gandy
11.09.06,13:25
Poprosila by som poradiť: Podnikateľka má prevádzku,kde potrebuje cca na 25 hodín mesačne výpomoc.Zamestnala na DoVP invalidnú dôchodkyňu.Riadne je nahlásená na SP a odvádza za ňu ÚP a poistenie do garančného fondu.Potrebovala by som vedieť,či je potrebné nahlásenie aj na DÚ a či je treba odvádzať za brigádničku aj daň ak jej plat je okolo 900 sk /mesačne.Ďakujem
katkaj
11.09.06,11:34
Poprosila by som poradiť:podnikateľka má prevádzku,kde potrebuje cca na 25 hodín mesačne výpomoc.Zamestnala na DoVP invalidnú dôchodkyňu.Riadne je nahlásená na SP a odvádza za ňu ÚP a poistenie do garančného fondu.Potrebovala by som vedieť,či je potrebné nahlásenie aj na DÚ a či je treba odvádzať za brigádničku aj daň ak jej plat je okolo 900 sk /mesačne.Ďakujem

Áno je potrebné aby sa nahlásila aj na DÚ a samozrejme z každého príjmu zo závislej činnosti treba odvádzať 19% daň.
Dana K.
11.09.06,11:45
Ale keď sa jedná o pravidelnú činnosť, mala by ju zamestnať na zmluvu na kratší pracovný čas a nie na dohodu. Aspoň podľa mňa.
katkaj
11.09.06,11:49
Ale keď sa jedná o pravidelnú činnosť, mala by ju zamestnať na zmluvu na kratší pracovný čas a nie na dohodu. Aspoň podľa mňa.

Určite by bol lepší kratší pracovný pomer. Ale gandy nenapísala o akú prácu sa jedná a pýtala sa na dohodu. Možno vymýšľa každý mesiac novú činnosť, ale to už musí vedieť sama. ;)
Martinella
11.09.06,11:55
Ale keď sa jedná o pravidelnú činnosť, mala by ju zamestnať na zmluvu na kratší pracovný čas a nie na dohodu. Aspoň podľa mňa.

Áno súhlasím, DoVP sa uzatvára len na nejakú jednorazovú činnosť, ktorá sa neopakuje pravidelne mesačne, je to len na určité obdobie napr. na 2 mesiace - s počtom hodín do 300 hod. (sumárom) v kalendárnom roku a je to špecifikované pre určitý výkon napr. upratovacie práce po maľovaní administratívnych priestorov. Ak je to činnosť pravidelná opakujúca sa s nižším počtom odprac.hodín za deň tak treba uzavrieť klasickú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas.