Tatiana19
11.09.06,10:05
Prosím o pomoc, zamestnanci mi priniesli vyúčtovanie cest.výdavkov zo školenia z Prahy a ja by som potrebovala skontrolovať výpočet stravného:
6.8-Nitra 16.00
Kúty 17.00
Kúty 17.00
Praha 21.30
11.8 Praha 16.00
Kúty 20.00
Kúty 20.00
Nitra 21.30
Podľa môjho výpočtu im na Slovensku nepatrí žiadna náhrada cestovného a v Čechách: 6.8 - 300,- CZK, 7.8 - 600,- CZK, 8.8 - 600,- CZK, 9.8 - 600,- CZK, 10.8 - 600,- CZK, 11.8 - 600,- CZK t.j. spolu 3300,- CZK + vreckové 20% t.j. 660,- CZK
Spolu za služ. cestu: 3960,- CZK
Ako sa počíta vreckové??? Je to % zo sumy stravného?
Ak by mali zabezpečené raňajky aj obedy tak by to bolo iba 35%x3300,- t.j. 1155,- CZK a koľko je potom vreckové(z celkového stravného)?

Jeden zamestanec išiel vlatným motorovým vozidlom. Odjazdil 140 km na Slovensku, potom 550 km v Čechách a potom 140 km na Slovensku. Ako mu mám vypočítať náhradu za spotrebu PHM a v akej mene. Pokladničný doklad z čerpacej stanice mám v CZK.

Ďakujme veľmi pekne, dúfam, že mi niekto pomôžete. Zrejme budem mať viac otázok ohľadne zahraničných služobných ciest.
Táňa
sta
11.09.06,08:48
výpočet diét aj vreckového máš správne. Len to vreckové podľa §14 zákona o cestovných náhradách dávaš vo výške 5-40% čiže minimálne 5% musíš dať a maximum je 40% z hodnoty stravného. Toto by ste mali mať ošetrené v internej smernici koľko % vreckového dávať pri zahraničných SC.
Čo sa týka poskytnutých raňajok a pod. treba rozlíšiť, či mali bezplatne poskytnuté, čo rieši §13 ods. 7 alebo či majú v doklade o ubytovaní preukázané poskytnutie raňajok v tomto prípade je to §13 ods. 8 zákona o cestovných náhradách. Skús to bližšie upresniť.:rolleyes:
Tatiana19
11.09.06,09:08
Kde by som našla vzor internej smernice, ktorá bude určovať výšku vreckového. Tých 20 % určil konateľ.
Čo sa týka raňajok a obedov: raňajky sú poskytované v hoteli a obedy v podniku, v ktorom prebieha školenie. Ale robotníci raňajky nemajú - majú poskytnutý iba obed v podniku.
sta
11.09.06,09:30
Skús pohľadať tu na porade, daj si do vyhľadávania "interné smernice" a nájde ti to kopec odkazov. Ja to mám ošetrené v rámci smernice o vedení účtovníctva, tam je aj účtovanie SC + zahraničných SC a v rámci toho diéty a vreckové :p
sta
11.09.06,09:32
Kde by som našla vzor internej smernice, ktorá bude určovať výšku vreckového. Tých 20 % určil konateľ.
Čo sa týka raňajok a obedov: raňajky sú poskytované v hoteli a obedy v podniku, v ktorom prebieha školenie. Ale robotníci raňajky nemajú - majú poskytnutý iba obed v podniku.

A máš k tým raňajkám a obedom nejaký doklad? Ako Vám to vyúčtovali? cez faktúru? Ide o to, čo je na tej fakúre/doklade napísané? :rolleyes:
Tatiana19
11.09.06,09:48
Podnik, kde sa uskutočnilo školenie nám prefakturoval obedy a ubytovanie s raňajkami. Je zreteľné, že mali raňajky (iba THP) a obedy zabezpečené.
Tatiana19
13.09.06,05:09
Prosím Vás, mohol by mi niekto vysvetliť, ako mám vypočítať vreckové? Je to vždy % zo sumy stravného. My krátime zamestnancom stravné o 25%. Je krátené aj vreckové. Uvediem príklad: stravné pre zamestancov, ktorým boli postkytnuté obedy je 270,- CZK a vreckové je 5% t.j 14,- CZK. Je to správne?

