasingu medzi pôvodným a novým nájomcom (kvôli vysporiadaniu zvýšenej splátky a prípadnému dohodnutému odstupnému nad rámec finančného vysporiadania).
marcik
13.09.06,05:10
Tento problém mám aj ja,a neviem ako na to.Lebo prebrali sme leasing vozidla.Ale bez vstupnej platby,len pokračujeme 9 splátok a dosť.Vozidlo bolo na manželkinu firmu. Ale tá firmu zrušila a tak sa s manželom dohodli o prevzatí leasingu na jeho firmu bez /odstupného/.Ako na to??U leasing.spol. už máme všetko vybavené a na zmluve.Takže vstup.cena na odpisovanie??Leasing.kalendár mi je jasný.
Martinella
13.09.06,06:08
Tento problém mám aj ja,a neviem ako na to.Lebo prebrali sme leasing vozidla.Ale bez vstupnej platby,len pokračujeme 9 splátok a dosť.Vozidlo bolo na manželkinu firmu. Ale tá firmu zrušila a tak sa s manželom dohodli o prevzatí leasingu na jeho firmu bez /odstupného/.Ako na to??U leasing.spol. už máme všetko vybavené a na zmluve.Takže vstup.cena na odpisovanie??Leasing.kalendár mi je jasný.

Vstupná cena na odpisovanie bude vypočítaná z obstarávacej ceny predchádzajúceho nájomcu - odpisy, ktoré si on odpísal za dobu leasingu.
Môžeš to urobiť aj tak že ako vstupnú cenu zadáš obstarávaciu cenu a do oprávok zapíšeš výšku odpisov ktoré už odpísal predchádzajúci nájomca
alebo si zadáš pre vstupnú cenu OC-odpisy = VC(ZC pre odpisovanie novým nájomcom) a pokračuješ v odpisovaní.
marcik
13.09.06,07:22
Takže OC 193 000,-/bez DPH bola u predch.nájomcu, mínus odpisy u neho za 20mesiacov! A ďalej pokračujem podľa splátkového kalendára.Len sa mi zdá nízka ta cena auta? Veď teraz sa bude odpisovať 4roky u nás a taká malá suma?
mudroš
13.09.06,10:32
Vstupná cena na odpisovanie bude vypočítaná z obstarávacej ceny predchádzajúceho nájomcu - odpisy, ktoré si on odpísal za dobu leasingu.
Môžeš to urobiť aj tak že ako vstupnú cenu zadáš obstarávaciu cenu a do oprávok zapíšeš výšku odpisov ktoré už odpísal predchádzajúci nájomca
alebo si zadáš pre vstupnú cenu OC-odpisy = VC(ZC pre odpisovanie novým nájomcom) a pokračuješ v odpisovaní.
To nie je spráne.
Pozri zákon o dani z príjmu § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
Pri hmotnom majetku obstaranom formou finančného prenájmu sa odpisuje do výšky 100% istiny podľa zákona o účtovníctve, zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním. Ak sa pri postúpení platí odstupné pôvodnému nájomcovi, tak sa to tiež zahrňuje do ocenenia.
Ako pokračovateľa lízingu ma teda vôbec nezaujíma, ako odpisoval pôvodný nájomca.
Je to pre mňa obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Musím si stanoviť svoje ocenenie.
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny
- kúpnu cenu po skončení lízingu (ak nie je 0)
- poplatky súvisiace s uzavretím zmluvy,
- náklady na dopravu a montáž (ak nejaké sú)
- odstupné za lízing (ak ho platím)
- ....

Je to obdobné ako pri stanovení obstarávacej ceny.
Tento postup je v súlade s daňovými aj účtovnými predpismi.
marcik
13.09.06,15:20
fííha...tak teraz je to úplné iné...skúsim to ešte raz naštudovať! Vďaka.
apo
16.09.06,19:01
To nie je spráne.

