Peter Takács
23.04.20,10:47
lujza.j
23.04.20,08:54
Lavú
Žabinka
23.04.20,09:15
pravú..:D
Tweety
23.04.20,09:18
Nikde v zákone nie je určené, z ktorej strany. Je to na dohode susedov. Jeden môže ľavú, druhý pravú alebo jeden z nich obe.(ak sa nedá dohodnúť) Ten, ktorý susedov nemá, tak ak chce oplotiť, musí aj tak obe strany.
Katy a R
23.04.20,09:19
ja by som strednú ... len mi nedalo ;) - že na odľahčenie
lujza.j
23.04.20,09:38
No mna caka lavá....a xy ludi mi,ze lava....ked by som bola posledna v rade tiez lava...mne lava dava logiku....:D
Žabinka
23.04.20,09:48
my sme v gr robili plot z pravej strany, lebo sused na to kašľal, a bol spadnutý..
lujza.j
23.04.20,10:15
Ja momentalne kaslem na cast laveho ..tiez spadnuty....suseda je v pohode......keby to bolo par metrov ....
Katy a R
23.04.20,10:59
luj - veď aj ste dobrí susedia - resp nemáš nejakého zlostného psa - tak plot netreba;)
comodo
23.04.20,11:33
Odstráňme ploty ! Budeme mať k sebe bližšie :- )
buchač
23.04.20,11:57
Predsa žiadnu...nemusíš nič.
Ale ak sa rozhodneš, tak budeš finančne uhrádzať tú, ktorú budeš stavať.
Snáď len nie susedovie...či ?


Hm...slovenčina na slovíčko.

Hradiť alebo Ohradiť ?
Jedno je výraz finančný - platba.
Druhé je výraz technický - výstavba plota.

P.S.:
...a včul daj správnu odpoveď na tak fantasticky koncipovanú otázku.
buchač
23.04.20,11:59
Katy a R (Dnes 12:59) luj - veď aj ste dobrí susedia - resp nemáš nejakého zlostného psa...
======================
Pes by bol aj v poriadku...to len panička je prudká. ;) :D
Žabinka
23.04.20,12:01
:D
lujza.j
23.04.20,13:56
:---:D
Pacilo sa mi minuly tyden...debata cez plot aj suseda a jej dcera....a ze de sme boli cez šibacku....hovorim sak doma....."adolf" nam dal stopku....
pavol54
23.04.20,14:03
dievčatá ešte sa dohodnite či stojíte čelom k parcele alebo máte parcelu za chrbtom, lebo niekedy je pravá ľavá a naopak
lujza.j
23.04.20,14:46
Paló....ja mam obcas problem..ze kera je kera...ale tutok je to lava...aj chlap povedal:D:Dtak potom to musi byt lava..neé
pavol54
23.04.20,14:57
opakujem ak sa postavím chrbtom k pozemku mám hranicu po ľavej ruke ale ak sa obrátim potom mám tú istú po pravej ruke preto je podstatné postavenie osoby
Peter Takács
22.05.20,11:47
Nakoniec som si aj tak musel nájsť odpoveď sám. Rakúske právo za cisára pána jasne určovalo, ktorú stranu plota vybudoval, alebo dal vybudovať a potom hradil /uhrádzal odborníkovi/ majiteľ pozemku. Bola to pravá strana od vchodu na pozemok. Takéto zvykové právo sa udržiavalo aj v Uhorsku. V našej obci, kde majú susedia drobné záhradky, sa dodržuje dodnes. Teraz samozrejme neplatí žiadne právo, alebo platí právo silnejšieho. Plot nie je, alebo sú ploty dvojmo, alebo sa strieľajú so susedom, ktorý má na svojom pozemku 4 metrový nepriehľadný trojitý plot / kedysi boli také na raketovej základni./ a tieni susedovi pri sadení.
buchač
22.05.20,12:11
Peter Takács (Dnes 13:47) Nakoniec som si aj tak musel nájsť odpoveď sám. Rakúske právo za cisára pána jasne určovalo, ktorú stranu plota vybudoval, alebo dal vybudovať a potom hradil /uhrádzal odborníkovi/ majiteľ pozemku. Bola to pravá strana od vchodu na pozemok.
Teraz samozrejme neplatí žiadne právo
==============
- Šikovný...nech ti to ostane.
- Rakúske právo zatočilo teda poriadne s cigánmi...a dnes si títo robia, čo len chcú.
- Niekedy malo podanie ruky vyššiu moc ako nejaké zmluvy.
- To o tej pravej strane pre mňa nie žiadna novinka.
Len mi teraz povedz...ak si majiteľ ohradí pravú stranu a sused tú svoju odmietne ? Tak čo potom ?
No ja neviem ako ty, ale ja by som si ohradil na vlastné náklady komplet záhradu.

P.S.:
...a ešte mi povedz...kto ohradí zadnú stranu záhrady, ak je tam nejaký sused ? Predná strana je jasná, šak vstup si majiteľ postaví sám.
Mária27
22.05.20,13:09
Aj na pozemok sa dá prísť z dvoch strán. A keď je vedľa seba napr. 5 pozemkov, jeden krajný sused musí urobiť ploty dva :D
Terezia13
22.05.20,19:25
úúplne jedno - ľavú alebo pravú, či je to čelom alebo chrbtom, záleží na dohode so susedmi, záleží na tom, ako je to zaužívané tm, kde je pozemok, treba zistiť, ktorý sused má na ktorej strane už postavený plot
buchač
22.05.20,20:19
... treba zistiť, ktorý sused má na ktorej strane už postavený plot ...
==================
Hm...to si na to sama prišla ? :D
Kua...šak kuknem a vidím...či ?
Predsa plot, čo je už postavený, je jasný. Snáď ho nepostavil susedovie sused z druhej strany...;) Ten iné stavia, keď vidí susedku v plavkách. :cool:

P.S.:
...a že vraj ženy majú logické myslenie.
Terezia13
22.05.20,20:28
ak tie ploty sú ešte z čias Márie Terezie - nuž nezistíš pohľadom, a ak tú parcelu kúpil, tiež nezistíš pohľadom, a ak prišiel práve na zdedený pozemok, alebo kúpený a či ako nadobudnutý, tiež z toho "kukania" veľa nazistí
buchač
22.05.20,20:41
...hm...a nebavíme sa náhodou o výstavbe LEN JEDNEJ, náležitej strany oplotenia pozemku ?

Ty spomínaš Máriu Teréziu, vyššie je zmienka o cisárovi ... kuwa, šak poďme ďalej...ku Svätoplukovi, prípadne spomeňme aj Samovu ríšu.
Katy a R
23.05.20,13:32
a podľa rakúskeho práva - kto budoval ľavý plot poslednému v rade ??;) (pravý si spravil sám - a žiadny sused na druhej strane - bez plota?)