DAJANKA81
14.04.20,09:18
Dobrý deň,tak po dlhom pátraní,prečo mi nejde odoslať DP,som sa dopátrala,že mám neplatné certifikáty,pretože mi ich asi ani nenahrali.Dnes ma z policie vyhodili,že si to mám nahrať sama,že oni také veci teraz vôbec nerobia,aj ked na stránke majú napísané,že to robia.Vie mi niekto poradiť kde a ako to mám urobiť? Preklikala som všetky odkazy,no nič som nenašla.Dakujem
Žabinka
14.04.20,07:49
http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=elektronicky-podpis-na-elektronicky-obciansky-preukaz-si-uz-mozno-bezplatne-vyziadat-aj-cez-internet

Každý, kto sa rozhodne používať elektronický podpis, od dnešného dňa môže získať potrebné certifikáty na jeho tvorbu online cez internet. Dosiaľ to bolo možné len osobnou návštevou policajných pracovísk dokladov. Podmienkou však je, aby bol váš elektronický občiansky preukaz aktivovaný bezpečnostným osobným kódom /BOK/. Aktiváciu BOK možno urobiť len na polícii.

Ministerstvo vnútra v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby /NASES/ sprístupnilo novú verziu aplikácie pre eID, pomocou ktorej dokážete požiadať o všetko potrebné pre e-podpis cez internet.

Po prihlásení občianskym preukazom /zadaním BOK/ aplikácia eID klient automaticky zistí stav certifikátov – ak ich používateľ nemá, alebo sú neplatné, ponúkne ich vydanie.

Aktualizácia softvéru na čipe občianskeho preukazu prebehne cez zabezpečený komunikačný kanál, sami si nastavíte PIN k elektronickému podpisu a tiež PUK, pomocou ktorého v prípade potreby dokážete PIN odblokovať. Systém vám v ďalších krokoch vydá tri typy certifikátov:

-kvalifikovaný certifikát pre e-podpis budete používať pri podpisovaní v elektronickom prostredí, e-podpis je rovnocenný s vlastnoručným podpisom v klasickom papierovom úradnom styku;
-certifikát pre vytváranie zdokonaleného e-podpisu;
-šifrovací certifikát, ktorý využijete na dešifrovanie komunikácie určenej výhradne vám.

Nová služba funguje zatiaľ len pre operačný systém Windows, verzie pre ďalšie operačné systémy spustíme čoskoro.

Aktuálna verzia aplikácie pre eID spolu s ostanými ovládačmi pre elektronický občiansky preukaz je k dispozícii aj na https://eidas.minv.sk/TCTokenService/download/ vrátane používateľskej príručky.

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete elektronický podpis prestať používať, môžete ho online zrušiť pomocou elektronickej služby, ktorá funguje už niekoľko rokov. Obnoviť si ich môžete kedykoľvek bezplatne online pomocou novej služby.

Slovenská republika v minulom roku hromadne zrušila tristotisíc elektronických podpisov z dôvodu ich potenciálnej zneužiteľnosti, ktorú odhalil tím etických hackerov z Masarykovej univerzity v Brne. Od 31. októbra vydávame bezpečnejšie typy certifikátov, v súčasnosti ich na elektronické podpisovanie používa 130-tisíc držiteľov. Všetky elektronické služby poskytované štátom nájdete na www.slovensko.sk (http://www.slovensko.sk).
DAJANKA81
14.04.20,07:53
všetko mám nainštalované,prihlásiť cez bok sa mi dá,certifikáty mám neplatné,no nikde mi nepíše možnosť aktualizovat ani nahrat nové
CHIC
14.04.20,08:06
DAJANKA81
14.04.20,08:29
Ďakujem,všetko toto mám naštudované,no mne sa nedá spustiť ponuka certifikátov ani jedným sposobom
Žabinka
14.04.20,08:30
daj to ako samostatnú odpoveď, tu sa to stratí..;)
Žabinka
14.04.20,08:31
aký máš operačný systém..
ivka70
14.04.20,08:32
Aky windows a aky prehliadac pouzivas?
DAJANKA81
14.04.20,08:38
windows 7,opera
Žabinka
14.04.20,08:41
klik ľavým tlačidlom myši na Zobraziť skryté ikony -na dolnej lište vľavo (aspoň ja to tam mám :) ) , nájdeš tam Aplikácia pre EID, myšou sa postavíš na túto ikonu, klikneš pravým tlačidlom myši a po otvorení menu hneď prvé je Vydať certifikáty
DAJANKA81
14.04.20,08:45
keby som to tak mala,tak by bolo super.Ja mám len štart EID a Zrušiť pripnutie na panel úloh
Žabinka
14.04.20,08:47
do mojej odpovede som ti pridala obrázok.. štart EID je iné..
ivka70
14.04.20,09:14
Odporucam vyskusat iny prehliadac, skus IE, pre ten to zvycajne je optimalizovane.
DAJANKA81
14.04.20,09:31
dakujem,už to mám