Danah12
19.04.20,12:08
Dostal som od zamestnávateľa potvrdenie o vykonaní RZ, aj vo výplatnej páske som mal dorovanie RZ v mesiaci 02/20, išiel si si vypýtať potvrdenie na darovanie 2% daní a účtovníčka ma odbila zákonom:

zákon 67/2020 Z.z.
§ 22 Poukázanie a použitie podielu zaplatenej dane z príjmov
(1)
Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov30) daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonal ročné zúčtovanie, ktorého lehota na podanie uplynie počas obdobia pandémie, možno podať do konca druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.
(2)
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť potvrdenie o zaplatení dane na účely poukázania podielu zaplatenej dane z príjmov podľa osobitného predpisu31) najneskôr do 15. dňa druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie spôsobom podľa osobitného predpisu.32)
(3)
Počas obdobia pandémie môže každý prijímateľ podielu zaplatenej dane33) podiel zaplatenej dane použiť aj na pomoc pri zmiernení negatívnych následkov pandémie.

Ale prečo, keď moje RZ bolo vykonané mám čakať na skončenie pandémie? Neprepadnú moje 2% dane? Aj prijímateľovi by to pomohlo. Ďakujem
Katy a R
19.04.20,10:27
neprepadnú... zamestnávatelia majú čas na vydanie potvrdení.
Ale keď si tam už bol, mohla ti ho dať. - že prečo? - to sa tu darmo pýtaš, jej sa bolo treba opýtať.
Dominicka366
29.04.20,04:06
čiže lehota na darovanie 2% je tiež predlžená, neplatí že len do 30.4.?
vicktor
30.04.20,05:15
Toto aj mna zaujima.
Uz su tu odpovede, ze 2% sa mozu poukazat aj neskor, aj Minister to povedal v telke, ale zatial som nedostal odpoved kde je to napisane.
Riesil sa iba odklad pre firmy, ze Rocne yuctovanie nemusi spravit do stanoveneho terminu (15. marec?), ale ze 30. april pre 2% sa odstuva, to je zamlcane.
OK, da sa domysliet, ze by sa mohol v takom pripade posunut, ale co ked firma Rocne zuctovanie spravila vcas, akurat nedala Potvrdenie?
Mozeme len dufat, ze to DU v tomto chaose neodmietne.
zlatka.b
30.04.20,05:37
v prvom príspevku je citovaný zákon 67/2020 z.z. § 22 ods. 1 - vyhlásenie o poukázaní dane možno podať do konca druhého mesiaca po skončení pandémie.
vicktor
30.04.20,05:47
A co v pripade, ak to nebolo POCAS, ale PRED?
Zrejme zmena neplati, ale stare terminy ano.
Katy a R
30.04.20,06:19
o čom viktor píšeš? - aký zbytočný problém? - vari bol 31.marec 2020 PRED?