Vdaka
Táňa
Danila
13.09.06,05:40
Pravidlá pre poskytovanie cestovných náhrad si stanovíte v internej smernici, ktorá môže byť súčasťou smernice o vedení účtovníctva. Podľa nej môžete upresniť výšku vreckového, prípadne krátenie stravného v zmysle zákona. Náhrady PHM za najazdené km v zahraničí hradíš do 350 km v slovenskej mene a nad 350 km v inej ako slovenskej mene. % vreckového sa počíta zo sumy stravného, tak ako píšeš.
jenny7
13.09.06,05:46
Ešte by som chcela reagovať, ak sa urobí v zahraničí nad 35O km, tak sa môžu náhrady vyplatiť aj v slovenskej mene, záleží od dohody s tým, kto vykonal jazdu. Dúfam, že sa nemýlim, ale bolo mi to takto vysvetlené, že to môže byť aj v SKK.
Chobot
13.09.06,07:26
Prosím Vás, mohol by mi niekto vysvetliť, ako mám vypočítať vreckové? Je to vždy % zo sumy stravného. My krátime zamestnancom stravné o 25%. Je krátené aj vreckové. Uvediem príklad: stravné pre zamestancov, ktorým boli postkytnuté obedy je 270,- CZK a vreckové je 5% t.j 14,- CZK. Je to správne?

Vdaka
Táňa

Vidím, že máš v tom trochu guláš, skúsim Ti to trochu upratať. Odvolávky na paragrafy sú zo Zákona o cest. náhradách.

Pri ZSC má zamestnanec nárok na stravné a vreckové. Stravné, ako už určite vieš, sa vypočítava z denného nároku podľa počtu hodín stráveného na ceste (§ 13 ods. 4). Ako príklad zoberiem cestu do CZ, kde je denný nárok 600,- CZK. Potom pre cestu
a) do 6 hodín patrí 25% z denného nároku, t.j. 150,- CZK
b) 6 - 12 hodín patrí 50%, t.j. 300,- CZK
c) nad 12 hodín patrí 600,- CZK

Tieto sadzby sú tiež základom pre výpočet vreckového. Vreckové upravuje § 14 - "Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste ... vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5." Ten odsek 5 upravuje výpočet pri prechode viacerými krajinami v jeden deň, to ale teraz nebudem rozoberať, aby som Ti to neskomplikoval.

Takže ak máte určené napr., že vreckové je 10% (pre zjednodušenie budem vychádzať z tohto percenta) zo stravného, potom pre jednotlivé časové pásma bude nasledovné vreckové:
a) do 6 hodín: 15,- CZK
b) 6-12 hodín: 30,- CZK
c) nad 12 hodín: 60,- CZK

Ak sa stravné kráti z dôvodu, že bolo poskytnuté čiastočné stravovanie v zmysle § 13 ods. 7, tak sa kráti nasledovným spôsobom. Pre príklad uvediem, že bol poskytnutý obed. Pri výpočte sa vychádza zo základnej sumy, t.j. 600 CZK. Z toho je za obed krátenie - 40%, čiže 240 CZK. Takže pre jednotlivé pásma bude nárok na stravné nasledovne:

a) 150 - 240 = -90 (keďže krátenie je väčšie ako nárok, nemá logiku, aby zamestnanec niečo doplácal, preto nárok bude 0,- CZK)
b) 300 - 240 = 60 CZK
c) 600 - 240 = 360 CZK

Okrem toho má stále nárok na vreckové. Vreckové sa aj v prípade krágtenia strvného nekráti, takže hostáva v pôvodnej výške:

a) do 6 hodín: 15,- CZK
b) 6-12 hodín: 30,- CZK
c) nad 12 hodín: 60,- CZK

Celkový nárok by teda v prípade služ. cesty, kde bol poskytnutý obed bol nasledovný:

a) do 6 hodín: 0+15 = 15 CZK
b) 6-12 hodín: 60 + 30 = 90 CZK
c) nad 12 hodín: 360 + 60 = 420 CZK

Ak by sa poskytovala aj večera aj obed, tak to bude obdobné, akurát z nároku stravného sa bude odrátavať čiastka 600 * (40%+35%) = 450 CZK.

