maped
29.04.20,10:11
Poprosím o poradenie, ak sro vyrába sauny vrátane dodaného materiálu, účtovali by ste to ako výrobok? Nie službu? KS 0008?
Ešte poprosím o poradenie či treba do faktúry uvádzať jednotku množstva alebo stačí uviesť že ide o 1 množstvo?
Ďakujem pekne.
Tweety
29.04.20,10:20
Ide o dodanie výrobku.
(1)Faktúra vyhotovená osobou podľa § 72 musí obsahovať
a)meno a priezvisko zdaniteľnej osoby alebo názov zdaniteľnej osoby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jej identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar alebo službu dodala,
b)meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,
c)poradové číslo faktúry,
d)dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e)dátum vyhotovenia faktúry,
f)množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g)základ dane pre každú sadzbu dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h)uplatnenú sadzbu dane alebo oslobodenie od dane; pri oslobodení od dane sa uvedie odkaz na ustanovenie tohto zákona alebo smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v platnom znení alebo slovná informácia „dodanie je oslobodené od dane“,
i)výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť, okrem výšky dane uplatnenej podľa osobitnej úpravy v § 66,
j)slovnú informáciu „vyhotovenie faktúry odberateľom“, ak odberateľ, ktorý je príjemcom tovaru alebo služby, vyhotovuje faktúru podľa § 72 ods. 6,
k)slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby,
l)údaje o dodanom novom dopravnom prostriedku podľa § 11 ods. 12,
m)slovnú informáciu „úprava zdaňovania prirážky - cestovné kancelárie“, ak sa uplatní osobitná úprava podľa § 65,
n)slovnú informáciu „úprava zdaňovania prirážky - použitý tovar“, „úprava zdaňovania prirážky - umelecké diela“ alebo „úprava zdaňovania prirážky - zberateľské predmety a starožitnosti“, a to v závislosti od tovaru, pri ktorom sa uplatní osobitná úprava podľa § 66,
o)meno a priezvisko alebo názov daňového zástupcu podľa § 69a alebo § 69aa, adresu jeho sídla alebo bydliska a jeho osobitné identifikačné číslo pre daň, ak zahraničná osoba je zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a alebo § 69aa.
maped
29.04.20,10:22
Ďakujem pekne Majka, teda uvediem na fa KS 0008 (na zálohe som mala uvedené 0308) nevadí?
Množstvo uvediem 1 jednotku množstva nemusím podľa toho čo čítam?
Ani neviem či by to bolo dobre dávať tam ks, ak tam je uvedené výroba sauny vrátane dodaného materiálu.
Bude to takto ok ako píšem? Ešte raz veľká vďaka!
maped
29.04.20,10:47
Ďakujem pekne Majka.
Môžem teda uviesť KS 0008. Mala som k tomu zálohu dala som vtedy KS 0308-nevadí?
Jednotku množstva nemusím zadávať. Stačí uviesť množstvo 1.
Resp. by si uviedla ks, nejako sa mi to k tomu nehodí. V texte mám uvedené výroba sauny vrátane dodaného materiálu množstvo 1.
Ďakujem ešte raz!
Tweety
29.04.20,10:49
Z KS si nerob ťažkú hlavu, je to v podstate jedno. Množstvo treba uviesť, dala by som 1 ks.
maped
29.04.20,11:06
Ja vlastne nemám na tej zálohovej ani jednotku množstva, ani to nevadí?
Tweety
29.04.20,11:08
ZF nie je účtovným dokladom.
maped
29.04.20,11:11
Majka je to moja nová firma, teda nevadí to? Ja mám v ZF 0308 a bez jednotky množstva. Teraz do riadnej fa uvediem aj jednotku množstva-výroba sauny vrátane dodaného materiálu 1 ks a KS 0008. Bude to teda takto ok? Môžem vystaviť a zaslať faktúru ako píšem?
Vďaka a prajem pekný deň!
Tweety
29.04.20,11:16
aký materiál ste okrem sauny dodali?
maped
29.04.20,12:06
bol to materiál ktorý sa k saune potrebuje na jej výrobu, aj drevo
Tweety
29.04.20,12:07
ok
avalik
29.04.20,14:03
ide platitela dph? dodanie zdanitelnej osobe?
maped
29.04.20,14:07
áno, no tu sa nejedná o prenos DP
avalik
29.04.20,14:11
takze je to vyrobok sauna 1ks ... - tovar bez montaze

