Naďa
23.11.04,14:31
Klient odoberá tovar z Poľska. Do účtovníctva ich dávam podľa kurzu NBS platného v deň vystavenia fa. Obyčajne tieto fa hradí v hotovosti ten istý deň. Teraz bol dlžný za viac faktúr a uhradil cez korunový účet istú sumu, do ktorej by sa malo zmestiť niekoľko dlžných faktúr. Túto sumu komerčná banka prepočítala na eurá.
Môj problém spočíva spočíva v tom, že neviem, ako teraz s úhradami.
Mám ku korunovej faktúre priradiť korunovú úhradu a nezohľadňovať kurzy? Ak mám zohľadňovať kurzy, tak ktoré? Faktúra je PLN, zaúčtovaná je v Sk, úhrada je odpísaná z účtu v Sk, prepočítaná je na Eurá.
Mám z toho guláš.
babenko1
24.11.04,13:00
Ja to robím takto:
došlá FA... zaúčtujem ju v zahraničnej mene, zadám kurz..a program mi to prepočíta automaticky na Sk
úhrada FA ... uhrádzam ju podľa kurzu banky, kedy bola úhrada realizovaná
a potom interným dokladom zúčtujem kurzový rozdiel
Katarína STR
25.11.04,09:50
babenko1 :

aj ja to tak robím, keď mi príde FA z krajín EU, tak davam 2 kurzy. Jeden si nastavím kôli DPH - samozdanenie /dátum vystavenia faktúry/ a druhý kurz dávam kôli skladu - dátum prijatia tovaru. V knihe faktúr vidím aj slovenskú menu aj zahraničnú.

Keď ju potom uhrádzam, v mojom programe je to jedno, či to uhrádzam zo slovenského účtu, EURO účtu, alebo z účtu USD.

Keď tú FA uhrádzam cez banku, lebo v hotovosti len zadám tú sumu, ktorou som tú FA uhradila a to je všetko. Môj program si sám vystaví interný doklad a potom mi ho ukáže a nechá ma , aby som si ho skontrolovala - či je správne zaúčtovaný a hotovo.

Aby som si tieto kurzové rozdiely oddelila od ostatných interných dokladov, číslovanie mám KURZ/001 ...

Otázka :
Kôli čomu je tá úhrada zo slovenského účtu prepočítaná na EURÁ ?
Podľa mňa je to uhradené zo slovenského účtu, FA by som uhradila v slovenskej mene.
Ale zahraničnú FA by som nahrala v PLZ a prepočítala kurzom na SK.
A tým pádom ti vzniknú kurzové rozdiely.

1. FA PLZ prepočítaná na SK napr. 100,- PLZ kurz 8,- = 800,- Sk 131,501/321
2. Úhrada zo slovenkého účtu 850,- SK 321/221
3. Interný doklad - strata 50,- Sk 563/321
Naďa
25.11.04,11:41
Moji klienti boli veľmi zlatí. Boli dlžní za viacero faktúr niečo cez milióna Sk za tovar z Poľska. Príkaz na úhradu dali na 500 tis. z Sk z bežného účtu a povedali, nech to zúčtujem oproti niektorým faktúram, pre ktoré sa rozhodnem. V účtovníctve majú faktúry prepočítané na Sk, úhrada z účtu odišla v Sk. Zatiaľ som to vyriešila všetko v našej mene.

Trochu tŕpnem, pretože úhrada išla mimo republiky a banka 500 tis. prepočítala na eurá. Rozmýšľam, či mi to neurobí nejakú galibu. Preto tá otázka.
karbanová
25.11.04,18:16
Plne súhlasím s Katarínou.Musia sa použiť dva kurzy jeden pre učt. dátum prijatia tovaru a druhý pre DPH dátum vystavenia faktúry/samozdanenie pri nadob.tovaru z krajín EU/.Jasné že vždy kurz NBS. Vzniknutý kurzový rozdiel po uhradení fá treba účtovať ako kurz.zisk ú.663 alebo stratu na ú.563.