AK máš záujem o vysvetlenie ďaľších vecí pri výpočte cestovných nárokov, napíš konkrétne o ktoré.
Tatiana19
13.09.06,07:39
Chobot veľmi pekne ďakujem,konečne sa mi vyjasnieva.
Len pre istotu:
zamestnanci v Prahe majú poskytnutí obed, krátenie je 25% a vreckové 5%. Je suma straného: 600,- CZK - 40 % = 360,- krátenie 25% = 270,- CZK+ vreckové 5% 18,-CZK t.j. spolu 288,- CZK na deň?
Ešte by som mala otázku: zamestananec bol v Prahe 1 deň u lekára na priepustku, má nárok na diety a vreckové? A ešte jedna otázka: zamestananci si vybrali náhradné voľno (zostali v Prahe), ktoré si predtým nadrobili. Ten deň sa berie ako keby boli v práci a majú nárok na diety? Ak majú nárok na diety, tak aké? S obedom alebo bez?
Ďakujem
Táňa
Chobot
13.09.06,07:46
Ešte by som chcela reagovať, ak sa urobí v zahraničí nad 35O km, tak sa môžu náhrady vyplatiť aj v slovenskej mene, záleží od dohody s tým, kto vykonal jazdu. Dúfam, že sa nemýlim, ale bolo mi to takto vysvetlené, že to môže byť aj v SKK.

Áno, máš pravdu. Účelom tých 350 km je to, že ak niekto musí na dlhšej cdeste tankovať v zahraníčí, tak je logické, že má nárok na náhradu v CM. Ak sa však podľa § 36 ods. 6 dohodnú, môže mu to vyplatiť aj v SKK tak, ako je možné vyplatiť všetky ostatné náhrady v SKK.
Chobot
13.09.06,08:07
Chobot veľmi pekne ďakujem,konečne sa mi vyjasnieva.
Len pre istotu:
zamestnanci v Prahe majú poskytnutí obed, krátenie je 25% a vreckové 5%. Je suma straného: 600,- CZK - 40 % = 360,- krátenie 25% = 270,- CZK+ vreckové 5% 18,-CZK t.j. spolu 288,- CZK na deň?
Ešte by som mala otázku: zamestananec bol v Prahe 1 deň u lekára na priepustku, má nárok na diety a vreckové? A ešte jedna otázka: zamestananci si vybrali náhradné voľno (zostali v Prahe), ktoré si predtým nadrobili. Ten deň sa berie ako keby boli v práci a majú nárok na diety? Ak majú nárok na diety, tak aké? S obedom alebo bez?
Ďakujem
Táňa

:eek: :eek: :eek: Joooj toľko otázok naraz....

Podľa správnosti by malo byť: 600 - 240 = 360 plus vreckové 30 CZK (5%zo 600), spolu 390 CZK. Ale nechápem, čo je to krátenie o 25%?

Uveď, koľko hodín boli v CR, môj výpočet vychádzal z doby SC viac ako 12 hodín.

"Ešte by som mala otázku: zamestananec bol v Prahe 1 deň u lekára na priepustku, má nárok na diety a vreckové?" - tomu nechápem celkom dobre. To akože si zobral v práci jeden deň voľna a išiel do Prahy k lekárovi? Tak to nie je považované za SC, pretože tam išiel súkromne.

