anet
18.04.20,11:11
Dobrý deň,
som osamelá matka bez pomoci rodiny či príbuzných. Do 30.4.2020 som ešte zamestnancom štátnej a.s., zmluva mi bola už 2 krát predĺžená, takže by mi mali dať zmluvu na dobu neurčitú. Zamestnávateľ sa rozhodol mi z dôvodu COVIDu zmluvu ukončiť. Zatiaľ mi to moja nadriadená oznámila len telefonicky, medzi rečou, asi vám nemusím hovoriť, že som zostala dosť otrasená. Ako matke samoživiteľke s 6 ročnou dcérou, sa mi v hlave okamžite spustil kolotoč myšlienok, ako uživím dcéru, kde nájdem v tejto situácii nové zamestnanie s vyhovujúcou pracovnou dobou, kam dám dcéru počas letných prázdnin a pod.
Úspory mám minimálne, na skromné prežitie tak max. 2 mesiacov. Naposledy som pracovala včera, teraz už zostávam s dcérou na OČR.
Nárok na dávku v nezamestnanosti nemám, chýba mi cca 59 dní poistenia v nezamestnanosti (aby som splnila podmienku 730 dní v posledných 4 rokoch).
Z verejne dostupných článkov som sa dočítala o nejakej jednorázovej podpore pre rodiča samoživiteľa, ale nič bližšie, napr. kde a ako požiadať.
Prešla som si aj nejaké články pána Mihála, ale neviem si to v hlave nejako poskladať.
Budem vďačná za akúkoľvek radu, prípadne odkaz čo by som mohla urobiť, aby som dokázala preklenúť túto veľmi náročnú životnú situáciu.
Katy a R
18.04.20,09:16
ak si nejako nevyriešiš zamestnanie - keď by si aj na krátku dobu niečo našla?? (aj dohoda s pravidelným príjmom by bodla), tak ešte sa mi zdá celkom vhodné dobrovoľné poistenie v SP - tie dva mesiace (možno menej) by si hádam zvládla ? či ? a až potom evidencia - a bol by nárok na dávku. No a potom si budeš kľudnejšie môcť hľadať vhodnejší PP.
doplnenie už po skončení PP:
Takže vieš si presne zrátať dobu poistenia - sa ti počíta len PP a ak bola dohoda s pravidelným príjmom. Vieš si to pozrieť na výplatnej páske, či si platila odvod- poistné v nezamestnanosti z tej dohody v roku 2017. Ak nie - toto pozri: https://www.socpoist.sk/individualny-ucet-poistenca-jnu/67168s ... a hľadaj si krátkodobú brigádu s pravidelným príjmom - teraz sú ponuky - veď by ti tam možno stačilo ísť raz za týždeň (možno aj menej? ). Lebo dobrovoľné poistné mesačne (celý balík) je minimálne 180 eur !
anet
18.04.20,09:56
Katy a R, dobrá rada, aj nad tým som rozmýšľala. Ale ako na to? Mám sa od 1.5. prihlásiť na dobrovoľné poistenie? Koľko sa teraz platí? Môžem počas dobrovoľného poistenia poberať OČR, nakoľko budem s dcérou doma. Budem vôbec platiť poistenie, keď je pandemická situácia?
Proste v hlave mám množstvo otázok a začínam mať v tom chaos.
veronikasad
18.04.20,10:58
Doteraz si nebola na OCR z titulu zatvorenia zariadenia?
anet
18.04.20,11:09
Striedavo, v práci a na OCR. Tento týždeň som mala čerpať OCR a potom ist zase do prace. Ale tak uz nepojdem, lebo nadriadena mi volala s tym, ze koncim a ze sa mam rozhodnut ci zostanem na OCR, alebo pojdem na PN, alebo si budem cerpat staru dovolenku. Dovolenku si chcem nechat logicky preplatit, kazde euro mi pomoze.
Mila123
18.04.20,11:52
nie som si istá, ale nepomôže ak by po prepustení zo zamestnania išla na očr (bez evidenncie na UP) a na druhý deň sa išla prihlásiť na dobrovoľné poistenie vrátane nemocenského a keď bude poberať nemocenské neplatí dobrovoľné, je to tak?
Mila123
18.04.20,11:53
a ak bude pokračovať korona možno sa jej podarí chýbajúcu dobu dobehnúť...
anet
18.04.20,13:13
Ste skvelé a určite sa v tom viete orientovať lepšie ako ja. Preto som sem napísala, lebo som presvedčená, že nájdete nejaké riešenie. Viac hláv, viac rozumu. Okrem toho ja fakt nedokážem nejako triezvo uvažovať. Vždy keď mám pocit, že bude lepšie, navalí sa na mňa niečo ďalšie. Vopred ďakujem.