Ako pokračovateľa lízingu ma teda vôbec nezaujíma, ako odpisoval pôvodný nájomca.
Je to pre mňa obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Musím si stanoviť svoje ocenenie.
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny
- kúpnu cenu po skončení lízingu (ak nie je 0)
- poplatky súvisiace s uzavretím zmluvy,
- náklady na dopravu a montáž (ak nejaké sú)
- odstupné za lízing (ak ho platím)
- ....

Je to obdobné ako pri stanovení obstarávacej ceny.
Tento postup je v súlade s daňovými aj účtovnými predpismi.

Celkom nesúhlasím. Predchádzajúci príspevok č. 4 od Martinely vychádza zo správnej požiadavky a síce v tom, že pokračovateľ lízingu ak má byť všetko riadne uznané ako daňový výdavok musí odpisovať z rovnakej vstupnej ceny a DOKONCA rovnako musí odpisovať aj lízingová spoločnosť.

Trochu neporiadok robí požiadavka odpisovať aj napríklad cenu za vystavenie lingovej zmluvy. Vzhľadom na to, že je to nepodstatná suma nerobím si stým problém.

Keď som účtoval postúpený lízing tak som vychádzal z podkladov, ktoré začínali 15. splátkou, pretom som vyžiadal pôvodný kalendár a zaúčtoval som všetko tak ako prvý nájomca. Dobre bolo poradené, že do oprávok zaúčtujeme aj predchádzajúce odpisy. Takto som urobil aj ja, ale staré odpisy som vyrovnal v hospodárskom výsledku zápisom 042 / 648.

Môj prípad bol bol bez provízie za postúpený lízing. Táto provízia je prevádzkovým výsom prvého nájomcu a mala by sa správať u druhého nájomcu ako prevádzkový náklad. Nech niekto na túto tému dá recept čo to už riešil.

apo
apo
16.09.06,23:14
Budem pokračovať v predchádzajúcom príspevku nakoľko som sa tam vyjadril len odvolávkou k téme postúpeného lízingu a v texte som bol dosť všeobecný. Andrej_rv ma upozornil na chyby v predchádzajúcom príspevku.

Zásadnou zmenou v účtovaní lízingov od roku 2004 je požiadavka, aby lízingová spoločnosť (LS) a nájomca robili odpisy z jednej sumy. Na ten účel bol zavedený termín istina, pri osobných autách aj u neplatičov DPH sa hodnota DPH oddelí z ceny auta nakoľko sa predpokladá, že všetky LS sú registrované ako platiči DPH. Týmto opatrením sa docieli to, že istina u všetkých subjektov je vždy rovnaká. Žiaľ v podkladoch od rôznych LS sa stretávame s rôznym výpočtom istiny, niekedy istina ani nie je vyčíslená. Ako účtuje LS ja sa veľmi nestarám a do istiny zahŕňam:
- nultú splátku
- poplatok za vystavenie zmluvy
- hodnoty zo stĺpca v ktorom pri každej ďalšej splátke sa povyšuje numerická hodnota, istina sa spláca rýchlejšie (úroky klesajú)
- odkupnú cenu.

Súčet hodnôt vydelím počtom splátok a podiel je mesačný odpis.
účtujem: istina 042 / 474
účtujem: odpis 551 / 082

V prípade, že účtujem u v poradí druhého nájomcu hodnotu istiny prepočítam tak isto ako u prvého nájomcu. Moja skúsenosť bola zatiaľ len taká, že môj klient pri nastúpení do rozbehnutého lízingu uhradil iba alikvótnu časť nultej splátky a ďalej pokračuje presne ako prvý nájomca.

Začiatok lízngu som zaúčtoval s rovnakými hodnotami ako prvý nájomca. Odpisy realizované prvým nájomcom som zaúčtoval jednou sumou
551 / 082 a zároveň rovnakú sumu som zaúčtoval do výnosov 042 / 648.