Ak však boli na SC napr. 2 týždne v Prahe a jeden deň mu bolo zle a v rámci služobky išiel k lekárovi, tak má nárok na náhrady, lebo to bolo v rámci SC. Jedno je posudzovať nárok na cestovné náhrady a druhé je nzda za výkon práce počas SC. Ak by nepracoval, tak by nemal nárok na mzdu, ale podľa ZP návštevy lekára sú preplatené náhradou mzdy. Takže upresni, ako to bolo.

A ešte jedna otázka: zamestananci si vybrali náhradné voľno (zostali v Prahe), ktoré si predtým nadrobili. Ten deň sa berie ako keby boli v práci a majú nárok na diety? Ak majú nárok na diety, tak aké? S obedom alebo bez?

Toto je ťažké posudzovať, záleží hlavne od zamestnávateľa, ako rieši náhradné voľná. Ak ich preplácate pri čerpaní náhr. voľna, t.j. posudzujete ako keby pracoval, tak majú nárok na mzdu. Ak ich vyplácate v tom mesiaci, kedy pracovali nadčas, tak hodiny nebudú mať preplatené.

Nárok na cest. náhrady im nevzniká, lebo náhradné voľno je osobným voľnom zamestnanca, nie služobnou cestou, aj keď je preplácané mzdou. (Obdobne je to pri nároku na stravný lístok - pri čerpaní náhr. voľna na str. lístok nie je nárok, lebo zamestnanec neodpracoval min. 4 hodiny v ten deň.)

My sme mali podobný prípad - zamestnanci išli do Prahy, SC trvala od pondelka do piatka. Oni tam ale zostali do nedele a vrátili sa domov v nedeľu večer. Náhrady dostali za po. - piatok, za sobotu a nedeľu nemali nárok na náhrady, ale cesta späť sa im preplatila, lebo to by sme im prepatili aj keby išli domov v piatok.

Ak to však nechcete komplikovať a zamestnávateľ by s tým súhlasil, môžete im kľudne dať stravné a vreckové aj za dni, kedy čerpali náhradné voľno, nič vám v tom nebráni. Všetko záleží na vzájomnej dohode.
Tatiana19
13.09.06,08:12
Čo sa týka tej spotreby PHM, tak tomu stále nerozumien. Mohol by si mi to vysvetliť na tomto príklade:
zamestananec ide vlastným motorovým vozidlom do Prahy, jeho cesta vyzerá takto:
6.8 Hlohovec-Kúty 140 km, Kúty-Praha 275 km a 11.8 späť
Predložil mi pokladničný doklad v CZK, kde 1 l stál 32,9 CZK. Ako vypočítam náhradu za spotrebu PHM, keď neviem koľko stojí 1 l na Slovensku. Stiahnem si to zo stránky Slovnaftu?
Ďakujem všetkým, čo sa mi to snažia vysvetliť.
Táňa
Chobot
13.09.06,08:22
Čo sa týka tej spotreby PHM, tak tomu stále nerozumien. Mohol by si mi to vysvetliť na tomto príklade:
zamestananec ide vlastným motorovým vozidlom do Prahy, jeho cesta vyzerá takto:
6.8 Hlohovec-Kúty 140 km, Kúty-Praha 275 km a 11.8 späť
Predložil mi pokladničný doklad v CZK, kde 1 l stál 32,9 CZK. Ako vypočítam náhradu za spotrebu PHM, keď neviem koľko stojí 1 l na Slovensku. Stiahnem si to zo stránky Slovnaftu?
Ďakujem všetkým, čo sa mi to snažia vysvetliť.
Táňa

Je to veľmi jednoduché. § 15 hovorí:

"Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti."

Čiže v Tvojom prípade prejazdili na Slovensku 2x140 = 280 km a v zahraničí 2x275=550 km. Je to viac ako 350 km, teda za 550 km majú nárok na náhradu v CZK. Cenu PHM v CZK Ti predložili, cenu v SKK si zistíš tu:

http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm

V tej dobe, kedy boli na SC bola cena 42,80 SKK. Teraz už len stačí prepočítať udanú spotrebu skutočnou spotrebou v litroch za cestu na SK a v CR a vynásobiť cenou PHM. Nezabudni na náhradu 6,20/km.
Tatiana19
13.09.06,08:27
:eek: :eek: :eek: Joooj toľko otázok naraz....