Mila123
18.04.20,13:15
ale moje tvrdenie si overte, alebo počkajte ozvú sa skúsenejšie "kolegyne",,,,,,opatrujte sa, hlava hore, ešte tak nebolo zle aby nemohlo byť horšie
Katy a R
18.04.20,13:23
No v prvom rade si to ujasni so šéfkou a so zamestnaním. Ak sa dá - tak s PNkou by si to mohla natiahnuť - vysvetli jej situáciu - že ti chýbajú 2 mesiace poistenia. ja by som nielen ošetrovné, ale aj to čerpanie dovolenky brala ... len nech PP trvá - a čo najdlhšie! Dobrovoľne sa prihlásiš až potom - ak už nebudeš mať povinné nemocenské poistenie - teda PP. (súbežne nemôže byť) . A v lete už môžeš oberať dávku v nezamestnanosti.
veronikasad
18.04.20,13:29
Davka osetrovne je vyššia a teda aj vyhodnejsia ako davka v nezamestnanisti. Osetrovne nie je casovo obmedzene, mozes ho poberat pocas celej doby uzatvorenia predskolskeho zariadenia.

Informuj sa na infolinke SP ci pocas poberania osetrovneho moze bežať subezne aj dobrovolne poistenie. Neda sa platit samostatne. Musis sa prihlasit na cely balik poistenia, mesacna platba z minimalneho vymeriavacieho zakladu je cca 178€. Prihlasit sa treba na reg.liste fyzickej osoby.
Mila123
18.04.20,13:34
a nezabudni si dať aj poistenie v nezamestnanosti, a zisti si, či cez poberanie očr si od platieb oslobodená
anet
18.04.20,15:41
So šéfkou sa nedohodnem, zmluvu mám do 30.4. na dobu urcitu, takze urcite ziadne predlzenie o 2 mesiace mi neda. Ani nemoze, uz som mala 2 x predlzenu zmluvu, takze ak by som pracovala so súhlasom zamestnavatela, presla by som na dobu neurcitu. Musim najst ine riesenie.
anet
18.04.20,15:47
Mila123, ďakujem. Viem, že stres je najhorší nepriateľ. Ja dúfam, že sa nájde riešenie.
anet
19.04.20,09:17
Už začínam uvažovať triezvejšie. Vlastne poistenie v nezamestnanosti sa prerušuje počas PN, či OČR. Ja už som bola počas pandémie 2 x s dcérou na OČR, teraz budem zase, tak mi vlastne bude chýbať viac dní na splnenie podmienky 730 dní poistenia v nezamestnanosti.
Zostáva mi dúfať, že buď sa zmení zákon a táto pandemická doba sa bude zarátavať do dní na nárok dávky v nezamestnanosti, alebo si doplatiť tie dni ako dobrovoľný platca. Uvažujem správne? Ešte je tu tretia možnosť, že sa mi podarí zamestnať, ale kam s dcérou počas leta :(
veronikasad
19.04.20,09:19
Neprerušuje, poistenie v nezamestnanosti trvá, len pre výpočet dávky je vylučitelná doba.
Prerušuje sa len pri "obyčajnej" OČR-ke, ak trvá viac ako 10 kal.dní.
Katy a R
19.04.20,09:27
nestresuj - kým ti PP trvá - tak trvá aj poistenie. No a ak teda v tomto starom PP nič neporiešiš - tak to - čo už som písala .
anet
19.04.20,09:44
veronikasad, tak mi to prosím ujasni. Ak som bola napr. z dôvodu pandémie v marci týždeň na OČR, ráta sa mi celých 31 dní? Či pre výpočet dávky v nezamestnanosti sa mi bude rátať len 26 dní (keďže som bola 5 dní s dcérou doma)? A ak pôjdem teraz od pondelka na PN (podľa kolektívnej zmluvy mi to prepláca zamestnávateľ lepšie 10 dní) bude sa mi toto obdobie rátať do nároku na dávku v nezamestnanosti?
Katy a R
19.04.20,09:46
ešte raz - kým PP trvá - máš aj poistenie! teda do 30.4.
Mila123
19.04.20,09:48
no pre upresnenie, 31 dní v 3/2020 z dôvodu pandémie si nemohla byť......ale ako obe dievčatá píšu, ak si nemala neplatené voľno, a očr dlhšiu ako 10 dní, t.j. od 11 dňa sa ti prerušuje, ale ak toto nie je dĺžka PPV je tiež doba poistenia pre UPSVaR pre prípadnú dávku v nezamestnanosti
anet
19.04.20,10:43
Školky uzavreli 16.3. vtedy som bola týždeň na OČR, nie dlhšie ako 10 dni. Potom bola nejaka novela, ucinna od 23.3. ze rodicia budu poberať OCR aj po 10 dnoch v case pandemie. Ja som ale dlhsie na OCR nebola. Potom bola zase nejaka novela tusim 4.4. Ja sa priznam, ze ja to uz nejako podrobnejsie nesledujem, nemala som doteraz dovod.
veronikasad
19.04.20,10:56
Pises o PN v aprili. Odkedy? Predtym si pisala o OCR...lebo zamestnavatel plati prvých 10 kal.dni len ak trva prac.pomer. Potom odstupuje PN do SP, ktora vyplaca nemocenske...
