Katapultoo
29.04.20,17:00
Poprosil by som Vás o radu.. Na stacionárnom bicykli mam display ktorý bol napájaný 2 ma baterkami,rozhodol som sa ho napájať adaptérom, pripojil som ho na svorky + a -, display svieti ale ako náhle začnem šliapať display sa reštartu je.. Môžete mi poradiť čím to je?
misoft
29.04.20,15:14
Pretože to nie je určené na napájanie pomocou adaptéra. Cez batérie je dodávané plynulé JEDNOSMERNE napätie, z adaptéra však ide usmernené napätie a navyše - adaptér je pulzný zdroj - v pravidelných intervaloch (50x sek. je napätie a 50x sek. ne nulové napätie).
Rozdiel medzi DC (direct current - js. napätie a AC - alternative current - ss napätie)
https://i0.wp.com/electric-220.ru/_nw/1/17596485.jpg
Pulzné napätie (horný graf - odmysli si spodnú časť a máš js pulzné napätie)
https://eltctricon.ru/wp-content/uploads/2018/02/ndsc-n-539x672.jpg
Ako vidíš - mení sa napätie od 3V na 0v SKOKOM. A elektronika to berie ako VYNULOVANIE.
Osvetleniu toto nevadí, takéto prerušovanie.
jelalim
29.04.20,16:07
ach, ... na co je to dobre? Naklady na baterky pri stacionarnom bicykli su maximalne 4 eur za rok. Ak sa pouzie adapter tak je to asi tak podobne, ale vznika okolo toho dalsi uplne zbytocny kablovy bordel, a kedze to zapajal niekto co tomu nerozumie, tak fungovat to nebude a moze to znicit cely display.... To sa teda oplati.
jslancik
29.04.20,16:30
také nepoznáš? ušetríme tých pár eur, nech to stojí, čo to stojí...
Katapultoo
30.04.20,03:08
Dik toto som nedomyslel... Pri spotrebe bateriek mojich detí som bol z toho na nervy... A dobijatelne mi ani display nerozsvietili, tak
som hľadal riešenie..
vicktor
30.04.20,05:31
Ale vsak na adapteroch sa pise prave to, ze adaptuju AC 240V na DC xV.
Napr. do kalkulacky som mohol vlozit baterie alebo zasunut koncovku adaptera.
Aj notebook tak napajam.
Katapultoo
30.04.20,07:01
Ako by si to dalo?
misoft
30.04.20,07:56
victor - lenže kalkulačky pracujú s logickýmí obvodmi, ak majú aj externé napájanie (mám napr. TI58) - má v sebe stabilizátor, ktorý vyhladzuje vstupné napätie z adaptéra. Aj NB má napájací blok, ktorý usmernené pulzné napätie z adaptéra vyhladzuje a pritom prerozdeľuje energiu pre nabíjanie a napájanie.
Ale tento bicykel tam nemá NIČ také. Musel by ho napájať adaptérom, ktorý už má v sebe filtre na vyhladenie výstupného napätia.
Že na adaptéroch píšu - z 240V na xV - pozri sa do týchto adaptérov - žiadne TRAFO! Všetko leketronika! Vytvárajú spínané pulzné napätie, včerko sú to IO s triakmi v sebe.
PotPalo
30.04.20,16:22
Spínané, čiže impulzné zdroje pracujú na frekvencii od desiatok po tisíce Hz. Na výstupe majú filtračné kondenzátory, ktoré keď niesu po životnosti, tak napätie celkom pekne vyhladia. Taký spínaný DC 3V zdroj dáva napätie rovnako vyhladené, ako batérie, jedná sa o stabilizované napätie. Zasa záleží od odberu. A nepliesť si to s bežným trafom, ktoré dáva AC, po usmernení DC, ale stále to nieje stabilizované napätie, aj keď je jednosmerné.
PotPalo
30.04.20,16:23
Aký adaptér? Napíš jeho typ. Musí byť spínaný alebo stabilizovaný, inak môže dávať vyššie napätie. Tiež záleží aký prúd je schopné dodať, či výkonovo stačí. Buď ampérmetrom odmerať odber, alebo ho podľa výdrže na nové batérie odhadnúť. Podľa toho treba dimenzovať adaptér.