jaxom
13.04.20,15:30
Dobry den

V sukromnej firme pracujem 11 rokov na TPP. Roky som si myslel, ze som v 2. stupni narocnosti a nejako som sa nezaujimal o to ci by mi mala automaticky stupnut mzda, lebo bola vzdy nad minimalnu a dostal som raz za cas odmenu.

Avsak teraz sa zamestnavatel rozhodol, ze v tejto korona situacii, znizi plosne mzdu na 80 %, lebo niesu ziadne zakazky. Tak som si dnes po rokoch znova precital zmluvu. Zistil som, ze som v 3. stupni narocnosti. Aj napriek tomuto zisteniu som dostaval v minulom roku nad minimalnu mzdu. Stupne som neriesil, a pamatal som si medialnu minimalnu mzdu. Proste som to nesledoval. Teraz, keby to bolo o 20 % menej, by mzda klesla pod pod minimalnu z minuleho roka. Zamestnavatel nam umoznil home office. Pracujeme rovnako dlho a stale za pocitacom. Akurat z toho nema zisk, kedze predrabame.

Od januara sa zvysila minimalna mzda. Zamestnavatel si to nevsimol, alebo to ignoruje. Vsetci ostatni maju totiz od 800 hrubej mzdy a ja iba 730. Samozrejme mi doposial vyplaca minulorocnu mzdu a nezvysil mi na/nad aktualnych 812. Este som ho na to neupozornil. Chcem sa naprv pripravit.

- Ako mam postupovat?
- Mam narok na doplatenie minimalnej mzdy za prve 3 mesiace roka?
- Mam nejaky problem, ked bola nizsia a mam to aj na vyplatnej paske?
- Ked bude po mne chciet podpisat dodatok k zmluve, ktory uz avizoval, tak moze byt mzda nizsia od minulej alebo tohtorocnej minimalky?
- Moze mi v dodatku znizit triedu narocnosti, aj ked sa nezmenil druh prace?
veronikasad
13.04.20,14:51
Pises o zakladnej mzde, alebo hrubej vrátane prémií a odmien?
veronikasad
13.04.20,14:52
Kolko zamestnancov na firma? Mate kolektivnu zmluvu alebo aspon zastupcu zamestnancov?
jaxom
13.04.20,18:57
Hruba mzda samozrejme, ktora je v uvedena vo vyplatnej paske. Odmeny neratam. Nestoja za zmieku. Po rozratani by to bolo max 10 za mesiac v cistom.
jaxom
13.04.20,19:02
Kolektivna ani zastupca nieje. To by som napisal. Je nas tak odhadom 20.
Zuzanka_ba
14.04.20,13:42
- Ako mam postupovat?
Zalezi aj od toho, co je tvojim cielom a co si ochotny riskovat. Moze sa stat ze na pisomne vyzvy zamestnavatel zareaguje tak ze s tebou skonci pracovny pomer.. a nasledne sa mozes okrem nevyplatenej mzdy sudit aj o neopravnene ukoncenie pracovneho pomeru. Asi zalezi od vztahov so zamestnavatelom, myslis si ze sa jedna o umyselne konanie alebo na teba "zabudol"?
Pises ze ti doposial vyplaca minulorocnu mzdu - kolko vyplat ti este dlzi a kedy sa k nim dostanes.. co sa stane ak ho upozornis ze momentalne ti nevyplaca zakonny narok na minimalnu mzdu.
Mozes urobit asi toto
1) Pisomna vyzva zamestnavatelovi na doplatenie mzdy vzhladom na minimalne mzdove naroky -tymto by som zacala v prvom rade.
2) Ak nebude reagovat doplatenim, obcianske sudne konanie s navrhom na vydanie platobneho rozkazu. Toto je nastroj ktorym sa (teoreticky) mozes dostat ku svojim peniazom. Ak ziskas pravoplatne rozhodnutie mas v ruke exekucny titul.
3) Podanie na inspektorat prace - IP by mohol zamestnavatela popotahovat, avsak nepomoze ti k ziskaniu doplatenia mzdy.
4) Podanie trestneho oznamenia - podobne ako IP
5) Okamzite skoncit pracovny pomer

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/311/20200404

§ 69
(1)
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
[...]

b)
zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
[...]


(3)
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4)
Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.



- Mam narok na doplatenie minimalnej mzdy za prve 3 mesiace roka?
Ano, mas. Premlcanie narokov nastane po 3 rokoch. Takisto aj o mzdu ktoru ti dlzi z minuleho roka sa mozes uchadzat na sude.


- Mam nejaky problem, ked bola nizsia a mam to aj na vyplatnej paske?
Problem nemas ty, ale zamestnavatel. Pracovnu zmluvu s prilohami o zaradeni do 3. skupiny, aj vyplatne pasky mozes vyuzit na dokazovanie svojich narokov. Dobre je ze nejake vyplatne pasky mas :)


- Ked bude po mne chciet podpisat dodatok k zmluve, ktory uz avizoval, tak moze byt mzda nizsia od minulej alebo tohtorocnej minimalky?
Nepodpisuj. Stava sa ze zamestnavatel napise do zmluvy priamo aktualnu minimalnu mzdu a pri rocnom zvyseni neurobi dodatok ku zmluve. Tym sa vsak nestraca narok zamestnanca na aktualnu min. mzdu.


- Moze mi v dodatku znizit triedu narocnosti, aj ked sa nezmenil druh prace?
Nepodpisuj. Zaradenie druhov prace do stupnov narocnosti nie je nejako taxativne dane, tzn. neexistuje katalog druhov a k tomu priradene prisluchajuce stupne. Zamestnavatel je povinny zaradenie vyhodnotit sam. Nespravne zaradenie sa da namietat na IP.

K tej minimalnej mzde: Porovnavas zakonnu vysku podla svojho stupna zaradenia s tym co ti zamestnavatel realne vyplatil. Zapocitavaju sa aj bonusy a dalsie zlozky. Napr. niekto moze mat zakladnu mzdu 400 eur a mesacne pohyblivu zlozku 500 az 1000 eur, takato mzda je OK lebo zamestnanec dostane mesacne 900 az 1400 eur (ak teda pracoval cely mesiac.)


https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2007/663/
Co sa nezapocitava:
Pri výpočte doplatku podľa odseku 1 sa do dosiahnutej mzdy zamestnanca nezahŕňa mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu, mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce; do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a hodiny neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.
jaxom
14.04.20,14:19
"Pises ze ti doposial vyplaca minulorocnu mzdu"
Tym som myslel, ze vsetko mi vyplatil, ale este v tomto roku nezdvihol mzdu.

Mne skor zalezi na tom, aby mi neklesla mzda. Uz takto mi skoro nic nezostane. To ze mi 3 mesiace nevyplatil ten rozdiel ma az tak netrapi. Sudit sa unas nema vyznam. Doporuceny list tiez nema vyznam, nakolko casto nestihme lehotu prevzatia na zltom papieriku. Vo firme je minimalne a ani postu co dostane na stol si necita niekolko mesiacov, ak vobec. Vsetky kontroly pravdepodobne uplatil. Respektive nemal problem s pokutou.

Dakujem za radu.