veronikasad
19.04.20,10:59
Obdohie PN aj cele obdobie pandemickej OCR pocas trvania prac.pomeru sa zapocitava do obdobia poistenia v nezamestnanosti.
anet
19.04.20,13:47
Chcela by som ist od pondelku 20-29.4.
anet
19.04.20,13:48
Od 30.4. by som bola na pandemickej OCR a 1.5. sa musim prihlasit na UPSVaR. Mám sa hned prihlasit aj na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, ci az ked skonci pandemia?
veronikasad
19.04.20,13:56
Pocas pandemickej ocr ta na UP nezaeviduju.
anet
19.04.20,15:08
Som zmatena, vraj sa mam prihlasit elektronicky.
veronikasad
19.04.20,15:15
ano, dá sa prihlásiť elektronicky, začiatkom mesiaca som prihlasovala susedu.
anet
19.04.20,15:23
Takze, obdobie zamestnania sa mi cele zapocitava do obdobia pre davku v nezamestnanosti. Od 1.5. sa prihlasim na UPSVaR elektronicky a ked skonci pandemia si doplatim dobrovolne poistenie v nezamestnanosti aby som mala narok na davku. Uvazujem spravne?
Staci ak si doplatim len chybajuce dni z min. vymeriavacieho zakladu?
A ak nahodou otvoria skolky, tak vlastne mozno by som si nasla novu pracu, lenze narok na dovolenku mat nebudem, a skolka cele leto otvorena nebude.
veronikasad
19.04.20,15:30
Neuvažuješ správne, chýbajúce obdobie musíš mať doplatené predtým ako sa zaeviduješ na UP. Niekolkokrát sme ti to tu písali. Samotné poistenie v nezamestnanosti sa doplatiť nedá, musíš celý balík najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu, alebo najmenej na dva mesiace sa zamestnať na dohodu.
anet
19.04.20,15:41
Soc.poist uvadza baliky dobrovolneho poistenia, ja by som brala 1. Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti z min. vymeriavacieho zakladu.
Takze skonci mi zmluva a ja sa prihlasim na dobrovolne poistenie, a az ked doplatim chybajuce dni, prihlasim sa na UPSVaR?
veronikasad
19.04.20,15:43
ano, len si vopred prever či je možné prihlásiť sa na tento balík, keď budeš poberať ošetrovné.
anet
19.04.20,15:55
Ďakujem Vám veľmi pekne. A ak by som bola od platieb oslobodena, bude sa mi to ratat?
veronikasad, ak by bola pandemicka OCR do septembra ako sa hovori, tak o.k., mam nejaky prijem na prezitie. Ja sa obavam prave toho, ze zrazu v juni otvoria skolky a co dalej. Dcera je predskolacka, chodi do skolky na dedine, ktora je otvorena len 2-3 tyzdne a potom kam ju dam na zvysok letných prazdnin? Nemam peniaze na to aby som jej platila cele leto denny tabor.
Nechcem aby ma niekto lutoval, len sa snazim najst sposob ako vyriesit moju zivotnu situaciu.
anet
01.05.20,16:42
Tak, obtelefonovala som soc.poistovne, aj napisala dotaz.
Aj ked mi ukoncili zmluvu v dobe urcitej, narok na pandemicku OCR mam.
Prihlasit sa ako dobrovolne poistena osoba v nezamestnanosti sa normalne moze, nie som oslobodena od uhrad, normalne treba platit.
Na dávkach v nezamestnanosti pani ale nebola velmi ochotna a napomocna ... chcela som len vediet presnejsie kolko mesiacov, dni, mi chyba aby som pripadne mala narok na davku v nezamestnanosti.
Prosim pomozete?
Rata sa mi do obdobia posledných 4 rokov aj dohoda o vykonani prace 30.9.-31.12.2017?
potom som bola v SP prihlasena ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, ale aj som sa neskor zaevidovala na UPSVaR od 14.3.2018-9.9.2018
vyradena som bola na zaklade pracovného pomeru od 10.9.2018
veronikasad
01.05.20,18:59
choď osobne do SP a vybav si GRID kartu, cez ktorú si vieš pozrieť všetky obdobia poistenia (dôchodkové, nemocenské, poistenie v nezamestnanosti )
Katy a R
01.05.20,19:24
doplnenie k poistnému
anet
01.05.20,20:58
Z dohody som platila poistenie v nezamestnanosti. Len neviem ci som mohla byt medzitým evidovana na UPSVaR, inak si to viem zratat. Do SP je min. 178,02 eur a + aj do ZP.
anet
01.05.20,21:02
Vybavim, len teraz neviem ci sa da ist osobne do SP.
Katy a R
02.05.20,11:32
tak OK - zrátaj všetky dni - všetky info sú na stránke - aj o ordinačných hodinách, aj kontakty - že dopredu zavolať. trvanie poistenia nemusí byť vkuse☺ a počas poberania dávky (korona očr-ky) by sa poistné do ZP nemalo plati- ale radšej over .