ToJeJedno
12.04.20,09:48
Zdravim, mate niekto skusenost ako sa da pouzit drevokazna huba ako dekoracia? Nasli sme v hore par peknych kuskov a rad by som ich pouzil v altanku, alebo pristresku- ako ich opracovat, cim natriet (lak/lazura, atd..)? Pripadne nejaky web kde to niekto riesi pre inspiraciu. Dakujem.
buchač
12.04.20,09:25
Najlepšie je opracovať ručne.
Nedoporučujem natierať smolou...

Inšpirácii na nete do aleluja...
Ale šak nech ti poradí podliak...on je prevelice múdry, šak je manager.
veronikasad
12.04.20,10:39
Juraj, este aj cez sviatky musíš rypat?
buchač
12.04.20,10:55
veronikasad (Dnes 12:39) Juraj, este aj cez sviatky musíš rypat?
====================
Sviatky hore - sviatky dole...NIE JA som prvý začal, ALE bodliak si otvoril nevymyté pysky.
Si myslí, že keď sa bol vyspovedať, tak mu bude odpustené ? Holt, také niečo platí v kostole, ale ja určité veci nenechávam len tak.

...a apropó...mám zopár nápadov, ako sa dajú tieto drevokazné huby použiť ako dekorácia. Pár týchto húb čaká na svoje miesto.
...no práve kvôli podliakovi svoje rozumy nedávam.
veronikasad
12.04.20,11:46
Temu nezakladal Bodliak, ked nechceš radit, nereaguj.
sito
12.04.20,12:46
Veronika, bodnúť, rypnúť, synonymá.

Takže pre nich. :D

https://www.youtube.com/watch?v=uqbogtTuA5U
misoft
12.04.20,13:34
Nie som na to odborník, ale dávnejšie som také čosi videl - spracovával to ako drevotriesku. Tá huba vo vnútri nie je homogénna. Čím je "staršia" tým viac drevnatie.
Ten, u ktorého som to videl - jednoducho opracoval časť, ktorá bola k stromu - zarovnal (pri brúsení je nutná ochrana očí, nosa, úst - dosť práši), nechal preschnúť a potom nalakoval bezfarebným lakom na drevo - niekoľko vrstiev. Ako spomínal - prvá bola dosť riedka, aby sa to nasiaklo aj do vnútra a spevnilo to, Až po dokonalom zaschnutí šli ďalšie vrstvy.
Nehodí sa ako polička (možno na drobné predmety), ale ako dekorácia vynikne. Dá sa potom vŕtať ako do dreva (ale pomaly), pripevniť závesy, očká a povesiť.
Ak ju chceš len ako dekoráciu - je lepšie si pod ňu dať nejaký podklad napr. z polaminátovanej lamely, dosky. Na laminát by nemali šancu sa prípadné výtrusy zachytiť.

Ono sa nezdá, ale aj takáto stará drevokazná huba (akoby vyhynutá) má v sebe aj výtrusy a keby sa nezabránilo (nasiaknutím tým lakom) ich vytrúseniu - nakazí aj podklad, na ktorom si ju povesíš a začne jej nový životný kolobeh.