mandala
11.09.06,06:41
Všetkým prajem pekné ránko.:) Poraďte mi prosím v nasledujúcej veci: jeden známy je zamestnancom nemenovanej organizácie ale zároveň má aj živnosť, z ktorej má príjem. Zamestnávateľ platí miesto neho odvody. On ako živnostník tiež musí mesačne platiť odvody?! Ja viem, možno je to banálna otázka, ale ešte som sa s takýmto nestretla. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.:(
katkaj
11.09.06,05:10
Všetkým prajem pekné ránko.:) Poraďte mi prosím v nasledujúcej veci: jeden známy je zamestnancom nemenovanej organizácie ale zároveň má aj živnosť, z ktorej má príjem. Zamestnávateľ platí miesto neho odvody. On ako živnostník tiež musí mesačne platiť odvody?! Ja viem, možno je to banálna otázka, ale ešte som sa s takýmto nestretla. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.:(

Záleží od jeho príjmu a odkedy má živnosť. Pokiaľ má živnosť od tohto roku tak zdravotné platiť nemusí a budúci rok pri ročnom zúčtovaní si vypočíta či má preplatok alebo nedoplatok. SP platiť tiež nemusí. K 30.6.2007 odovzdá na SP výpis z daňového priznania za rok 2006 a pokiaľ neprekročí za rok 2006 12-násobok minimálnej mzdy tak nebude musieť platiť. Ale ak prekročí tak od 1.7.2007 začne platiť do SP.

Je tu toho na porade na túto tému popísaného veľa tak si skús vyhladať viac príspevkov.

PS: a ešte jedna poznámka. Zamestnávateľ neplatí miesto neho odvody ale z jeho príjmu platí odvody ktoré sú zákonne dané.
Braňo
11.09.06,05:12
V závislosti od jeho príjmu z podnikania sa však môže rozhodnúť platiť mesačne preddavky na zdravotné poistenie - aby nemal veľký nedoplatok pri ročnom zúčtovaní.
davee
11.09.06,11:21
Ahojte,
zalozil som si zivnost popri zamestanani a neviem kde a ake velke odvody mam platit, ma na vysku tychto odvodov skutocnost, ze som zamestnany a zamestnavatel za mna plati vsetky odvody? A co dane, stale plati ze ak nemaM ZA ROK PRIJEM 78 000 , neplatim z toho dan. Musim sa ist prihlasit do zdravotnej a socialnej poistovne?

DAkujem pekne za info
Zita4
11.09.06,11:32
Ahojte,
zalozil som si zivnost popri zamestanani a neviem kde a ake velke odvody mam platit, ma na vysku tychto odvodov skutocnost, ze som zamestnany a zamestnavatel za mna plati vsetky odvody? A co dane, stale plati ze ak nemaM ZA ROK PRIJEM 78 000 , neplatim z toho dan. Musim sa ist prihlasit do zdravotnej a socialnej poistovne?
DAkujem pekne za info
Musíš sa prihlásiť ako SZČO do zdravotnej aj do soc. poisťovne.
Odvody sa posudzujú zvlášť z prac. pomeru a zvlášť zo živnosti.
Daň sa posudzuje spolu zo všetkých príjmov, t.j. zamestnanie + SZČO spolu.
endrju
11.09.06,11:32
Odporúčam pred založením novej témy najprv hľadať. Táto otázka je v tejto porade zodpovedaná už viac krát.

Napríklad:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=31569&highlight=odvody+SZ%C8O

Pri hľadaní som použil "kľúčové" slová "odvody SZČO". ;)