Podľa správnosti by malo byť: 600 - 240 = 360 plus vreckové 30 CZK (5%zo 600), spolu 390 CZK. Ale nechápem, čo je to krátenie o 25%?

Uveď, koľko hodín boli v CR, môj výpočet vychádzal z doby SC viac ako 12 hodín.

"Ešte by som mala otázku: zamestananec bol v Prahe 1 deň u lekára na priepustku, má nárok na diety a vreckové?" - tomu nechápem celkom dobre. To akože si zobral v práci jeden deň voľna a išiel do Prahy k lekárovi? Tak to nie je považované za SC, pretože tam išiel súkromne.

Ak však boli na SC napr. 2 týždne v Prahe a jeden deň mu bolo zle a v rámci služobky išiel k lekárovi, tak má nárok na náhrady, lebo to bolo v rámci SC. Jedno je posudzovať nárok na cestovné náhrady a druhé je nzda za výkon práce počas SC. Ak by nepracoval, tak by nemal nárok na mzdu, ale podľa ZP návštevy lekára sú preplatené náhradou mzdy. Takže upresni, ako to bolo.

A ešte jedna otázka: zamestananci si vybrali náhradné voľno (zostali v Prahe), ktoré si predtým nadrobili. Ten deň sa berie ako keby boli v práci a majú nárok na diety? Ak majú nárok na diety, tak aké? S obedom alebo bez?

Toto je ťažké posudzovať, záleží hlavne od zamestnávateľa, ako rieši náhradné voľná. Ak ich preplácate pri čerpaní náhr. voľna, t.j. posudzujete ako keby pracoval, tak majú nárok na mzdu. Ak ich vyplácate v tom mesiaci, kedy pracovali nadčas, tak hodiny nebudú mať preplatené.

Nárok na cest. náhrady im nevzniká, lebo náhradné voľno je osobným voľnom zamestnanca, nie služobnou cestou, aj keď je preplácané mzdou. (Obdobne je to pri nároku na stravný lístok - pri čerpaní náhr. voľna na str. lístok nie je nárok, lebo zamestnanec neodpracoval min. 4 hodiny v ten deň.)

My sme mali podobný prípad - zamestnanci išli do Prahy, SC trvala od pondelka do piatka. Oni tam ale zostali do nedele a vrátili sa domov v nedeľu večer. Náhrady dostali za po. - piatok, za sobotu a nedeľu nemali nárok na náhrady, ale cesta späť sa im preplatila, lebo to by sme im prepatili aj keby išli domov v piatok.

Ak to však nechcete komplikovať a zamestnávateľ by s tým súhlasil, môžete im kľudne dať stravné a vreckové aj za dni, kedy čerpali náhradné voľno, nič vám v tom nebráni. Všetko záleží na vzájomnej dohode.


Čo sa týka toho krátenia: zamestnávateľ má práco krátiť diety ak to povaha práce dovoľuje t.j. ak je zamestnanec dlhšie v zahraničí. Neviem presnú citáciu. Takže náš šéf sa rozhodol krátiť diety o 25 %, preto to krátenie. Časové pásno je nad 12 hodín, lebo zamestnanci sú v Prahe 2 týždne. Takže vreckové je 30,- CZK (5% zo 600,- CZK) a je jedno či majú diety krátené a či majú poskytnuté obedy alebo raňajky. Už tomu chápem!:p !!! Ak by boli v pásme 6-12 hodín tak by vreckové bolo 15,- CZK (5% z 300,- CZK) a tiež je jedno, či mali poskytnutý obed.

Ešte by som mala otázku: zamestananec bol v Prahe 1 deň u lekára na priepustku, má nárok na diety a vreckové?" Ako som už písala, zamestnanci sú v Prahe 2 týždne, takže 1 deň išiel k zubárovi. Z tvojej odpovede mi je jasné, že nárok na diety a vreckové má. Ale bez krátenia za obed, kedže na ňom nebol, správne????

