suma
11.09.06,12:43
Dobrý deň, prosím o radu. Zakúpili sme vstupenky na vystavu automobilov. Vstupenka obsahuje cenu s dph a bez dph, je tam DIČ aj ICO a názov firmy čo vystavu organizovala,nemám fa iba vstupenky. môžem ich dať do nákladov a odpočítať si dph? Sme autoservis a vedieme JÚ. Ďakujem.
Chobot
11.09.06,11:03
Dobrý deň, prosím o radu. Zakúpili sme vstupenky na vystavu automobilov. Vstupenka obsahuje cenu s dph a bez dph, je tam DIČ aj ICO a názov firmy čo vystavu organizovala,nemám fa iba vstupenky. môžem ich dať do nákladov a odpočítať si dph? Sme autoservis a vedieme JÚ. Ďakujem.

Nooo, nezdá sa mi, že by to bol výdavok vynaložený na dosiahnutie príjmov, tudíž nie som si istý, či je to možné dať no nákladov a uplatniť si DPH. Skôr sa mi to zdá, že by to malo byť ako nedaňový náklad.
Ak by to bol poplatok za výstavný stánok, kde by ste pezentovali firmu, to by bolo niečo iné....

Aj keď na druhej strane aj Jozef I má pravdu. Treba si to vedieť obhájiť.
Jozef I
11.09.06,11:11
V prípade, že si dokáže autoservis obhájiť, že na výstave získal nové kontakty s výrobcami automobilov, napr. ze budú nejaký autorizovaný servis pre danú značku alebo niečo pod., tak to je daňovo uznaný náklad a mohla by sa odpočítať aj DPH. Je to len na vás.
Neodsudzoval by som hneď, že by sa vstupenky nemohli uznať do nákladov. My sme výrobná firma a chodíme na výstavy aj do zahraničia, lebo potrebujeme zistiť nové trendy a výrobné postupy. Všetko záleží od obhajoby uvedeného nákladu. ;)
suma
11.09.06,11:44
V prípade, že si dokáže autoservis obhájiť, že na výstave získal nové kontakty s výrobcami automobilov, napr. ze budú nejaký autorizovaný servis pre danú značku alebo niečo pod., tak to je daňovo uznaný náklad a mohla by sa odpočítať aj DPH. Je to len na vás.
Neodsudzoval by som hneď, že by sa vstupenky nemohli uznať do nákladov. My sme výrobná firma a chodíme na výstavy aj do zahraničia, lebo potrebujeme zistiť nové trendy a výrobné postupy. Všetko záleží od obhajoby uvedeného nákladu. ;)

Ďakujem za pomoc, za týmto účelom sme na tú vystavu vlastne aj šli, takže si to dám do nákladov a uvidíme. Pekný deň
Jana Acsová
11.09.06,13:22
Dobrý deň, prosím o radu. Zakúpili sme vstupenky na vystavu automobilov. Vstupenka obsahuje cenu s dph a bez dph, je tam DIČ aj ICO a názov firmy čo vystavu organizovala,nemám fa iba vstupenky. môžem ich dať do nákladov a odpočítať si dph? Sme autoservis a vedieme JÚ. Ďakujem.Vstupenka je málokedy dokladom, z ktorého môžeme odpočítať daň. (Ešte som sa s takou nestretla.) Ale ak tá Vaša obsahuje DKP, t.j. daňový kód pokladnice, čím sa preukáže, že je to doklad vyhotovený ERP (a má ostatné predpísané náležitosti), bolo by možné uvažovať s odpočítaním dane. Inak je DPH podľa môjho názoru pripočítateľná položka k základu dane z príjmov, bez možnosti jej odpočítania.

