leon1203
15.04.20,09:47
Dobrý deň , chcem sa opýtať, dnes mi prišlo rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, že mi zamietajú dávku v nezamestnanosti dobrý poistenia boli v celkovom počte 715. V jedinom prípade sa stalo , že mi zamestnávateľ dal jednorázovú dohodu o pracovnej činnosti od 03.5 - 31.05 rozsah odpracovaných hodín 20 , aj ked som odpracovala celý mesiac . ale tým pádom ma pripravil o dávku v nezamestnanosti. Chcem sa opýtať, kedže mi chýba 15 dní , či je možné si to nejak doplatiť v Sociálnej poisťovni, alebo nie.Ďalšia otázka, v podstate v tejto situácii , nemám vôbec žiadny príjem, a pracovné miesta ktoré momentálne sú v ponuke nevyhovujú môjmu vzdelaniu. Ako mám postupovať? Ďakujem
veronikasad
15.04.20,07:53
Počas evidencie na UP už s nárokom na dávku v nezamestnanosti nič neurobíš. Nárok na ňu ti vznikne iba v prípade, ak si nájdeš aj krátkodobé zamestnanie na pracovnú zmluvu, na základe ktorej ťa z evidencie vyradia a po ukončení prac.pomeru sa pôjdeš znovu zaevidovať.

Čo sa týka tej dohodym trvala menej ako mesiac, preto sa považuje za dohodu s nepravidelným príjmom, z ktorej sa neplatí poistenie v nezamestnanosti.

Pre istotu, doplň obdobia poistenia v nez., ktoré ti SP do tých 715 dní započítala.
ivka70
15.04.20,07:57
Bolo by to mozne doplatit, keby si sa pred evidenciou na UP prihlasila na balik poistenia a az po doplateni potrebnych dni sa evidovala na UP.

Teraz by si sa musela z evidencie odhlasit, prihlasit ako dobrovolne poistena osoba, paltit si ZP aj ten balik poistenia v SP a potom sa opatovne evidovat.
Co ma ale hacik, ak sa odhlasis bez udania dovodu, mozes sa evidovat az po nejakom case, treba si zisti po akom.
Jednoduchsie je odhlasienie kvoli najdenemu zamestnaniu, to sa mozes potom evidovat hned.
Napr. skusit (napriek vzdelaniu) vyuzit na 1 mesiac ponuku obchodov, ktora je dnes dost pocetna.

Kedze nemas prijem, mozes skusit poziadat o davku v hmotnej nudzi.
Mila123
15.04.20,07:59
715 dní máš od kedy? ak je to stará doba (4 ročná) stane sa ti, že ti bude aj táto doba prepadávať....
Katy a R
15.04.20,07:59
teraz už s tým nič nespravíš - dalo sa spraviť pred evidenciou ... a bolo treba si lepšie zrátať dni poistenia - tá dohoda nebola chyba zamestnávateľa! kto ju podpísal? ;). treba si pozrieť, aký typ dohody podpisujem - lebo stále platí, že "neznalosť predpisov nikoho ....."
Najlepšie by bolo teraz krátkodobo sa zamestnať - a potom znova evidencia. a v čase núdze zobereiem hocijaké miesto - či? a ak chýba ozaj len 15 dní - to vydržím aj postojačky!
doplnenie: ....
opakujem - žiadne doplatenie! kuk zák o SP:
leon1203
15.04.20,08:04
nie je stará platí mi to lebo v zápatí na to som mala dalšiu Dohodu od 1.6. a tá mi už platila
BXLmiami
15.04.20,08:10
V danom kontexte nerozumiem vete..,,nevyhovujú môjmu vzdelaniu".
Katy a R
15.04.20,08:11
niekto má "veľké oči" - aj keď mu tečie do topánok - a ešte v tejto dobe ;)
ivka70
15.04.20,08:12
Dohoda je este z roku 2016. Veronika ti vysvetlila, ze z takejto dohody sa poistenie v nezamestnanosti neplati.
Z dalsich 4 rokov si nazbierala "len" 715 dni poistenia v nezamestnanosti (posudzuju sa polsedne 4 roky pred evidenciou)? To su necele 2 roky, co si robila dalsie 2 roky? Tiez si bola bez prijmu?
Ak teda rychlo nedoriesis tie dni poistenia, zasa ti budu chybat dalsie, ked dohodu od 1.6.2016 ti uznali.
Lebo cas, ktory sa bude brat do uvahy, sa bude zasa posuvat.
Musis to doriesit do konca maja.
leon1203
15.04.20,08:15
Ja som odfotila prvú dohodu, ktorá mi nebola zarátana neodfotila som ostatné zamestnania, tak chcem vedieť , či platí poistenie v tejto dohode ostatné veci a pracovné zmluvy mám schválene a výpísane, to si myslim že tu nemusím fotiť ..a rok 2016 je 4 roky pred poslednou evidenciou kedže je 2020
ivka70
15.04.20,08:17
Nikto nechcel od teba foto dohody, ale toho vyjadrenia SP., citujem veroniku:Čo sa týka tej dohodym trvala menej ako mesiac, preto sa považuje za dohodu s nepravidelným príjmom, z ktorej sa neplatí poistenie v nezamestnanosti.
leon1203
15.04.20,08:17
Nikto nemá veľke oči...ja sa pýtam na možne doplatenie nie na vaše pripomienky, ak by som chcela pracovať v tých oboroch ktroré sú v ponuke tak tu nepíšem
Katy a R
15.04.20,08:17
leon - ale treba vedieť, z ktorého typu dohody sa platí poistei v N a z ktorého nie! (veronika ti už vysvetlila)
leon1203
15.04.20,08:20
a netečie mi do topánok, tak poprosím chovajte sa slušne...alebo reagujte na iné príspevky ja nie som zvedavá na vaše drzé kecy :)
leon1203
15.04.20,08:21
VED v poriadku to už som sa dočítala...Dakujem
ivka70
15.04.20,08:22
Zaujimave, ze na vsetky odpovede, kde si dostala radu, nereagujes, ale na toto ano .....
naco pises toto: nemám vôbec žiadny príjem, a pracovné miesta ktoré momentálne sú v ponuke nevyhovujú môjmu vzdelaniu. Ako mám postupovať? ked ti do topanok netecie .... skus sa chovat rovnako slusne, ako to vyzadujes od inych ....
Katy a R
15.04.20,08:23
leon - máš pravdu - všetko nájdeš v zákone o SP, resp v ZP .... a vďačne;)
marjankaj
15.04.20,08:24
No doplatiť samozrejme môžeš. V tom ti nikto nemôže zabrániť. Ale nič za to už nedostaneš.
marjankaj
15.04.20,08:30
A už to vyriešila. Vie všetko.:cool:
Mila123
15.04.20,08:31
neznalosť zákona, predpisov ešte neznamená, že ťa zamestnáavteľ pripravil o dávku