Ivča
16.04.20,12:33
Pracovníčka bola na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa - do 15.03.2020 a podala si žiadosť o predĺženú rodičovskú dovolenku. Dňa 04.04. dostala rozhodnutie že jej nebola priznaná predĺžená rodičovská dovolenka, tak od 16.03.2020 do 31.03.2020 bola na neplatenom voľne. Od 01.04.2020 požiadala o ošetrovné (nárok uplatnený počas krízovej situácie). Dňom skončenia poberania ošetrovného bude ukončený pracovný pomer dohodou s uvedenou pracovníčkou. Bude jej preplatená nevyčerpaná dovolenka za obdobie MD. Bude mať z tejto dovolenky odvody do SP, alebo vzniknú len odvody do ZP a do SP za zamestnávateľa - rezervný fond, keďže nebude mať v tom mesiaci vyplatenú mzdu a teda žiadny vymeriavací základ.
Ďakujem.
ivka70
16.04.20,10:39
preco ste jej nedali cerpat dovolenku v tie dni, alebo nepoziadala spatne o OCR od 16.3.?
Bude mat vobec teraz po neplatenom volne narok na osetrovne?
Mila123
16.04.20,10:55
druhá možnosť od 16 03 2020 žiadať o očr
Ivča
16.04.20,13:20
Najprv som jej dala dovolenku od 16.03., ale keďže som už bola v mesiaci apríl, zadala som to spätne, za február a marec mala v mesačnom výkaze do SP vyčíslené kal. dni a sociálna poisťovňa ma hneď kontaktovala, že pokiaľ sú tam vyčíslené dni, musí byť aj odvod. To sa mi nedalo urobiť už spätne. Pýtala sa doktorky že od kedy jej môže spätne vypísať OČR a tá povedala že marec už má uzatvorený, že až od 01.04.
Ivča
16.04.20,13:23
Mzdový program mi urobil tú dovolenku spätne vyplatenú tak, že v mesiaci apríl, keď by mala len celý mesiac OČR, tak nemala odvody z tej vyplatenej dovolenky, len jej urobilo do ZP a do SP úrazové za zamestnávateľa. To ale sociálna poisťovňa nechcela akceptovať.
ivka70
16.04.20,14:55
Ona mala poziadat o ocr spatne od 16.3. kvoli korone, to stale este moze, neplatene volno nie je dobra volba
Cele si jej to dovrzala. Opravte to na tu ocr.
Ivča
18.04.20,17:46
Doktorka jej povedala že sa to už nedá, nechcela jej to už urobiť. Teraz som si všimla že som tam dala zlý dátum. Rodičovská jej skončila 15.2. Takže aj tak by som jej musela vykriť obdobie od 16.2. do 15.3.
ivka70
18.04.20,20:35
No OCR kvoli korona virusu nepotrebuje pri 3 rocnom dietati lekara.... Tam ziada sama priamo SP
Katy a R
18.04.20,21:00
ja teda nechápem celkom - ona má od 16. februára neplatené voľno? (ak teda RD skončila 15.2.? )
Ivča
19.04.20,07:37
Ale až od 16.03. mohla požiadať. A ja som jej potrebovala pokryť obdobie od 16.02. Tým že ona neskoro požiadala o tú predĺženú rodičovskú dovolenku, ja som musela čakať aké bude rozhodnutie a to som sa dozvedela až 4.4., rovno som jej nahodila spätne tú dovolenku ale cez soc. poisťovňu to neprešlo. Musela som to už riešiť len neplateným voľnom. Týždeň som iné nerobila len riešila to so soc. poisťovňou a mzdovým spracovateľom, ale nenašli sme iný spôsob. Pri tom pol roka dozadu hovorila o tom že si požiada o túto rodič. dovolenku (predĺženú) a keď som sa jej potom pýtala kedy o to požiadala, tak mi oznámila že dva dni predtým ako syn dovŕšil tri roky, lebo p. doktorka údajne jej hovorila že to je ešte čas.Určite ma to trápi že to takto dopadlo, ale si myslím že moja chyba to nie je. Len to potrebujem dotiahnuť do konca a hlavne aby to bolo zo strany zamestnávateľa v poriadku.
Ivča
19.04.20,07:38
Áno.
ivka70
19.04.20,10:49
Na 20 dni dovolenky jej cez MD narok na dovolenku vznikol.
Cerpanim dovolenky plus potom ta OCR od lekarky sa to dalo pokryt aj od 15.2. Alebo ste jej mohli rozdelit cerpanie na 1/2 dna dovolenky a 1/2 dna nepkateneho volna, bez odhlasrnia z poistovni.
Mimochodom, tu informaciu si pridala az v komentaroch, v otazke riesis cas od 26.3. :(
Katy a R
19.04.20,10:53
no len či toto sa spätne dá ? A zrejme ani dieťa do žiadneho zariadenia nechodí - takže aj karanténna OČrka asik nie?? či? - môj pesimistický dojem - že už len ukončenie PP ..
Ivča
19.04.20,13:33
Ja som jej tú dovolenku nahodila od februára (v komentároch som to opravila na február lebo som si všimla že v otázke som sa pomýlila v dátume), ale nahodila som to v mesiaci apríl, keď už som mala spracované výplaty za marec, z toho dôvodu som musela robiť opravné výkazy do SP za február aj marec, lebo mi po spätnom zadaní dovolenky od februára uvádzalo v mesačných výkazoch dni, a hneď ma kontaktovali pracovníci zo SP že to takto nemôže byť. Tak som musela dovolenku zrušiť. Na OČR je so synom do 11 rokov.