Ďakujem, začínami mi konečne myslieť. Ja, keď čítam tie zákony a potom príde prax som trochu mimo. Ale keď mi to niekto vysvetlí, tak to potom už viem.
Táňa
Chobot
13.09.06,08:39
Čo sa týka toho krátenia: zamestnávateľ má práco krátiť diety ak to povaha práce dovoľuje t.j. ak je zamestnanec dlhšie v zahraničí. Neviem presnú citáciu. Takže náš šéf sa rozhodol krátiť diety o 25 %, preto to krátenie. Časové pásno je nad 12 hodín, lebo zamestnanci sú v Prahe 2 týždne. Takže vreckové je 30,- CZK (5% zo 600,- CZK) a je jedno či majú diety krátené a či majú poskytnuté obedy alebo raňajky. Už tomu chápem!:p !!! Ak by boli v pásme 6-12 hodín tak by vreckové bolo 15,- CZK (5% z 300,- CZK) a tiež je jedno, či mali poskytnutý obed.

Aha, takže on využil možnosť, ktorú dáva § 13 ods. 6):

"(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %."

a preto im to krátite o 25%. Potom ale celý výpočet musí začínať tými krátenými čiastkami, teda nebude sa brať ako základ denný nárok, ale denný nárok krátený o 25%:
a) 450 CZK
b) 225 CZK
c) 112,50 CZK

Potom aj krátenie za obed bude: 450-180 (40% zo 450) = 270 stravné

Vreckové zostáva nezmenené, lebo na to krátenie podľa ods. 6 nevzťahuje, čiže za celý deň to bude 30 CZK, spolu nárok 300 CZK.


Ešte by som mala otázku: zamestananec bol v Prahe 1 deň u lekára na priepustku, má nárok na diety a vreckové?" Ako som už písala, zamestnanci sú v Prahe 2 týždne, takže 1 deň išiel k zubárovi. Z tvojej odpovede mi je jasné, že nárok na diety a vreckové má. Ale bez krátenia za obed, kedže na ňom nebol, správne????

Áno, ak nemal poskytnutý obed, tak mu stravné nekrátiš.


Ďakujem, začínami mi konečne myslieť. Ja, keď čítam tie zákony a potom príde prax som trochu mimo. Ale keď mi to niekto vysvetlí, tak to potom už viem.
Táňa

Nie je to ťažké. len si treba pozorne prečítať znenia paragrafov a dávať pozor, v ktorých prípadoch sa na ktorý konkrétny článok odvoláva.
jenny7
03.10.06,07:24
Ahojte, mám len kontrolnú otázku: keď sa vyúčtuváva cesťák do zahraničia a prac. cesta bola len v sobotu a pondelok mi zamestnanec dal vyúčtovanie, aký kurzom na vyplatenie náhrad mám brať do úvahy??? Kurz z piatka alebo z pondelka, kedy mi dal vyúčtovanie? Ďakujem za názory.
Chobot
03.10.06,07:36
Ahojte, mám len kontrolnú otázku: keď sa vyúčtuváva cesťák do zahraničia a prac. cesta bola len v sobotu a pondelok mi zamestnanec dal vyúčtovanie, aký kurzom na vyplatenie náhrad mám brať do úvahy??? Kurz z piatka alebo z pondelka, kedy mi dal vyúčtovanie? Ďakujem za názory.

Táto otázka je často zadávaná na porade a niekedy sú pochybnosti, ktorá alternatíva je správna. Ani ja nie som na 100% presvedčený, že to má byť deň zúčtovania (vyplatenia) náhrad, ale robí sa to tak a myslím, že sa to aj dá zdôvodniť.

Pozri si môj príspevok č. 15, kde som to trochu rozobral z hľadiska zákonov v tejto diskusii:

http://www.porada.sk/t25238-zahranicny-cestovny-prikaz.html#post306333