Magda
28.04.20,07:52
ivka70
28.04.20,08:05
co je podla teba v sro vlastna spotreba?
to nie je predsa zivnostnik

podnikatel ma aky vztah k sro - je spolocnik, konatel, zamestnanec?
Tweety
28.04.20,08:08
V sro si nemôže vyberať len tak pre vlastnú potrebu, to nie je szčo. Tu účet patrí firme a nie spoločníkovi alebo konateľovi. Takýto výber nie pre spoločnosť treba účtovať ako pôžičku voči tomu, kto ho vykonal.
Podnikateľa treba usmerniť.
annova
28.04.20,13:56
Zauctovat pohladavku voci konatelovi alebo spolocnikovi , spolocnik uhradi pohladavku spolocnosti.
355 Účtujú sa napr. krátkodobé pohľadávky z pôžičiek spoločníkom v obchodnej spoločnosti, úrok z omeškania pri oneskorení splácaní peňažného vkladu spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti alebo v spoločnosti s ručením obmedzeným.
ivka70
28.04.20,15:10
preco davas namiesto odpovede komentar k inej odpovedi?
pavol54
28.04.20,16:11
z banky sa dajú vybrať peniaze len do pokladne, alebo previesť na súkromný účet - nesprávna otázka
jslancik
28.04.20,18:38
to nech rieši jeho účtovníčka. snáď to nie si ty...

normálne sa to rieši ako výber z účtu a vklad od pokladne. to sú absolútne základy. 221/261 a 261/211 (alebo skôr naopak) :D a potom prípadne preúčtovať na pôžičku/pohľadávku voči osobe xyz (spoločník/konateľ). ale najčastejšie sa to necháva na účte pokladne, pokiaľ je to vlastná firma. len nechápem, ako to nemôže účtovníčka vedieť... už vidím o nejaký čas otázku, že šéf ti dal za úlohu "vyčistiť" pohľadávky voči nemu, prípadne že máte vysoký stav pokladne a čo s tým. odporúčam nájsť normálnu účtovníčku, ktorá je v obraze.
buchač
28.04.20,19:17
Ešte sa čuduješ, keď pindám na podnikateľov ???

Síce sa aj čudujem, že takúto (doslova a do písmena) stupídnu otázku položila hlavná účtovníčka.
https://www.porada.sk/member.php?u=1033

Jedno s druhým dáva odpoveď na všetko.
- nie jeden podnikateľ ojedrbáva, až to nie je normálne.
- nie jeden účtovník by mal ísť do pá a nie narábať s financiami.
pavol54
28.04.20,19:28
myslel si na Kisku? čo sa týka manipulácie s peniazmi ak som vlastník firmy tak si s nimi robím čo chcem, len to musím zúčtovať ak je zisk tak to na konci roka firma zdaní. účtovníčka je na to aby účtovala a vysvetlila mi čo môžem a čo nie. alebo nech sa ide doškoliť z účtovníctva
marjankaj
28.04.20,21:03
No pali asi nie celkom
§135a
(2)
Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že
a)
poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b)
nadobudli majetok v rozpore s § 59a.