MS77
11.09.06,12:59
Ahojte, prosím o radu
dodavateľ nám vystavil fakturu s datumom 31.8., dátum zdanitelneho plnenia 18.7., a skutočny datum dodania bol 21.7., faktura nam prišla 4.9.
Urobím správne ak za 7/06 podám dodatočné, s tým že na prepočet použijem kurz 21.7. týmto dňom mi vznikla daňová povinnosť, a právo na odpočítanie dane uplatním v 8/06, použijem kurz 31.8.?
Som z toho nejak domotaná
MS77
11.09.06,18:11
prosím, vie mi niekto pomôcť??? :-((
Milan Benka
12.09.06,04:23
Ahojte, prosím o radu
dodavateľ nám vystavil fakturu s datumom 31.8., dátum zdanitelneho plnenia 18.7., a skutočny datum dodania bol 21.7., faktura nam prišla 4.9.
Urobím správne ak za 7/06 podám dodatočné, s tým že na prepočet použijem kurz 21.7. týmto dňom mi vznikla daňová povinnosť, a právo na odpočítanie dane uplatním v 8/06, použijem kurz 31.8.?
Som z toho nejak domotaná

Vznik daňovej povinnosti:
§20

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Teda 15.8 v uvedenom prípade. Do DP uvediete v 08/2006


Právo na odpočítanie dane:
§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§51
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


Teda uplatniť právo môžete takisto v 08/2006.
MS77
13.09.06,09:37
Dakujem, pomohli ste