KS nie je povinnost pouzivat od kedy mame euro - 2009 .... ak to ty vyslovene nepotrebujes, tak sa nim ani nezaoberaj
maped
29.04.20,15:00
avalik, je to výrobok ktorý je tam vyhotovený, teda výroba sauny -montáž na mieste ale nie je to ukotvené ani spojené s ničím pevným, len ako zmontovaná skriňa. Teda je to tak ok? Ďakujem
maped
29.04.20,15:43
Majka, prosím Ťa pekne, ešte mi odpovedala avalik, nejako som spochybnila čo sa týka prenosu DP. Ja túto saunu fakturujem s rozpisom dph platiteľ dph pre platiteľa dph, je to výroba sauny na mieru do hotela, nie je spojená so stavebnou časťou, teda je voľne stojaca, dá sa iba do zástrčky. Len to pán zmontuje aj na mieste, nedá sa to ako celý výrobok odviesť z jeho dielne. Teda ide o dodanie tovaru, ktorého dodanie podlieha DPH v zmysle § 69 ods. 1 zákona o DPH??? Srdečná vďaka za pomoc!
avalik
29.04.20,18:30
cize kedykolvek tu saunu moze premiestnit do ineho rohu miestnosti? vykurovanie elektricke cez predlzovacku?
avalik
29.04.20,18:34
cize netreba ani ukotvit ku stene ci dlazke? ak nie, tak klasika s DPH
maped
29.04.20,18:36
áno môže + vykurovanie infra žiariče. Vlastne zhotoviteľ vykoná dodávku a montáž sauny vrátane príslušenstva v mieste plnenia určenej dodávateľom. Jedná sa o hotel.

Za prípravné stavebné práce (stavebnú pripravenosť) pred realizáciou dodávky a montáže dohodnutého diela zodpovedá objednávateľ.

Vystavujem dodávateľovi fa s rozpisom DPH na výstupe?
Ďakujem srdečne.
a_je_to
30.04.20,10:56
Neviem z otázky, čo potrebuješ zodpovedať. Či priradenie účtu z osnovy, alebo niečo od DPH. To nie je z otázky zrejmé. Tiež nie je zrejmé či sa sauna vyrába ako štandardný kus, dodávaný výrobcom v jeho priestoroch, alebo na mieru odberateľa a u neho. Tiež, či ju dodávateľ dovezie a inštaluje, vrátane pripojení sám, alebo iná firma. Ak si ju hotel príde prevziať do jeho prevádzky a sám ju premiestni a pripojí, tak je to dodanie výrobku 601. Ale ak to urobí dodávateľ na mieste, až po pripojenie vody a elektriny, sfunkčnenie a odovzdanie, tak je to dodávka s montážou a s inštaláciou. Ak spĺňa § 30 postupov, tak je to zákazková výroba a účet 606, ak nie, tak 602. Pre DPH je to § 69, ods. 12, písm. j. s prenosom DPH na odberateľa. Lebo sauna je v klasifikácii CPA uvedená pod pol. č. 196, sekcia F 42/43.
maped
30.04.20,11:18
Ďakujem. Je to inštalácia na mieru u objednávateľa. Privezú sa dielce a pán ich tam zmontuje a vstavia, len ich nijako neukotví do steny ani do zeme, lebo sauna pracuje - rozťažnosť.Je to zapracované do priestoru. Ak sa chce sauna premiestniť povedal-upresnil mi, že sa to celé musí rozobrať a odpájať od zdroja elektriny. Zo steny trčia káble ktoré si zabezpečil objednávateľ ako prípravné práce pred dodaním diela. Tie sa pripoja svorkovnicou so saunou. Je možnosť ukotvenia jednou kotvou, ak by sa sauna skrížila. Ja tomu veľmi nerozumiem ako to prebieha a teraz neviem posúdiť či sa jedná v tomto prípade o prenos DP.
S odberateľom má zmluvu kde je napísané cena za dielo je 7802,- s dph. Tak teraz neviem či by mal v prípade prenosu dph fakturovať o tú dph menej?
Jedná sa teda o zákazkovú výrobu 606 resp. o výrobok alebo službu? Nevedia to ani na FS ohodnotiť, stále píšu upresnite. Viac upreniť neviem, nakoľko sa v tom vyzná iba ten čo to robí.

Ešte dopĺňam, na fa chce mať napísané: výroba sauny vrátane dodaného materiálu-teda s určitosťou stále neviem či ide o výrobok, službu alebo zákazkovú výrobu

Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
a_je_to
30.04.20,12:44
Už cena hovorí, že nejde o zákazkovú výrobu, ale o dodanie s montážou a inštaláciou. Čiže bežná služba 602, s prenosom DPH, lebo má kód sekcie F. Ceny sa medzi platiteľmi vždy dojednávajú bez DPH. A nie je to starosťou účtovníka, ale jeho klienta, dodávateľa. Nech on určí cenu.
maped
30.04.20,13:56
Ďakujem, on vtedy ešte nebol platiteľ dph, teda zaplatili mu zálohu 5461.40 12.3. a na zmluvu napísali cena s dph bude 7802,- no od 1.5. bude platiteľ a fa vystaviť treba s dátumom 4.5.20, teda doplatok 2340.50, len čo teraz ak tam bude prenos? Či berieme tú sumu celkovú 7802? Resp. treba s objednávateľom dohodnúť, že sa cena o tú dph zníži a bude doplatok o to menší? V našom prípade o 1300,33. Ďakujem ešte raz za ochotu.
a_je_to
30.04.20,16:35
Je to jedno z riešení, že prenos bude a doplatok len do sumy bez DPH. Lebo sa upresnilo, žezdaňovať bude odberateľ.