Zároveň upozorním na skutočnosť, ako ste zakúpili vstupenky? Nie je to vedľajší výdavok pri pracovnej ceste zamestnancov? Ak nie, tak platí postup, ktorý som uvádzala vyššie.
Jana Acsová
11.09.06,13:25
V prípade, že si dokáže autoservis obhájiť, že na výstave získal nové kontakty s výrobcami automobilov, napr. ze budú nejaký autorizovaný servis pre danú značku alebo niečo pod., tak to je daňovo uznaný náklad ... Súhlas. Všeobecne je potrebné preukázať súvislosť s predmetom podnikania daňového subjektu.
alusa783
10.04.12,07:56
ahojte nechcem zakladat novu temu tak sa spýtam tu
mam vstupenky, ako sa píše horevyšie chcela by som ich dat ako nedanové ale
na vstupenkách z čiech je len cena nič viac ani názov firmy, k tomu mam doklad o parkovnom tam zas je všetko okrem rozpísania dph (je tam cena včetne dph 20%) tak isto ako na listku z autobusu, vlaku (tam viem že je to dovolené) ale toto ma metie či sú to vôbec doklady ktoré môžem dať do učtovníctva.
alusa783
10.04.12,11:22
poradí niekto?
Tweety
10.04.12,12:13
ahojte nechcem zakladat novu temu tak sa spýtam tu
mam vstupenky, ako sa píše horevyšie chcela by som ich dat ako nedanové ale
na vstupenkách z čiech je len cena nič viac ani názov firmy, k tomu mam doklad o parkovnom tam zas je všetko okrem rozpísania dph (je tam cena včetne dph 20%) tak isto ako na listku z autobusu, vlaku (tam viem že je to dovolené) ale toto ma metie či sú to vôbec doklady ktoré môžem dať do učtovníctva.
Nepíšeš nič o tom, aké sú to vstupenky, či tie náklady sú počas PC, trošku musíš dať viac info, veštiť z ničoho ešte nikto z nás nevie.
alusa783
10.04.12,15:49
sorry, no bol tam konatel tak možem aj nemusím spravit cestak, ale to parkovné napr. aj tak nepojde do cestaku tam by som uplatnila dph a dala ako danové tie vstupenky dam isto ako nedanové, ak mi teda niekto tu schvali že můžem a aké su to sa presne nedá ani vyčítat z nich asi niečo s elektrotechnikovu (tym padom suvicia s podnikaním ale viac menej sa tým odvetvím nezaoberáme/ potrebujem vediet či tie vstupenky maju splnat dake kritéria ako napríklad doklad z erp alebo faktura aby som ich vobec mohla dat do učta
alusa783
12.04.12,05:26
skusim to inak, vie mi niekto povedat aké náležitosti ma obsahovat vstupenka aby som ju mohla dat do učtovníctva?
alusa783
12.04.12,08:08
? :(
Tweety
12.04.12,08:16
? :(
A pozrela si napr. Zákon o účtovníctve?
§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
Zákon o dph§ 71

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

(6) Ak platiteľ vo faktúre alebo v inom doklade o predaji uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane.

(7) Ak platiteľ uplatňuje osobitnú úpravu podľa § 65 alebo § 66, musí vo faktúre uviesť odkaz na túto úpravu, odkaz na článok 306 alebo 313 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že uplatňuje osobitnú úpravu. Ak platiteľ dodá investičné zlato oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, musí vo faktúre uviesť odkaz na § 67 ods. 3, na článok 346 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že dodáva investičné zlato oslobodené od dane. Ak platiteľ dodá tovar alebo službu, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca tovaru alebo služby podľa § 69 ods. 10, 11 alebo 12, musí vo faktúre uviesť odkaz na § 69 ods. 10, 11 alebo 12, na článok 198 ods. 2 alebo článok 199 ods. 1 písm. d) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je tovar alebo služba dodaná.

(8) Pri zásielkovom predaji je platiteľ povinný vyhotoviť pre zákazníka faktúru s údajmi podľa odseku 2. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je celá platba alebo jej časť prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

(9) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 a dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 je platiteľ povinný do pätnástich dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť doklad. Doklad musí obsahovať náležitosti primerane podľa odseku 2 a na účely tohto zákona sa považuje za faktúru. Platiteľ, ktorému vznikne daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10, je povinný do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť doklad o použití, ktorý musí obsahovať náležitosti podľa odseku 2 písm. a), e), g), h) a i), a tento doklad sa považuje za faktúru.

(10) Ak tovar alebo službu dodáva skupina, uvedie sa vo faktúre ako údaj podľa odseku 2 písm. a) meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne člena skupiny, ktorý dodáva tovar alebo službu, a identifikačné číslo pre daň skupiny.
srska
12.04.12,08:24
skusim to inak, vie mi niekto povedat aké náležitosti ma obsahovat vstupenka aby som ju mohla dat do učtovníctva?a prečo tak? bežne sa to robí tak, že vstupenka je vstupenka a faktúra za predaj vstupeniek je daňový doklad
alusa783
12.04.12,08:44
ja mam len vstupenky žiadnu fakturu, a ten zákon mi moc nepomohol stále som z toho jelen lebo na vstupenke neni ich názov firmy ani adresa ani nič, takže by som povedala že je to kus papiera na zahodenie, ale príde mi to čudné že firma za to zaplatila (nie vela 500KČ a nemôže si to dať ani do nedanových)
Tweety
12.04.12,08:45
ja mam len vstupenky žiadnu fakturu, a ten zákon mi moc nepomohol stále som z toho jelen lebo na vstupenke neni ich názov firmy ani adresa ani nič, takže by som povedala že je to kus papiera na zahodenie, ale príde mi to čudné že firma za to zaplatila (nie vela 500KČ a nemôže si to dať ani do nedanových)
Ak na doklade nič nie je, nemôže to byť teda daňovo uznaný náklad.
alusa783
12.04.12,08:50
ale môžem ho dat do učtovníctva ako nedanový? kedže neobsahuje žiadne náležitosti podla zakona o učtovnictve?
Tweety
12.04.12,08:51
ale môžem ho dat do učtovníctva ako nedanový? kedže neobsahuje žiadne náležitosti podla zakona o učtovnictve?
Ak bol zaplatený z firemných peňazí, tak to musíš nejako zaúčtovať. V tomto prípade ako nedaňový náklad.
alusa783
12.04.12,08:55
ďakujem (som si nebola istá či to môže ist aspon ako nedanové kedže na tej vstupenke skoro nič neni len cena a blbosti)