Tento môj postup podporuje aj to, že splátkový kalendár môjho klienta bol ako keby odsrihnutý z pôvodného splátkového kalendára. LS VB lízing mi bez problémov poslala aj pôvodný splátkový kalendár.

Teraz sa vrátim k pôvodnej požiadavke, aby niekto kto riešil postúpený lízing a zaplatil lízingovej spoločnosti, alebo prvému nájomcovi inú sumu ako alikvotnu časť nultej splátky nech nás poinformuje o svojom postupe, aby sme nerobili zbytočné chyby.

apo
mudroš
18.09.06,13:38
Nesúhlasím s apo.
Viem, že v postupoch účtovania v § 30a je to trošku zavádzajúce. Pri zavedení nového spôsobu účtovania lízingov bol zámer MF SR to zjednodušiť pre nájomcu (koľkí si dokážu vypočítať vlastnými silami diskonovaním úrok?). Preto je v postupoch povedané, že istina u nájomcu sa rovná istine u prenajímateľa.
V zásade je ale lízing "obstaranie dlhodobého hmotného majetku". Ten sa oceňuje obstarávacou cenou alebo vlastnými nákladmi.
V zákone o dani z príjmu je to už upresnené (ako som uviedol vo svojom príspevku).
apo
18.09.06,14:23
Nesúhlasím s apo.
Viem, že v postupoch účtovania v § 30a je to trošku zavádzajúce. Pri zavedení nového spôsobu účtovania lízingov bol zámer MF SR to zjednodušiť pre nájomcu (koľkí si dokážu vypočítať vlastnými silami diskonovaním úrok?). Preto je v postupoch povedané, že istina u nájomcu sa rovná istine u prenajímateľa.
V zásade je ale lízing "obstaranie dlhodobého hmotného majetku". Ten sa oceňuje obstarávacou cenou alebo vlastnými nákladmi.
V zákone o dani z príjmu je to už upresnené (ako som uviedol vo svojom príspevku).

Mudroš,

Ja som uviedol z ktorých položiek dostupných pri účtovaní lízingu stanovím istinu, ktorá je rozhodujúcou pre správny výpočet mesačných odpisov.

Preto Ťa prosím buď konkrétnejší a uveď z ktorých položiek dostupných pri účtovaní lízingu stanovíš obstarávaciu cenu a následne mesačné odpisy.

Domnievam sa, že použiješ tie isté parametre ako som uviedol ja. Problém nastáva pri postúpenom lízingu ak sú uhradené výdavky presahujúce alikvotnu časť nultej splátky. Nadhodil som, že tento výdavok je pre príjemcu ostaným prevádzkovým príjmom a v nadväznosti na to kde by bolo správne zaradiť tento výdavok.

apo
mudroš
19.09.06,10:21
Už som odpovedal. Radšej to zoppakujem.
Pri postúpení lízingu u pokračovateľa stanovím cenu dlhodobého majetku nasledovne:
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny (zo splátok, ktoré bude platiť pokračovateľ lízingu)
- kúpnu cenu po skončení lízingu (ak nie je 0)
- poplatky súvisiace s uzavretím zmluvy,
- náklady na dopravu a montáž (ak nejaké sú)
- odstupné za lízing (ak ho platím)
- prípadné ďalšie náklady na obstaranie lízingu.

