mambi
11.09.06,09:48
Prosím poraďte mi.
:confused: Účtujem v sústave JU.Živnosť mám od 1.3.2006. Ako mám zaúčtovať FA za odber zemného plynu za obdobie od 1.2.2006-28.2.2006, splatnú 2.3.2006.Podobne Fa za el. energiu. Fakt. obdobie od 26.8.2005-23.2.2006.Zaplatená priamym vkladom 6.3.2006.
A ešte nákup tovaru. Patrí to k zriaďovacím výdavkom?Čo všetko sem môže ísť. Viem, že kolky , poplatky ... ale neviem ako zaúčt. náklady na údržbu, pomocný mat, všetko kúpené pred začatím podnikania. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
andrej_rv
11.09.06,15:23
Prosím poraďte mi.
:confused: Účtujem v sústave JU.Živnosť mám od 1.3.2006. Ako mám zaúčtovať FA za odber zemného plynu za obdobie od 1.2.2006-28.2.2006, splatnú 2.3.2006.Podobne Fa za el. energiu. Fakt. obdobie od 26.8.2005-23.2.2006.Zaplatená priamym vkladom 6.3.2006.
A ešte nákup tovaru. Patrí to k zriaďovacím výdavkom?Čo všetko sem môže ísť. Viem, že kolky , poplatky ... ale neviem ako zaúčt. náklady na údržbu, pomocný mat, všetko kúpené pred začatím podnikania. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Výdavky na obstaranie zásob nie sú zriaďovacími výdavkami v zmysle § 5 ods. 7 Postupov JÚ. V zmysle § 4 ods. 4 ZDP sa výdavky na obstaranie zásob, pokiaľ boli preukázateľne vynaložené najneskôr v roku predchádzajúcom začiatku podnikania (v tomto prípade vynaložené od 1.1.2005) zahrnú do základu dane v roku zahájenia podnikateľskej činnosti. Za všetok tovar, materiál, neodpisovaný drobný majetok (vrátane pomocného a pod.) zakúpený pred začatím podnikania treba ku dňu začatia podnikania vyhotoviť inventárny súpis zásob. Suma výdavkov na ich obstaranie vyčíslená v súpise sa do daňových výdavkov zahrnie ako nepeňažná operácia v rámci uzávierkových operácií k 31.12.2006.
Informácie v prvej časti otázky sú príliš všeobecné. Pokiaľ je možné výdavky na plyn a elektrinu naozaj posúdiť ako výdavky v zmysle § 2 ods. 1) ZDP - t.j. výdavky preukazne vynaložené na dosiahnutie, zanezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov (aj budúcich), a ktoré boli uhradené až po začatí živnosti, podľa môjho názoru sa tieto výdavky zaúčtujú v deň úhrady ako daňový výdavok do prevádzkovej réžie. (Ak by boli uhradené pred začatím živnosti a boli by vynaložené v súvislosti so zahájením podnikateľskej činnosti, boli by súčasťou zriaďovacích nákladov).