Lenamária
15.04.20,21:14
Manžel ruší podnikanie ku koncu apríla 2020.Už dva roky prenajímame s manželom byt.Manžel má z DÚ modrú kartičku a ja tiež.Na DÚ mi v telefonickom hovore povedali, že im má manžel vrátiť tú modrú kartičku.Vôbec to nechápem, pretože v prenájme bytu budeme pokračovať a to Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla bude potrebovať.Nemáte prosím niekto s týmto skúsenosti?Budem vďačná za každú radu. Ďakujem. Lenka
Katy a R
15.04.20,19:28
Zreme ste sa len zle pochopili ???? DIČ ostáva.
Podľa mňa ani netreba nič robiť - DU dostane údaje o ukončení živnosti zo ŽÚ.
Prípadne si to pre istotu ešte over (majú určite aj mailové kontakty)
mike_11
12.11.20,11:10
Prave som volal na DU s tymto problemom, inak maju super infolinku, odporucam tam zavolat ak nieco budete riesit.

Pre doplnenie, riesime situaciu kedy:
Fyzicka osoba vlastni nehnutelnost, ktoru prenajima.
Tato FO ma zaroven zivnost.
Nehnutelnost prenajima fyzicka osoba, nie zivnostnik, tym padom prijmy su pripisovane FO.

Odpoved v skratke: Pri zruseni zivnosti, ak FO pokracuje v prenajme nehnutelnosti, neodovzda karticku s DIC. DIC ostane pridelene FO, ktora uvedie DIC v danovom priznani (to bude vediet uctovnik/cka).

Moje otazky zneli takto:
1. Ak FO prenajima byt, zaroven ma aj zivnost:
- Ma povinnost oznamovat DU ze prenajima byt? > Nie
- Je DIC priradene ku zivnosti zaroven priradene aj ku FO? > Ano

2. Ak FO prenajima byt, ma zivnost a tu zrusi pocas prenajimania (ktore ale pokracuje):
- Co sa udeje s DIC? Po zruseni sa neodovzda karta s DIC na Zivnostenskom urade, DIC ostane priradene FO.
- Ma nasledne FO povinnost informovat DU o prenajme bytu? Nema, je nutne uviest DIC pri danovom priznani.
veronikasad
12.11.20,11:12
Živnostník je platitelom DPH?