Vlastne to znamená, že pokračovateľ postupuje obdobne, ako keby uzavrel novú lízingovú zmluvu. Výnimka vlastne bude iba v prípade, ak bude pôvodnému nájomcovi platiť odstupné.
Jana Acsová
19.09.06,10:45
Doplním (spresním) ešte tento názor:
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny, ktoré sa vzťahujú na nového nájomcu po cesii leasingovej zmluvy (nezahŕňajú sa tam prípadné nedoplatky za pôvodného nájomcu),
- kúpna cena by mala byť obsiahnutá v istine, nakoľko tá pozostáva z celkovej sumy dohodnutých platieb (kde patrí aj kúpna cena) znížená o nerealizované finančné náklady,
- nový nájomca neplatí poplatok za uzatvorenie LZ, ale poplatok za vykonanie cesie (prevod práv a povinností z LZ na nového nájomcu) a teda do jeho obstarávacej ceny vstupuje poplatok za vykonanie cesie - prevodu.
apo
20.09.06,08:32
Doplním (spresním) ešte tento názor:
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny, ktoré sa vzťahujú na nového nájomcu po cesii leasingovej zmluvy (nezahŕňajú sa tam prípadné nedoplatky za pôvodného nájomcu),
- kúpna cena by mala byť obsiahnutá v istine, nakoľko tá pozostáva z celkovej sumy dohodnutých platieb (kde patrí aj kúpna cena) znížená o nerealizované finančné náklady,
- nový nájomca neplatí poplatok za uzatvorenie LZ, ale poplatok za vykonanie cesie (prevod práv a povinností z LZ na nového nájomcu) a teda do jeho obstarávacej ceny vstupuje poplatok za vykonanie cesie - prevodu.

Doplním informáciu, ktorá povhádza za priamo z Daňového riaditeľstva SR:

Otázka:
Spoločnosť v r. 2005 obstarala osobné motorové vozidlo na lízing. V r. 2006 ho postúpila inej spoločnosti za odstupné. Je toto odstupné považované za daňový výdavok?

Odpoveď (Daňové riaditeľstvo SR):
Novelou zákona o dani z príjmov bola s účinnosťou od 15. 12. 2005 doplnená do ustanovenia § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov uznateľnosť odstupného pri postúpení nájomnej zmluvy, ktoré je ďalším nájomcom zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb. Toto odstupné zaplatené druhým nájomcom sa zahrnie do výdavkov počas doby trvania zmluvy u tohto nájomcu cez daňové odpisy, nakoľko je súčasťou vstupnej ceny prenajatého majetku a odpisuje sa rovnomerne mesačne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy.

(Zdroj: www.drsr.sk)



Táto odpoveď definitívne rieši otázku stanovenia vstupnej ceny lízingu.



Pozdravujem.



apo
Jana Acsová
20.09.06,08:37
Doplním informáciu, ktorá povhádza za priamo z Daňového riaditeľstva SR...Táto informácia je priamo ustanovená aj v novelizovanom znení ZDP s účinnosťou od 1.1.2006 v § 26 ods. 8, ktorý v záverečnej časti znie:
(8) ....Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Jana Acsová
20.09.06,08:40
Už som odpovedal. Radšej to zoppakujem.
Pri postúpení lízingu u pokračovateľa stanovím cenu dlhodobého majetku nasledovne:
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny (zo splátok, ktoré bude platiť pokračovateľ lízingu)
- kúpnu cenu po skončení lízingu (ak nie je 0)
- poplatky súvisiace s uzavretím zmluvy,
- náklady na dopravu a montáž (ak nejaké sú)
- odstupné za lízing (ak ho platím)
- prípadné ďalšie náklady na obstaranie lízingu.

Vlastne to znamená, že pokračovateľ postupuje obdobne, ako keby uzavrel novú lízingovú zmluvu. Výnimka vlastne bude iba v prípade, ak bude pôvodnému nájomcovi platiť odstupné.

