M3G
02.06.04,16:58
Už ste niekto zistili, dokedy a kde sa máme registrovať na DPH v Rakúsku, ak sme prepravná spoločnosť a ak preprava začína v Rakúsku a končí v SR a faktúrujeme pre Rakúšana?

Zaregistrovať pre DPH sa musíme ihneď alebo až po dovŕšení určitého obratu, t.j. 35.000 EUR?
Fajdy
02.06.04,17:35
V Rakúsku sa zahraniční platitelia registrujú v Graci. Dôležité je vedieť, či si odberateľ prepravu objednal pod svojim IČ pre DPH, alebo sa jedná o neplatcu.
M3G
02.06.04,17:46
Vďaka
Keď si objednal pod svojim IČ ..ATUXXXXXXXX, t.j. je objednávateľ je platiteľ DPH v Rakúsku, treba sa aj vtedy registrovať, nemám pravdu?
Faktúru potom vystavujeme s Rakúskou DPH a v Grazi aj podávame daňové priznanie. Viete mi poradiť aj nejaký url odkaz na Graz-dane?
Jozef Mihál
02.06.04,18:37
M3G -
dovolím si pripomenúť môj elaborát na linke
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=62

Asi ste ho ešte nečítali, tak Vás poprosím, skúste si nájsť čas, lebo som zvedavý na Vaše pripomienky.

Ale k veci.

Slovenský prepravca vykoná prepravu pre rakúskeho podnikateľa, registrovaného pre daň v Rakúsku, preprava je z Rakúska na Slovensko. V tomto prípade je miesto dodania služby RAKÚSKO. Slovenský prepravca fakturuje službu, kde služba NIE JE PREDMETOM DANE. Rakúsky podnikateľ sa "samozdaní" v Rakúsku.
Slovenský prepravca sa v Rakúsku evidovať NEMUSÍ.
M3G
02.06.04,22:38
Ďakujem pán Mihál, vďaka Vám sa mi začína konečne ujasňovať celý zákon o DPH.
Z Vašeho notabene som si zatiaľ pozrel prepravu, ešte sa k tomu neskôr po poriešení akútností vyjadrím.Zatiaľ mi nie je jasné, kde presne sa mám dočítať o povinnosti registrácie v členských krajinách únie. Zatiaľ som sa o tom dočítal väčšinou v komentároch, ktoré až doteraz neboli dosť dobré a výstižné.

Ešte ma napadlo, aby sme nezabudli na faktúrach bez DPH uvádzať všetky náležitosti podľa §72 t.j. aj paragraf podľa ktorého uplatňujeme oslobodenie od dane.
kira
04.06.07,07:08
Prosím Vás zas jedna doprava a to : dopravca SR-platca DPH vykonal dopravu pre odberateľa ČR-neplatiča z ČR do Nemecka. Ako vystaviť faktúru?Potrebovala by som poradiť. Ďakujem
ALBO
04.06.07,07:48
Prosím Vás zas jedna doprava a to : dopravca SR-platca DPH vykonal dopravu pre odberateľa ČR-neplatiča z ČR do Nemecka. Ako vystaviť faktúru?Potrebovala by som poradiť. Ďakujem
Miesto dodania je česko,§16/1.Ak ide o podnikateľa neplatiča, musíte si od neho (alebo na stránkach českej porady alebo DU) zistiť , či u nich platí to isté ako u nás § 69/2. Podľa tohto §, ak by situácia bola obrátená, by sa tu čech nemusel registrovať ale DP by sa preniesla na slováka-peplatiteľa, ktorý by si objednal prepravu zo slovenska do nemecka od českého platiteľa. Takže čech by fakturoval bez DPH. Malo by to platiť aj naopak ale to treba preveriť.
jajko50
04.06.07,08:16
Slovenska firma vykonala pre neplatiča z ČR, takže podľa toho by mala slov. firma vzstaviť fa. s DPH. Miesto dodania služby Slovensko.??
kira
04.06.07,08:25
Slovenska firma vykonala pre neplatiča z ČR, takže podľa toho by mala slov. firma vzstaviť fa. s DPH. Miesto dodania služby Slovensko.??

Preprava z ČR do Nemecka
kira
04.06.07,08:56
Mne to vy chádza §15/3 a my by sme sa mali registrovať v ČR za platcu! Prosím rýchlo mi to vyvráťte, lebo neviem čo s tým.
Vladimír Ozimý
04.06.07,09:02
preprava je z Čr do nemecka to jest miesto dodania je ČR...to jest podľa mňa v takomto prípade ani u nás ani v ČR neprechádza podľa mňa povinnosť na odberateľa to jest slovenská firma by sa mala registrovať v ČR na finančnom úrade Praha 1
kira
04.06.07,09:06
preprava je z Čr do nemecka to jest miesto dodania je ČR...to jest podľa mňa v takomto prípade ani u nás ani v ČR neprechádza podľa mňa povinnosť na odberateľa to jest slovenská firma by sa mala registrovať v ČR na finančnom úrade Praha 1

Ja musím len súhlasiť, bohužiaľ neviem čo mi z toho vyplýva- ako postupovať, ja musím najneskôr zajtra vystaviť faktúru. Ak niekto vie nech poradí. Ďakujem vopred
Vladimír Ozimý
04.06.07,09:33
nič iné len zavolajte si na tento finančný úrad oni sú tam docela v pohode oni vám presne povedia čo treba spraviť...a vlastne dňom registrácie si začnete uplatňovať dph v ČR uplatňovať na vstup a na výstup...
kira
04.06.07,09:58
Neradi by sme sa registrovali v ČR kôli tomuto prípadu, nedá sa ináč? Vystaviť FA bez dph s odvolaním sa na lenivosť?!
Vladimír Ozimý
04.06.07,10:01
hehe...no pozrite sa pokiaľ ste tam neni registrovaní tak nemajú na Vás dosah :)