bocan1234
24.04.20,10:20
Zdravím. Mám jednu dosť podstatnú otázku, za nasledujúcej situácie: " S manželkou sme kúpili rodinný dom počas nášho manželstva. Máme tam obaja trvalé bydlisko. Ako vlastník nehnuteľnosti je teraz počas splácania hypotéky zapísaná v katastri nehnuteľností manželka. Hypotéku splácame spolu. Manželka sa plánuje rozvádzať teraz, za daných okolností. Môže mi teraz v tomto dome ako majiteľka a "ešte" manželka zrušiť trvalé bydlisko? Prípadne zakázať vstup do domu? Pokiaľ samozrejme neurobím nejakú hlúposť a protiprávny čin. Ďakujem za rýchle odpovede a názory.
marjankaj
24.04.20,08:34
A ty sa neplánuješ rozvádzať? Iba manželka?
Katy a R
24.04.20,08:35
bocan1234
24.04.20,08:57
Ďakujem. Tak ak tomu dobre rotumiem, aj napriek tomu, že máme zúžené BSM o dom a vlastníkom nehnuteľnosti je výlučne maželka, tak podľ bodu 3. ako manželovi vlastníka, mi nemôže zrušiť trvalé bydlisko, až do rozvodu.

Návrh nie je možné podať proti:
1-vlastníkovi;
2-spoluvlastníkovi;
3-manželovi vlastníka alebo spoluvlastníka;
4-nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka;
5-občanovi, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti.

A so zákazom vstupu je to potom ako?
bocan1234
24.04.20,09:10
Ja to nechávam na ňu, ja z detí bezdomovcou robiť nebudem. Ale ide mi hlavne teraz o to, za akych podmienok mi môže žene zrušiť trvalé bydlisko, prípadne zakázať vstup do domu.... potrebujem to vedieť ako jednať do dňa rozvodu...
Katy a R
24.04.20,09:12
ujo gúgeľ ... nájdeš všetko;) - aj o možných predbežných opatreniach... všetky situácie, čo chceš riešiť si zadaj ;)
bocan1234
24.04.20,09:20
Chcem to vedieť od fundovanej osoby a nie iba od nejakého uja Gúgeľa :-)
bocan1234
24.04.20,09:22
Neskoro, ale predsa : "Ďakujem!" .... a po rozvode to bude ako?...či to už je ne dlhú debatu?
buchač
24.04.20,09:28
...a kto ti zaručí fundovanosť fundovanej osoby ? Ďalšia fundovaná osoba ?
:D :D :D :D :D
Veď choď za nejakým fundovaným právnikom, zaplať mu fundovanú sumu za (možno) fundovanú odpoveď.
Fundovaný výsledok sa dozvieš prípadne na súde...no ten rozsudok rozhodne nemusí byť fundovaný ?

Porozumel si fundovanému názoru ?
;)
marjankaj
24.04.20,10:25
No najprv sa treba rozviesť. A to musíte chcieť obaja. Iba jeden vždy nestačí. Na to treba presvedčiť aj sudcu, ktorý bude mať posledné slovo. A až potom rieš majetky.
Chobot
24.04.20,10:27
Manželka ako výlučný vlastník domu, ti môže zakázať vstúpiť do domu. Teda môže ťa nepustiť do domu aj napriek tomu, že tam máš trvalé bydlisko. Trvalé bydlisko nezakladá právny nárok na užívanie nehnuteľnosti, má len evidenčný charakter.

Ty môžeš zavolať políciu, že ťa manželka nepustí do domu. Oni prídu, pozrú kto je majiteľ a zvážia nasledovný postup. Čo urobia - to niekto nevie vopred povedať. Ale pravdepodobne z dôvodu, že nie si majiteľom nehnuteľnosti, dajú za pravdu manželke.

NA druhaj strane - keďže nehnuteľnosť ste nadobudli počas manželstva, tak pri rozvode a delením majetku môžeš požadovať, aby ti bolo priznané vlastníctvo z titulu, že majetok nadobudnutý počas manželstva spadá do bezpodielového vlastníctva oboch manželov.

Nájdi si radšej právnika, ktorý ťa bude zastupovať aj pri rozvode aj pri delení majetku. Nespoliehaj sa na rady na fórach.
ivka70
24.04.20,10:30
Z akeho dovodu mate zuzene BSM a dom patri len manzelke?
marjankaj
24.04.20,10:58
Toto sú zrejme "nepodstatné" otázky.:eek:
buchač
24.04.20,11:07
Ako vlastník nehnuteľnosti je teraz počas splácania hypotéky zapísaná v katastri nehnuteľností manželka. Hypotéku splácame spolu.
==================
Toto ale fakt nemá chybu ?

Splácať niečo, čo nie je moje ?
Dobré psycho...
marjankaj
24.04.20,11:11
On chce radu od fundovanej osoby. Že by Dr. Chocholoušek?
bocan1234
24.04.20,11:22
Máš pravdu. Ďakujem za reálny a nestranný pohľad na vec. Bude veru treba právnika! Ďakujem !
Mária27
24.04.20,12:16
Ani teraz ani po rozvode ťa manželka nemôže vyhodiť, ak nebudeš mať zabezpečené náhradné bývanie.
Právo bývať v byte, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, sa odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu. Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takomto prípade bytová náhrada nepatrí.
Podľa judikatúry (napr. rozsudku najvyššieho súdu ČR sp.zn. 26 Cdo 1544/2005) sa použije § 713 občianskeho zákonníka v zmysle § 853 (analogicky).

§ 713
Ak služobný byt po smrti nájomcu alebo po rozvode jeho manželstva užívajú ďalej manžel, prípadne osoby uvedené v § 706 ods. 1, nie sú povinné sa z bytu vysťahovať, dokiaľ im nie je zabezpečený primeraný náhradný byt, ak nestačí podľa osobitného zákona poskytnutie náhradného ubytovania. To platí aj v prípade, ak nájomca služobného bytu opustí trvale spoločnú domácnosť.
marjankaj
24.04.20,17:55
Myslíš tú s krídelkami?
bocan1234
24.04.20,17:56
???