Doplním (spresním) ešte tento názor:
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny, ktoré sa vzťahujú na nového nájomcu po cesii leasingovej zmluvy (nezahŕňajú sa tam prípadné nedoplatky za pôvodného nájomcu),
- kúpna cena by mala byť obsiahnutá v istine, nakoľko tá pozostáva z celkovej sumy dohodnutých platieb (kde patrí aj kúpna cena) znížená o nerealizované finančné náklady,
- nový nájomca neplatí poplatok za uzatvorenie LZ, ale poplatok za vykonanie cesie (prevod práv a povinností z LZ na nového nájomcu) a teda do jeho obstarávacej ceny vstupuje poplatok za vykonanie cesie - prevodu.
Tieto odpovede je potrebné chápať vo vzájomných súvislostiach. Druhá odpoveď dopĺňa, nezužuje problematiku stanovenia vstupnej ceny (obstarávacej ceny) v prípade obstarania majetku formou finančného prenájmu druhým nájomcom pri postúpení leasingovej zmluvy.
marcik
23.09.06,14:19
Až dnes som sa dostala k tomu zaúčtovaniu leasingu...a som úplne bezradná, ešte raz si pozorne prečítam vaše príspevky ale mam z toho riadny zmatok!!pôvodná zmluva : Obstar.cena bez DPH 193.277+36.722DPH spolu 230.000,- leasing.cena 241.596+45.905 DPH spolu 287.501,-, povodný majitel zaplatil nultú splátku,zmluvný poplatok. Ostáva nejaká zostatková cena. A leasing sme prebrali bez /akontácie/ bez platenia, iba za prevod zmluvy 2.500,- a ešte nám zostáva 15splátok po 5.462,-/istina+dph+poistné+úroky/
Splátky sú mi jasné ale ako na tu vstupnú cenu?!
mudroš
24.09.06,13:47
Až dnes som sa dostala k tomu zaúčtovaniu leasingu...a som úplne bezradná, ešte raz si pozorne prečítam vaše príspevky ale mam z toho riadny zmatok!!pôvodná zmluva : Obstar.cena bez DPH 193.277+36.722DPH spolu 230.000,- leasing.cena 241.596+45.905 DPH spolu 287.501,-, povodný majitel zaplatil nultú splátku,zmluvný poplatok. Ostáva nejaká zostatková cena. A leasing sme prebrali bez /akontácie/ bez platenia, iba za prevod zmluvy 2.500,- a ešte nám zostáva 15splátok po 5.462,-/istina+dph+poistné+úroky/
Splátky sú mi jasné ale ako na tu vstupnú cenu?!
Ak nič iné neplatíte, iba zvyšné splátka a poplatok za prevod zmluvy tak ocenenie bude:
- všetky splátky istiny podľa splátkového kalendára z 15 splátok,
- kúpna cena po skončení (ak nie je 0)
- poplatok za prevod zmluvy.
kira
24.09.06,17:33
Prosím vás študujem Vaše príspevky lebo ma čaká niečo podobné. Firma od lesingovej spoločnosti prevzala nákladné auto- ako pokračovateľ leasingu. Zatiaľ nemám žiadne doklady len viem že to prebehlo, tak sa chcem dopátrať ako je to s DPH. Neviem či dostaneme FA ale ako čítam tak asi áno. Môžem si odpočítať DPH z FA a potom zo splátok? Určite Vás budem ešte otravovať ak mi niečo nebude jasné ale naozaj som to ešte neúčtovala a niesom až tak zbehnutá v PÚ. Preto vopred ďakujem za rady a trpezlivosť.
blondy
23.03.07,09:57
mám otázku: pri postúpenom leasingu pri účtovaní účtovných odpisov tiež pokračujem v účtovaní alebo podľa zaradenia začnem účtovať nanovo? teda konkrétne
stroj- začiatok leasingu 9/06, v 3/07 postúpený druhému nájomcovi. Ide mi o to či v druhej firme sa bude účtovať na 551 - 72 mesiacov ( keď ide o stroj zaradení do 2 o.skupiny na dobu odpisovania 6 rokov), alebo tie odpisy môžem rozrátať na len 66 mesiacov (72-6 mesiacov kým bol stroj u prvého nájomcu)?
lucika1
13.07.09,07:32
Doplním (spresním) ešte tento názor:
- zo splátkového kalendára napočítam splátky istiny, ktoré sa vzťahujú na nového nájomcu po cesii leasingovej zmluvy (nezahŕňajú sa tam prípadné nedoplatky za pôvodného nájomcu),
- kúpna cena by mala byť obsiahnutá v istine, nakoľko tá pozostáva z celkovej sumy dohodnutých platieb (kde patrí aj kúpna cena) znížená o nerealizované finančné náklady,
- nový nájomca neplatí poplatok za uzatvorenie LZ, ale poplatok za vykonanie cesie (prevod práv a povinností z LZ na nového nájomcu) a teda do jeho obstarávacej ceny vstupuje poplatok za vykonanie cesie - prevodu.

tak toto ma zaujalo.. mam postupene leasingy (9), kde v dohodach o postupeni je uvedene, ze novy najomca, teda my, zpalatime zostavajuce splatky, kupnu cenu a zaroven dlzne splatky.

OC mi teda tvoria istina zo zvysnych splatok a kupna cena, ale ako zauctujem, ked uhradim za byvaleho najomcu dlzne splatky?

a tiez sme zaplatili jednou sumou zalohu za prevod LZ. Neviem, ku ktorej z 9 zmluv to mam zaradit.
lucika1
13.07.09,11:26
najde sa niekto mudry.. kto mi pomoze? prosim
Calinka
03.12.09,12:23
Prosím Vás, ako je to z opačnej strany? - toho, kto poustupuje leasing? Na nového nájomcu sme vyfakturovali odstupné, ale len do výšky pomernej časti I. navýšenej splátky. Je takýto výnos daňový alebo nedaňový??
Calinka
14.12.09,16:40
Tak podľa daňového poradcu je aj odstupné vo výške pomernej časti I. navýšenej splátky daňový výnos.
marcelaStanakova
12.01.10,14:17
spolocnost X nezaplatila 6 splatok za leasing stroja. (predtym splatila asi 15 splatok) Nasledne leasingova spolocnost odobrala predmet leasingu a potvrdila, ze dnom odobrania predmetu leasingu nema spolocnost X uz ziadne zavazky voci leasingovej spolocnosti. ALE. Zaroven leasingova spolocnost vystavila dobropisy na 6 nezalatenych splatok, cim vznikla spolocnosti X danova povinnost. Moze to leasingova spolocnost urobit? A ma taketo dobropisy spolocnost X vobec zauctovat? Podla mna nie.
Llívia
19.04.10,10:34
Firma postúpila inej firme (svojmu klonu :D) lízing bezodplatne. Ako sa ráta OC pre účely odpisovania? Je súčasťovu vstupnej ceny aj poplatok, ktorý si vyúčtovala lizingovka za vypracovanie zmluvy o postúpení lízingu, príp. poplatok za postúpenie zmluvy?
Trochu mimotemy Tie postúpené lízingy sú 2. V oboch prípadoch je v rámci splátkového kalendára zahrnuté aj zákonné a havarijné poistenie. Jedna lízingovka má toto poistného zahrnuté aj v základe pre výpočet DPH, druhá nie. Ale predsa poistné (poisťovacia činnosť) je oslobodené od DPH, takže tá jedna lízingovka to má zle a mám od nej žiadať opraviť celý splátkový kalendár?
Llívia
20.04.10,11:45
Firma postúpila inej firme (svojmu klonu :D) lízing bezodplatne. Ako sa ráta OC pre účely odpisovania? Je súčasťovu vstupnej ceny aj poplatok, ktorý si vyúčtovala lizingovka za vypracovanie zmluvy o postúpení lízingu, príp. poplatok za postúpenie zmluvy?
Trochu mimotemy Tie postúpené lízingy sú 2. V oboch prípadoch je v rámci splátkového kalendára zahrnuté aj zákonné a havarijné poistenie. Jedna lízingovka má toto poistného zahrnuté aj v základe pre výpočet DPH, druhá nie. Ale predsa poistné (poisťovacia činnosť) je oslobodené od DPH, takže tá jedna lízingovka to má zle a mám od nej žiadať opraviť celý splátkový kalendár?

mimotemy DPH sa blíži, viete mi poradiť, ako je to s tou DPH pri poistení?
Llívia
23.04.10,08:15
Prosím, čo s tou DPH pri poistení?