jued
11.09.06,13:24
Chcela by som sa Vás opýtať, dočítala som sa, že zamestnávateľ môže zamestnancovi prispieť na rekreačný pobyt z prostriedkov sociálneho fondu. Tento príjem pre zamestnanca je oslobodený od 01.01.2006 od dane. Stačí ak mi zamestnanec predloží doklad o zaplatení ubytovania, nakoľko na rekreáciu išiel mimo cestovnej kancelárie a tento mu v plnej výške preplatím? Alebo to platí len pre rekreačné pobyty cez cestovné kancelárie.
Braňo
11.09.06,11:41
Ak jeho tvorba sociálneho fondu je po odrátaní príspevku na stravu dostačujúca, tak to tak to tak môže byť.
jued
11.09.06,11:58
Ak ten zamestnanec bol na rekreácii v celou rodinou, ale na doklade o zaplatení nie ne písané pre koľko osôb bolo ubytovanie poskytnuté, je tam iba suma za ubytovanie. Môže to zamestnávateľ v tomto prípade uhradiť v plnej výške?
Braňo
11.09.06,12:03
Mám pocit, že ročná tvorba sociálneho fondu nestačí na pokrytie takýchto nákladov. Vychádza Ti (brutto mzda*0,006)-príspevok na stravu na pokytie?
Pri brutto mzde 500000 ročne je ročná tvorba SF iba 3000 SKK (ak nemáš vyššiu tvorbu).
Denda
11.09.06,12:10
Ak ten zamestnanec bol na rekreácii v celou rodinou, ale na doklade o zaplatení nie ne písané pre koľko osôb bolo ubytovanie poskytnuté, je tam iba suma za ubytovanie. Môže to zamestnávateľ v tomto prípade uhradiť v plnej výške?
Dávam do pozornosti tento príspevok:http://www.porada.sk/showpost.php?p=271436&postcount=90

Ak sa jedná o finančný príspevok na rekreáciu tak ten od dane oslobodený u zamestnanca nie je.
Chobot
11.09.06,12:14
Chcela by som sa Vás opýtať, dočítala som sa, že zamestnávateľ môže zamestnancovi prispieť na rekreačný pobyt z prostriedkov sociálneho fondu. Tento príjem pre zamestnanca je oslobodený od 01.01.2006 od dane. Stačí ak mi zamestnanec predloží doklad o zaplatení ubytovania, nakoľko na rekreáciu išiel mimo cestovnej kancelárie a tento mu v plnej výške preplatím? Alebo to platí len pre rekreačné pobyty cez cestovné kancelárie.

Myslím, že svoje tvrdenie opieraš o § 5 ods. 7 písm. d) zákona o dani z príjmov:

"d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),"

Z tohto článku to však nie je také jednoznačné, že príspevky zamestnávateľa na rekreačné účely sú oslobodené od dane.

Táto téma sa na Porade už párkrát rozoberala a jednoznačné stanovisko sme nenašli. Nebudem to znovu rozpisovať, ale pozri si v tejto téme:

http://www.porada.sk/t24472-zamestnanec-podiely-zo-zisku.html

môj príspevok č. 10 a na neho nadväzujúce príspevky, zistíš, že to nie je také jednoduché.
Denda
11.09.06,12:20
Oslobodené by boli, keby si zamestnávateľ toto rekreačné zariadenie napr. u cestovnej kancelárii prenajal a toto zariadenie by poskytol svojim zamestnancom, ale nie formou finančného príspevku.
GABRIELA
14.09.06,10:17
Prosím Vás, dostali sme faktúru nasledovného znenia:
Na základe Dohody o poskytnutí zľavy Vám faktúrujeme finančnú čiastku na poskytnutie zľavy pri nákupe vstupeniek do bazéna pre zamestanancov firmy XXX pre obdobie 18.8.06-31.12.06

Časť tejto faktúry ide zo zisku a časť zo SF. Dostali sme sa do debaty s právničkou či je toto poskytnutie športového zariadenia a teda oslobodené od dane zamestanaca.
Zdaňovať alebo nezdaňovať?


Priznám sa že ja aj lístky na nejaký koncert, prípadne výlet na Agrokomplex( autobus + lístky ) stále dávam zdaňovať, pretože mi to nepríde ako poskytnutie a použitie nejakého zariadenia , tak ako je to v § 5 odst.7 písm. d) ZDP.

Nezdaňujem len napr.prenájom telocvične, kde mi to je jasné.

