J4NK0P
25.04.20,23:30
Chcel by som sa opýtať som szčo na Slovensku ale pracujem v Nemecku na Slovensku živnosť môže mi dať zamestnávateľ (objednávateľ) pokutu ak som odmietol vycestovať kvôli koronavirusu nakoľko v bavorsku bola najhoršia situácia v počte nakazených ? Pokuta je kvôli tomu že som odmietol vycestovať a v zmluve mám uvedené len že pokutu môžem dostať 50 euro za každý deň omeškania
misoft
26.04.20,03:52
Môže, čoby nie. Lenže ty sa môžeš odvolať. Uvedom si, že hoci máš slovenskú živnosť, zmluvu/dohodu uzavrel podľa NEMECKÝch pracovných zákonov. Takže by si sa musel odvolávať a riešiť to podľa ich zákonov, poukázať na stav v krajine a ich nariadenia ohľadom na prijaté nemecké opatrenia v čase pandémie.
Okrem toho - prd by mu to bolo asi platné, lebo po prechode nemeckých hraníc by ťa šupli rovno do karantény.
ivka70
26.04.20,15:29
Mas zmluvu a mozete to, co ste sa v zmluve dohodli.
Tvoj dovod na nenastupenie je vsak subjektivny a tazko nim budes argumentovat pri zmluvnom vztahu.
ivka70
26.04.20,15:33
Nesupli, maju tam vynimky:

Domáca karanténa sa nevzťahuje ani na osoby, ktoré pricestujú do Nemecka za účelom minimálne trojtýždňového pracovného pomeru (sezónne pracovné sily), pokiaľ budú na mieste ich ubytovania a činnosti po dobu prvých 14 dní po ich príchode dodržiavané skupinové hygienické opatrenia a opatrenia na zabránenie kontaktov mimo ich pracovnej skupiny a ktorým je v tomto čase povolené opustenie miesta ich ubytovania výlučne za účelom vykonávania ich pracovnej činnosti. Zamestnávateľ pritom oznámi zahájenie takejto činnosti ešte pred jej začatím príslušnému úradu a zdokumentuje realizované opatrenia.
misoft
26.04.20,18:35
Nepíše, že ide na sezónne práce. Tam chodia rôzni brigádnici, dohodári. Ja mám dojem, že nejde zbierať kukuricu, ale asi robiť inú - odbornejšiu prácu. A na takého sa už asi výnimka nevzťahuje.