Ďakujem
Chobot
14.09.06,11:13
Prosím Vás, dostali sme faktúru nasledovného znenia:
Na základe Dohody o poskytnutí zľavy Vám faktúrujeme finančnú čiastku na poskytnutie zľavy pri nákupe vstupeniek do bazéna pre zamestanancov firmy XXX pre obdobie 18.8.06-31.12.06

Časť tejto faktúry ide zo zisku a časť zo SF. Dostali sme sa do debaty s právničkou či je toto poskytnutie športového zariadenia a teda oslobodené od dane zamestanaca.
Zdaňovať alebo nezdaňovať?


Priznám sa že ja aj lístky na nejaký koncert, prípadne výlet na Agrokomplex( autobus + lístky ) stále dávam zdaňovať, pretože mi to nepríde ako poskytnutie a použitie nejakého zariadenia , tak ako je to v § 5 odst.7 písm. d) ZDP.

Nezdaňujem len napr.prenájom telocvične, kde mi to je jasné.

Ďakujem

Fakticky vy, ako firma, dáte zamestnancom peniaze, za ktoré si kúpia tie zľavnené lístky na plaváreň. Takže to majú ako príjem. Akurát že im ich nevyplatíte fyzicky, ale rovno dostanú lístky.

Takže to by som zdaňoval - tú zľavnenú čiastku.
GABRIELA
14.09.06,11:20
Ďakujem za názor.
Ja sa na to pozerám tiež tak a naša právnička tiež.
Len ma zrazilo, že v príspevkoch bolo uvedené že napr. lístky do posilovne nie sú zamestnancom zdaňované . Pokiaľ by tam bola faktúra za prenájom posilňovne zamestnávateľom , tak súhlasim že by som nezdaňovala, ale lístky by som asi tiež zdanila. Zľava na lístky mi tiež nepríde ako poskytnutie zariadenia.
Samozrejme že som hľadala možnosť ako to nezdaniť.
Denda
15.09.06,07:35
Prikladám časť z pokynu DRSR ohľadne podobného prípadu aj keď v praxi si naozaj neviem predstaviť formu prenájmu plavárne pre bežných malých zamestnávateľov.

PS: možno je to niekedy aj o forme fakturácie:cool:
Chobot
18.09.06,08:03
Prikladám časť z pokynu DRSR ohľadne podobného prípadu aj keď v praxi si naozaj neviem predstaviť formu prenájmu plavárne pre bežných malých zamestnávateľov.

PS: možno je to niekedy aj o forme fakturácie:cool:

Myslím, že je to jasné a zrozumiteľné. Je síce pravdou, že niektoré formy poskytovania výhod sú takto znevýhodnené tým, že sa zdaňujú (napr. tá plaváreň: Ak zamestnávateľ prenajme plaváreň, tak zamestnanci to majú nezdanené, ak však preplatí lístky, tak je to zdanené), ale podľa môjho názoru autorovi zákona neišlo o to, aby to bolo spravodlivé týmto smerom.

Išlo o to, že z hľadiska zdanenia je hodnota nepeňažného (alebo aj peňažného) plnenia v prípade preplatenia lístka jednoznačná - základom dane je hodnota lístka. Naopak, v prípade prenájmu plavárne nie je možné vypočítať (aalebo len ťažko), akú hodnotu návštevou plavárne dostane zamestnanec, preto je to od dane oslobodené.
sojana
06.11.06,07:26
Malá otázočka: Je možné z prostriedkov SF nakúpiť k Vianociam kolekcie a dať ich zamestnancom? /Problém je v tom, že SF sa u nás tvorí len na papieri, účtujeme o ňom v PÚ. Už je tam výška cca 10000,-. Ale majiteľ sa k čerpaniu nejako nemá. Mohlo by sa to riešiť takto alebo akým spôsobom?/ Ďakujem!:)
Tweety
06.11.06,07:31
Malá otázočka: Je možné z prostriedkov SF nakúpiť k Vianociam kolekcie a dať ich zamestnancom? /Problém je v tom, že SF sa u nás tvorí len na papieri, účtujeme o ňom v PÚ. Už je tam výška cca 10000,-. Ale majiteľ sa k čerpaniu nejako nemá. Mohlo by sa to riešiť takto alebo akým spôsobom?/ Ďakujem!:)Je možné okrem iného tento fond použiť aj na nákup kolekcií. Iba pripomínam, že každá kolekcia pre zamestnanca bude jeho zdaniteľným príjmom.